Romantik Komedi Türünün Parlayan Yıldızı: Meg Ryan

Eğitimi sırasında maddi destek olması için girdiği sektörde her basamağı tırmanarak kendisine çok güzel bir kariyer inşa eden Meg Ryan’a yakından bakalım..

Tırmanarak Çıktığı Kariyer Basamakları Sonucunda Şöhreti Elde Etti

Gençlik Yıllarında Meg Ryan

Meg Ryan’ın adı aslında alışılmışın dışında uzundur:  Margaret Mary Emily Anne Hyra. 1961 Kasım ayı, ABD doğumlu aktris, lise eğitimini tamamladıktan sonra Newyork Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde eğitimini devam ettirdi. Bu sırada gece derslerinin masrafını karşılamak için küçük çaplı rolleri oynadı. Bu şekilde fark etmeden sektöre ilk adımını atan Meg, ilk film serüvenine ise  ‘Rich and Famous’  filmi ile giriş yaptı. Şuan herkesin dilinde olan ‘Meg Ryan Filmleri‘ kalıbını yavaş yavaş inşa etti.

George Cukor’ın 1981 yılında yayınladığı filmdeki rolü ile izleyici üzerinde olumlu etki bıraktı. Ryan, 1982 yılında katıldığı  “As the World Turns”  adlı günlük yayınlanan dizide iki sene boyunca rol aldı. 1983 yılında “Amityville 3-D ” adlı filmde de rol aldıktan sonra kendine daha uygun olan roller aramaya başlayan aktrisin asıl tanınmasını ve parlamasını sağlayan proje ise, 1986 yılında başrolünde Tom Cruise’un yer aldığı “Top Gun” filminde Goose adlı genç bir pilotun kız arkadaşını canlandırmasıydı. Filmde çok kısa bir rolü olmasına rağmen seyircinin dikkatini çeken  Ryan, ertesi yıl “Innerspace” adlı komedi filminde Dennis Quaid ile birlikte rol aldı. Bu film sayesinde Quaid ile olan set arkadaşlığını dış dünyaya taşıyan aktris, aktörle “D.O.A.” adlı filmde birlikte oynadıktan sonra 1991 yılında evlendi.

1989 yılında sektördeki yerini pekiştiren, kariyerinin en çok beğeni toplayan; yönetmenliğini Rob Reiner’ın üstlendiği “When Harry Met Sally” adlı filmde  rol aldı. Devamlı romantik komedi türündeki filmlerde performans sergileyen Meg Ryan, 1991 yılında Oliver Stone’un “The Doors” filminde Jim Morrison’ın uyuşturucu bağımlısı sevgilisi olan Pamela rolünü canlandırdı. Bu performansı ile romantik komedi dışına çıkan aktris, diğer türlerde de başarılı olabileceğini herkese göstermiş oldu. Rol aldığı projeler sonrası yapımcılığa merak salan Ryan, ” Lost Souls” adlı bir filmin yapımcılığını üstlendi.

“Sleepless In Seattle” ve “When Harry Met Sally” filmlerinde gösterdiği üstün başarılı performans ile iki kere en iyi kadın oyuncu dalında Altın Küreye aday oldu.

Canlandırdığı Karakterlerin Hakkını Verebilmek İçin Çeşitli Şeyler Yaptı

When A Man Loves A Woman filminde Meg Ryan

Kimi vardır senaryoyu okuyup hazırlanır, kimi vardır rolünü anlamak için süreç boyunca ‘o’ olur. İşte Meg Ryan da onlardan biri. Rollerini canlandırırken tamamen anlamak ve kendisini ‘o’ hissedebilmek için proje başlamadan kısa süre önce rolünün yaşadığı ortamda yaşayıp onun gibi oldu.

When A Man Loves A Woman adlı filmde alkolik bir okul meclis üyesi olan Alice Green’i oynamaya hazırlanırken, Los Angeles’taki Alcoholics Anonymous (AA) toplantılarına katıldı. Karakterinin hakkını vererek oynamak için toplantıya katılanların  bağımlılıkla gerçek hayatta nasıl savaştıklarını duymak istedi. ‘Chicago Tribune’ ile yaptığı röportajda, toplantıları “harika bir deneyim” olarak nitelendirdi. Bu deneyimden şöyle bahsetti, “Garipti çünkü orada bir film araştırmak için bulunmam gerekiyordu.” dedi, “Ve araştırma yapmak yerine onları dinledim, onlara sempati duydum. Orada olunca onları hafife aldığımı fark ettim. Bir kişinin  hikayesini dinleyip  ‘Benimle dalga geçiyorsun; bunu sen mi yaşadın?’ diye düşündüm”

Şöhretine rağmen Ryan toplantılara gizlice katılmamayı tercih etti. “Oradaki insanların kim olduğumu umursadığını sanmıyorum çünkü bu kimin dinlediğiyle değil kimin konuştuğuyla  ilgili.” dedi.

‘In Against The Ropes’ adlı biyografi filminde, mesleğinin ilk kadınlarından olarak ünlü olan, gerçek hayattaki boks menajeri Jackie Kallen’ı canlandırdı. Ryan, karakterinin kullandığı tüm terminolojiyi tam olarak anlamak istediği için ringde bolca eğitim aldı. 3 haftasını spor filmi  için nasıl boks yapılacağını öğrenerek harcadı. Ayrıca yanında gerçek Kallen ile sayısız eski maç izledi.

Sevdiklerine Verdiği Değeri Ve Önemi Herkes Biliyor

Ailesini ve diğer değer verdiği şeyleri kariyerinin önüne koyan Meg Ryan, bu konudaki fedakarlıklarından bahsederken ” Bensiz mükemmel olan her tür filmi reddettim. ” diye belirtiyor. ‘’Bazen oğlumun o sırada bana ihtiyacı vardı. Ya da başka önceliklerim vardı. Yani pişmanlık olduğum bir olay yok. Hiçbir şeyi geri çevirmekten asla pişman olmadım. “

Meşhur Sarı Saçları Herkesi Kendisine Hayran Bırakırken Yeni Bir Trend Oluşturdu

Dalgalı ve sarı saçları ile Meg Ryan, ünlü kuaför Sally Hershberger ile tanıştı.  Sally Hershberger’in ünlü saç kesimine sahip olan ilk kişiydi. Saç stilisti özellikle Meg için markalaşmış, ‘kırpılmış saç’ görünümünü yarattı ve onun onuruna “Meg” adını verdi. Meg dünya çapında üne kavuşup tanınırlığını arttırınca bu saç modeline ve dolayısıyla stiliste olan talep de arttı. Saç kesiminin yaşına ve görünümüne büyük bir artısı olan Meg Ryan’ın gençliği ve günümüz zamanda da yakın saç modellerini kullandığını görebiliriz.

Uzayda Kendi Adını Taşıyan Bir Asteroid Var!

Nisan 1989’da bilim adamı Eric Elst, Şili’deki Avrupa Güney Gözlemevi’nde çalışırken yeni bir asteroid keşfetti. Daha sonra bu asteroide 80’lerin sonundaki şöhretinin zirvesinde olan ve çok yetenekli olan aktrisin onuruna ‘8353 Megryan’ adını verdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.