Safiye Ali Kimdir?

Son güncelleme:

Safiye Ali’nin Tarihteki Önemi Nedir?

Safiye Ali Kimdir?

Safiye Ali’nin 127. yaş günü küresel arama motoru Google tarafından da unutulmamıştır. Safiye Ali Cumhuriyet tarihimizde iz bırakmış isimlerden birisi olmaktadır. Safiye Ali’nin hayatı ve önemi de söz konusu olmuştur. Türkiye’nin illk kadın tıp doktoru olan safiye Ali’nin yaşamı da mücadelelerle sürmüştür. Peki Safiye Ali kimdir? Kaç yaşında ve neden ölmüştür? 127. yaş günü ile Google tarafından unutulmamış olan safiye Ali’nin yaşam öyküsünü sizler için araştırdık.

Safiye Ali Kimdir?

Safiye Ali’nin Hayatı Nasıldır?

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın tıp doktoru ve ilk kadın tıp eğitmeni olmaktadır.Anne ve çocuk sağlığı üstüne çalışmalar yapmış olan Safiye Ali’nin ismi süt damlası bakımevleri ile anılmaktadır. Mesleki çalışmalarının yanısıra İstanbul’da başlamış feminist hareketlerine katılarak Türk kadınlarının seçilme hakkı için mücadelede bulunmuştur.

Safiye Ali’nin Aile Yapısı Nasıldır?

Safiye Ali’nin Başarıları Nedir?

1894 senesinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası Sultan Abdülaziz ve II Abdülhamit’in yaverlerinden Ali Kırat Paşa, annesi Şeyhülharem Hacı Emin Paşa’nın kızı Emine Hasene Hanım’dır. Safiye Ali, 4 kız kardeş arasından en küçük kardeştir. Ailesi Osmanlı imparatorluğu zamanında çeşitli hizmetleri ile tanınmış kişilerdir. Dedesi Hacı Emin Paşa 17 yıl Mekke şeyhülislamlığı yapmış ve günümüzde de aktif olan 5 Vakıf kurmuştur. Babasını küçük yaşta kaybeden Safiye Ali, dedesi Emin Paşa’nın Valideçeşme’de ki konağında büyümüştür.

Safiye Ali Doktor Olmaya Nasıl Karar Vermiştir?

Safiye Ali Neden Doktor Olmak İstedi?

İstanbul’da Amerikan Kız Koleji’nde öğrenim görmüştür. 1916 senesi Ocak ayında kolejden mezun olmuştur. Kolej senelerinde tıp doktoru olmaya karar vermiştir. Kadın hastaların kadın doktorları tercih etmesinden sebep ülkede kadın doktorlarına ihtiyaç duyulmaktaydı. Fakat Darülfünun tıp fakültesi henüz kadın öğrenci kabul etmemişti. I Dünya savaşı sürdüğü sırada maddi güçlüklere rağmen Almanya’ya giderek Würzburg Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenim görmüştür. Dönemin maarif nazırı Ahmet Şükrü Bey’in yardımı ile devlet bursu almış olan Safiye Ali çok hızlı bir şekilde Almanca öğrenip hemen derslerine başlamıştır. Amerikan Koleji mezunu olması sebebiyle zorluk çıkaran Bavyera, Milli Eğitim Bakanlığı sınavda aldığı birincilik derecesi karşılığı safiye Ali’ye “doktor namzeti” ünvanını vermiştir. 1921 senesinde “bebeklerde iç pakimenenjit kanaması” hakkında tez yazarak diploma almıştır.İstanbul’a döndükten 6 hafta sonra kadın ve çocuk hastalıkları ihtisas yapmak üzere tekrar Almanya’ya gitmiştir. Burada doktor Ferdinand Krekeler ile evlenmiştir. Ferdinand Krekeler sonradan Ferdi Ali ismini almıştır.

İlk Kadın Tıp Doktoru Unvanını Nasıl Almıştır?

Safiye Ali’nin Başarılarla Dolu Hayatı

1923 yılının Haziran ayında Türkiye’nin ilk kadın doktoru olarak ünvanını almıştır ve eşi ile birlikte Cağaloğlu’nda muayehane açmıştır. İlk zamanlar bilinmediği için muayenehanesine kimse gelmemiştir ve hatta kadın olduğu için düşük ücret ödemek isteyenler bile olmuştur. İstanbul’da 5 yıl doktorluk yapmıştır ancak karşılıksız olarak anne çocuk sağlığına yaptığı hizmetler klinik çalışmalarının önüne geçmiştir. O dönemlerde ayrıca Amerikan Koleji bünyesinde açılmış ilk kız tıp okulu’nda jinekoloji ve obstetrik dersleri vermiş kızlara tıp eğitimi veren ilk kadın öğretim üyesi olarak tarihe geçmiştir.

Safiye Ali’nin Çalışmaları Nedir?

Safiye Ali’nin Çalışmaları Nedir?

Anne sütünden kesilmiş ve steril süt içme imkanından mahrum kalmış çocuklar için Fransız kızılhaçı tarafından kurulmuş 1925’te Himaye-İ Etfal Cemiyeti’nin bırakılmış süt damlası bakım evinin başına geçmiş olan Safiye Ali gönüllü çalışmaları ile bakımevine fayda sağlamıştır. Süt damlasındaki çalışmaları kadınları emzirmeye teşvik etmiş yetersiz beslenmiş çocukların sağlıklı beslenebilmeleri için eğitimler düzenlemiştir. Safiye Ali ayrıca sütten kesilmiş 1 yaş sonrası hasta ve zayıf çocukların bakımı ile ilgilenmiş ve Hilal-İ Ahmer Hanımlar Merkezi küçük çocuklar muayenesini kurmuştur. Londra, Viyana ve Bolonya’da düzenlenmiş kongrelerde Himaye-İ Etfal Cemiyeti’ni temsil etmiştir. Mesleğinin zirvesindeyken süt damlasından istifa etmek zorunda kalmıştır. 1928 yılının Ocak ayında sadece muayene doktorluğu yapmıştır. Bu tarihte İstanbul’da muayenesi olan hekimler arasında tek kadın olmuştur. O zamanlarda toplum kadın doktora o kadar yabancıydı ki malul gaziler büyük ticaret salnamesinde adı Safiye Ali Bey olarak belirtilmekteydi. Erken Cumhuriyet Dönemi’ndeki kadın hareketinin içerisinde yer alan Safiye Ali’nin 1928 yılında Bolonya’da toplanan Beynelmilel Kadın Doktorlar konferansı’nda edinmiş olduğu sosyal ve bilimsel izlenimleri Servet-İ Fünun’da yayınlanmıştır. Safiye Ali mesleki çalışmalarının yanı sıra İstanbul’da başlamış feminist hareketi katılmıştır. Türk Kadınlar Birliği’nin Sıhhiye komisyonu başkanlığını üstlenmiş fuhuşla mücadele için çalışmıştır.

Safiye Ali Neden Öldü?

Safiye Ali’nin Hastalığı Nedir?

Kanser teşhisi konulması üzerine Türkiye’den ayrılmış Almanya’ya yerleşmiştir. II Dünya savaşı döneminde sağlığı elverdiği sürece mesleğinin sürdürmüştür. 5 Temmuz 1952 tarihinde Dortmund’da hayatını kaybederek yaşamını yitirmiştir.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.