Roza Hastalığı Nedir?

Roza hastalığı, dünyada yaklaşık 65 milyon insanı ilgilendiren bir sorundur. Halk arasında gül hastalığı olarak bilinmektedir. Bu hastalıkta; cilt kırmızılaşıyor, kuruyor, pullanıyor. Yağlı ciltlerde de olabiliyor, kuru ciltlerde de görülebiliyor.

Rozayı tedavi yöntemi henüz yok. Ama yatıştıran, sakinleştiren kozmetikler kullanarak rozayı hafifletebilirsiniz. Peki, bu hastalık neden oluyor? Bu hastalıkta, bağışıklık sisteminiz bir şeyi protesto ediyor. Yediğiniz, içtiğinizle ilgili olabilir. Baharat, etil alkollü ürünler kullanmak, güneş ışınları ile sık temasta bulunmak, soğuk coğrafyada yaşıyor olmak, sıcak ortamdan soğuk ortama hızlı geçişler, sauna- hamam gibi yüksek ısı farklılıkları, içeriden gelen bir bakteri sebebiyle veya dış etkenlerden dolayı da olabilir.

Akne tedavisini çok sert ürünlerle yapan insanlarda da ileri dönemlerde roza gelişebiliyor. Bağışıklık sisteminizi etkileyecek kadar yüksek soyucu ürünler kullanmak da bu kızarıklığın çoğalmasına neden olabiliyor.

Rozadan Korunmak İçin Neler Yapabiliriz?

  • Cildin korunma tabakasını güçlendirmeliyiz.
  • Sıcak- soğuk su ile yıkanmamalıyız.
  • Sabun, etil alkol içeren temizleyiciler kullanmamalıyız.
  • Meyve asitleri içeren ürünleri aşırıya kaçmadan küçük miktarlarda kullanmalıyız.
  • Mineral filtreli koruyucular kullanabiliriz.
  • Güneş ışınlarından yaz, kış korunmalıyız.

 

Roza Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Rozada yüzü ateş basar ve yüz kızarır. Ne sürerseniz sürün ya sivilce çıkarırsınız ya da daha fazla yanmaya başlarsınız. Yüzünüzü yağlı hissedersiniz ve gözenekler çok genişler. Kırmızı ve mavi ince damarları görmeye başlarsınız. Özellikle burun ve burun kenarlarında yaygın damar görülür.

Burun kanatlarında pembeleşen kabuklar oluşur. Son olarak da ağrılı sivilcelenme oluşur.  Bu belirtileri görüp herhangi bir önlem almayan insanlarda, hastalık geliştikçe burundaki yağ bezelerinin genişlemesinden dolayı burun şişer.

Bunun bir ileri aşamasında da göze vurduğunda gözün altı akar ve kırmızılaşır. Tabii hastalığı bu aşamaya getirmemek gerekir. Eğer bu belirtileri kendinizde hissediyorsanız rozanız var demektir. Bu durumda çok disiplinli bir cilt bakımı yapmanız gerekmektedir.

Bunun ilk aşaması tabii ki bir temizliktir. Sert olmayan ürünlerle cilt temizliği yapmalısınız. Organik sertifikalı ürünler tercih ederek kimyasaldan kaçınmış olursunuz. Çünkü cildiniz zaten hassas, kızarmaya müsait olduğu için mümkün olduğunca cildinizi tahrik etmeyecek ürünler kullanmalısınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.