Saç Mantarından Kurtulmak Artık Çok Kolay! İşte Saç Mantarı İçin Doğal Çözümler

Saç mantarı problemi yaygın olarak görülen bir saç derisi enfeksiyonudur. Bu enfeksiyon hayat kalitenizi düşürebilir ve sevdiğiniz saçlarınızda olumsuz etkiler yaratabilir. Ancak saç mantarına çözüm olarak ok fazla doğal çözüm bulunuyor. Bu çözümler sayesinde saç mantarından kurtulabilir ve sağlıklı saç derisine sahip olabilirsiniz.

Peki saç mantarı nedir? Saç mantarı nasıl geçer? Saç mantarına doğal çözümler neler? Saç mantarından nasıl kuruluruz? Bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

Saç mantarı nedir?

Saç mantarı nedir?

Saç mantarı, yaygın olarak yaşanılan bir saç derisi enfeksiyonudur. Saç mantarı, saç diplerinde meydana gelir ve tinea kapitist olarak da anılır. Saç mantarının kötü özelliklerinden bir tanesi de bulaşıcı olmasıdır. Bu yüzden saç ile ilgili ortak eşyaların kullanılmaması gerekir. Eğer saç mantarı olan biriyle ortak eşyaları kullanırsanız siz de bu problemi yaşayabilirsiniz. Ya da eğer başkasında bu problem varsa ve siz ortak eşyaları kullanmışsanız sizin de bu enfeksiyonu yaşamanız mümkün olacaktır. Saç mantarı sağlığı derinden etkilemektedir. Deride kaşıntı olarak kendini gösteren bu hastalığı çözmenin ilk ve en önemli kuralı hijyene dikkat etmek olacaktır.

Saç mantarına doğal çözümler

Saç mantarına doğal çözümler

Aleo vera jeli ile saç mantarına çözüm bulabilirsiniz Aleo vera oldukça yararlı ve çoğu sıkıntıya çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Haftada üç kere saç diplerine aleo vera jeli sürerseniz saç mantarı şikayetiniz azalacak ya da yok olacaktır. Bunun için saç diğlerinize aleo vera jeli ile masaj yapabilirsiniz.

Limonlu su da saç mantarına bir çözüm önerisidir. Her gece saçlarınızı limonlu su ile yıkarsanız mantarlar gider ve saç dipleriniz rahatlar. Doğal bir çözüm arıyorsanız limonlu su oldukça etkili olacaktır.

Saç mantarından nasıl kuruluruz?

Hindistan cevizi yağı da çoğu problem için çözüm niteliğindedir. Saçlarınızı besleyen bu yağ sayesinde saç mantarından kurtulabilrsiniz. Özellikle kaşıntı için bu yağı kullanmak son derece etkili olacaktır. Hindistan cevizi yaı sayesinde hem kaşıntıdan kurtulabilir hem de enfeksiyonu kısa süre içerisinde temizleyebilirsiniz. Hindistan cevizi yaını sık kullandığınız şampuanın içine dökebilir ve kolay kullanım sağlayabilirsiniz.

Sarımsak, enfeksiyona iyi gelen bir diğer yöntem olacak. Doğal antibiyotik olarak anılan bu besin, saç derisinde bulunan mantarı tedavi etmek için oldukça etkilidir. Saç derinizde bulunan enfeksiyonu sarımsak sayesinde temizleyebilir ve saçlarınızın daha sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda sarımsak saç derisini rahatlatma etkisi de gösterecektir.

Saç mantarı nasıl geçer?

Karbonatlı su da cilt üzerindeki kaşıntıyı, iltihapı ve mantarı gidermek için oldukça etkili bir yöntemdir. Düzenli olarak karbonatlı su ile saç derinize masaj yaparsanız mantarı yok edebilir ve kaşıntıdan kurtulabilirsiniz.

Beyaz sirke de doğal bir saç mantarı tedavisidir. Beyaz sirke hem ekonomik hem de kolay kullanılan bir üründür Yıkama suyunun içerisine beyaz sirke ekleyerek saçlarınızı bu suyla yıkamalısınız. Saç derisindeki hücrelerin yenikenmesine ve mantarı temizlemeye yol açan beyaz sirke, problemlerinizi giderebilir.

Son olarak papatya yağı ile de saç mantarına çözüm bulabilirsiniz. Antioksidan olan ve hücre yenilenmesinde etkili olan papatya yağı, saç mantarı şikayeti olanlar için çözüm niteliğindedir. Eğer bir hafta boyunca saç derinize papatya yağı ile masaj yaparsanız ve sonrasında ılık su ile yıkarsanız saç mantarı şikayetiniz tedaavi olacaktır.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.