Renkler Ruhunuza Nasıl Dokunuyor? Renklerin Anlamları ve Psikolojik Etkileri

Kültürden kültüre renklerin anlamları değişiklik gösterse de antik çağlardan bugüne kadar renklere hep anlam yüklenir. Ancak günümüzde araştırmalar daha ileri seviyede. Renkler psikolojiye etki ediyor ve piyasadaki markalar tarafından da çoğunlukla hile olarak kullanılıyor. Renkler olumlu ya da olumsuz şekilde psikolojimizi etki altında bırakıyor. Baktığımız her yer farklı renklerle kaplı.

renklerin anlamı nedir?

Peki renklerin anlamı nedir? Renklerin psikolojiye etkisi nedir? Renklerin anlamları ve psikolojik etkileri neler? Renkler ve anlamları neler? Bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

Aşkın, heyecanın rengi ”Kırmızı”

Aşkın, heyecanın rengi ”Kırmızı”

Kırmızı renk, ateş, sıcaklık, aşk, samimiyet, heyecan, güç ve agresifliği temsil ediyor. Kırmızı rengini gördüğünüz zaman kan basıncınız artar ve solumanız hızlanır. Bu durumda insanlar daha hızlı bir şekilde karar vermek ister ve beklentiyi arttırır. Kırmızı çok dikkat çekici bir renktir. Bulunduğu yerde baş rol olmayı her zaman başarır. Eğer kırmızı kıyafetler tercih ederseniz özgür ve enerjik bir izlenim bırakabilirsiniz.

Enerjinin, davetkarlığın rengi ”Sarı”

Enerjinin, davetkarlığın rengi ”Sarı”

Parlak limon sarısı yorucu ve göz kamaştırıcı bir özelliğe sahiptir. Sarı renk vücutta metabolizmayı hızlandırıcı bir etki yaratıyor. Eğer odanızı sarıya boyarsanız bebeklerin ağlamasını sağlayabilir ve çabuk sinirlenebilirsiniz. Bu yüzden sarı renk, dikkat edilmesi gereken bir renktir. Çünkü sarı renk beyni de gözleri de çabuk yorar.

Sarı renk aynı zamanda parlaklık ve sıcaklık hissi kazanmanızı da sağlar. Güneşli bir günde hissetmenizi sağlayarak enerjinizi yükseltir. Güneş gibi yanınızda olmasını isteyebilirsiniz.

Ancak soluk sarının psikolojiye olumsuz etkileri vardır. Soluk sarı, çürük, hastalık, hilekarlık ve kıskançlığı simgeliyor. Bu durumda sarının tonlarına dikkat edilmelidir. Sarı rengi seven ve tercih eden insanlar değişkendir. Çapkınlık ve şıp sevdi özellikleri de sarı seven insanlarda görülür. Ayrıca bu insanlar ışık saçar ve enerjisi yüksektir.

Sakinliğin rengi ”Yeşil”

Sakinliğin, görme gücünü arttırmanın rengi ”Yeşil”

Yeşil renk, rahatlatıcı ve görme gücünü arttırıcı bir renktir. Sinir sistemi üzerinde olumlu etki gösteren bu renk, doğal bir etki gösterir. Eğer çok heyecanlı bir toplantıya, sınava ya da bir aktiviteye gidecekseniz yeşil olan bir bölgede bir süre kalıp rahatlayabilirsiniz.

Koyu yeşil renk, erkeksilik, zenginlik ve tutuculuğu temsil ediyor. Zümrüt yeşili ölümsüzlüğü, zeytin yeşili ise barışı temsil ediyor.

Yeşil rengi seven ve tercih eden insanlar, değer veren, otoriter ve ısrarcı özelliklere sahipler. Çevresini çok çabuk etkileyebilen bu insanlar abartılı ve küstah davranışlar gösterebilir.

Asilliğin rengi ”Mor”

Asilliğin rengi ”Mor”

Asalet denince akla gelen ilk renk mor olacaktır. Lüksün, zenginliğin, zarafetin ve hayatın rengidir mor renk. Mor renk romantizm, tutku ve duygusallığın da temsilidir. Çoğu insan gösterişli olarak görüldüğü için dekorasyon yaparken mor rengi sıkça tercih eder.

Romantizmin ve narinliğin simgesi ”Pembe”

Romantizmin ve narinliğin simgesi ”Pembe”

Kalpleri yumuşatan, sakinleştiren bir renk olan pembe, narinliği ve romantizmi temsil eder. Bir araştırmaya göre hapishanenin kapıları pembe renge boyandığı için mahkumlar daha az kavga eder duruma gelmiştir. Pembe renk sinirliliği ve agresif davranışları azaltır. Sakinleştirici özelliğe sahip olan bu rengin etkisi ne yazık ki kısa sürebilir.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.