Rize’de Gezilecek Yerler

Son güncelleme:

Rize, ülkemizin kuzeydoğusunda yer alan ve ülkemizin en çok yağış alan ili. Karadeniz’in karakteristik özelliklerine sahip olan, dağları, dik yamaçlı vadileri, yaylaları, köprü ve kaleleriyle ülkemizdeki önemli bir turizm bölgesi burası. Özellikle yaz aylarında ve ilkbaharda çok sayıda turist şehre ziyarete geliyor. Rize’de gezilecek yerleri sıraladık. Bu yerleri görmeden şehirden ayrılmamanızı öneriyoruz.

Gito Yaylası

Rize’de gezilecek yaylalar arasında ilk sıraya Gito Yaylası’nı alabiliriz. Son zamanlarda oldukça popüler bir yer haline geldi burası. Bukadar popülr olmasının nedeni ise enfes doğaya sahip olması diyeebiliriz. Bulutların kapladığı mükemmel bir manzara ile karşılaşacaksınız bölgeye gittiğinizde. Bulutları yakında hissetmek ve dünyaya farklı bir açıdan bakmak için oldukça uygun bir yer Gito Yaylası. Eğer Tize’ye geldiyseniz bu enfes manzarayı hafızanıza kesinlikle kazımalısınız.

Çağrankaya Yaylası

Çağrankaya Yaylası, bulutların denizle iç içe girdiği enfes manzaralar yaratan bir yer. Çağrankaya Yaylası, Rize’nin İkizdere ilçesinde yer alıyor. Çevresini ise dik yamaçlı tepeler ve uçurumlar kaplıyor. Bu yüzden seslerin yankılandığı ve farklı bir dünyada hissedeceğiniz bir diğer yer Çağrankaya Yaylası. Rize’de gezilecek en güzel yaylalar arasında bulunan Çağrankaya Yaylası’nın rakımı 2300 metre. Yerleşimin fazla olduğu bu yayla üç bölümden oluşuyor. Bunlar; Aşağı Çağrankaya Yaylası, Büyük Çağrankaya Yaylası, Kurdün Çağrankaya Yaylası. Eğer şehre geldiyseniz bu enfes doğayı içinize çekmeden şehirden ayrılmamalısınız.

Dağmaran

Dağmaran, tablo niteliğinde manzaralara şahit olacağınız bir yer. Rize’de gezilecek turistik yerler arasında bulunan Dağmaran, Karadeniz manzarasını önünüze serecek. İl merkezine yaklaşık olarak 4 km yukarısında bulunan bu yerde yöresel yemekler yemek de mümkün. Manzara eşliğinde enfes tatları tadabilir ve farklı bir boyutta hissedebilirsiniz.

Ilıca Köyü Kaplıcası

Ilıca Köyü Kaplıcası , Rize’nin ikizdere ilçesine bağlı bir bölge. Şifalı su kaynaklarının bulunduğu bu yer, belirli hastalıklara çözüm olan bir doğa mucizesi. Romatizma hastalıkları ve ekrem ağrıları için bu şifalı su adeta deva niteliğinde. Tamamen doğal yeraltı su kaynaklarını barındıra Ilıca Köyü Kaplıcası, 70 derecede ve 72 derecede sıcaklığı bulunan iki termal kaplıcadan oluşuyor. Eğer vaktiniz varsa Rize’de gezilecek yerler listesine Ilıca Köyü Kaplıcası’nı ekleyebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.