Safranbolu’da Gezilecek Yerler

Son güncelleme:

Safranbolu Karabük ilinin oldukça meşhur olan bir ilçesi. Turistlri bünyesine çeken bu yer, doğal güzelliğiyle ve sakin ortamıyla görenlri hayran bırakıyor. Safranbolu, ismini bölgede yetişen safranlardan alıyor.

Tarihi Safranbolu Evleri ile büyük bir üne sahip olan bu ilçe, Osmanlı kent mirasını yansıtması ve özgün mimariye sahip olması dolayısıyla UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yerini aldı. Oldukça maşhur olan bu evler aslında tarihi açıdan son derece önemli. Kenti kültürü, gelenek, yaşam tarzı ve yöresel yemekleri ile otantik bir şehir Safranbolu.

Safranbolu Evleri

Safranbolu denince ilk akla gelen elbette Safranbolu Evleri oluyor. Safranbolu’nun sembolik yapılarından biri olan Safranbolu evleri, içerisinde 2000 türk evini barındırıyor. Bu evlerin çoğu ise yasal koruma altında. Yolları ve sokakları taşlarla kaplı olan Safranbolu’daki evlerin avluları da taşla kaplı. Bu kadar taş kaplamanın nedeni ise rutubet’i aza indirmek ve sel sularına karşı dayanıklı yerler oluşturmak. Safranbolu’da gezilecek yerlerin en başında yer alan Safranbolu Evleri’ni mutlaka görmelisiniz. Sokak arasında yürüyerek zamanda yolculuğa çıkabilirsiniz.

Kent Tarihi Müzesi

Safranbolu’da gezilecek yerler listesine Kent Tarihi Müzesi’ni de eklemelisiniz. Kale olarak inşa edilmiş olan Hükümet Konağı, 1976 yılına kadar kullanılıyor. Ancak sonrasında yangın meydana geliyor ve kullanılmaz hale geliyor. 200 yılında restorasyon aşamasına giren konak, 6 yıl süren restorasyon süreci sonunda Kent Tarihi Müzesi olarak ziyaretçilerine kapısını açıyor. Safranbolu’nun tarihi ve sosyal zenginliğini göstermek amacıyla kurulan bu müze, kent ile ilgili belgeler, görseller, eşyalar, sesler ve görüntüler barındırıyor içerisinde.

Kaymakamlar Müze Evi

Safranbolu’da gezilecek güzel yerlerden bir tanesi de Kaymakamlar Müze Evi. 18. ve 19. yy’daki Türk toplumuna ait kültürü ve yaşam özelliklerini yansıtıyor. 1981 yılında Kaymakamlar Evi olarak müze haline gelen ve ziyarete açılan müze, ilk açıldığı zamanlarda eğitim merkezi olarak kullanılıyordu. Yoğun ilgi alan bu yer sonrasında müze ev olarak kullanılıyor.

Anadolu Saat Kuleleri Minyatürleri Parkı Müzesi

Safranbolu’da gezilecek tarihi yerler arasında bulunan Anadolu Saat Kuleleri Minyatürleri Parkı Müzesi, içerisinde Anadolu’nun her yerinde yapılması istenen saat kulelerinin minyatürlerini içerisinde barındırıyor. Osmanlı dönemine ait olan kültürü yansıtan bu saat kuleleri, Tarih Saat Kulesi’nin çok yakınında bulunuyor. 15 adet saat minyatürü bu müzede sergileniyor.Eğer Safranbolu’ya geldiyseniz bu müzeyi görmeden geri dönmemelisiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.