Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Kimdir?

Son güncelleme:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs ile mücadeledeki üstün çabası ve başarısı ile Tüm Türkiye’nin kalbini kazandı. Ayrıca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca böylece en çok merak edilen insanlar arasına girdi.

Peki koronavirüs ile mücadelede en önde savaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kimdir?

Fahrettin Koca 2 Ocak 1965’te Konya’nın Kulu ilçesine bağlı Ömeranlı mahallesinde doğdu. Kurucu başkanı olduğu Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı (TESA) tarafından 2009 yılında kurulan İstanbul Medipol Üniversitesi’nin Mütevelli Heyeti Başkanlığını yürüttü. Türk Pediatri Kurumu, Pediatrik Metabolizma ve Beslenme Derneği, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Sağlık Meslek Komitesi, Özel Hastaneler Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) gibi birçok kuruma üyelikleri bulunan Fahrettin Koca aynı zamanda birçok kurumunda başkanlığını yürüttü.

 Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Eğitim Komitesi İş Konseyi Başkan Yardımcısı, Vakıf Üniversite Hastaneleri Derneği’nin Başkanı ve Hizmet İhracatçıları Birliği Sağlık Hizmetleri Komitesi’nin başkanlığında oturan ve bu kurumlarda başarılı bir kariyer hayatı sürdüren Koca,  2017’de 59. Sağlık Bakanı olarak atandı.

2017 Türkiye anayasa değişikliği referandumu ile kabul edilen değişiklikler neticesinde Türkiye Cumhuriyeti Anayasası gereği yapılan 2018 Türkiye genel seçimleri sonrasında bir ilk olarak Bakan Koca, tarihinde ilk kez tamamı TBMM üyesi olmayan kişilerden oluşan Bakanlar Kuruluna, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sağlık Bakanı olarak atandı.

10 Temmuz 2018 günü yemin ederek görevine başlayan Koca 2 yıla yakı Türkiye Sağlık Sistemi için çalışıyor.

Fahrettin Koca,Medipol Hastanesi’nin sahibi olduğu biliniyor. Türkiye Eğitim ve Sağlık Araştırma Vakfı’nın’ (TESA) Kurucu Başkanı olan Dr. Fahrettin Koca, aynı vakıf aracılığıyla 1997 yılında Medipol Hastanesi ve Medipol Üniversitesi’ni kurdu.

Evli ve 4 çocuğu olan Fahrettin Koca, 6 kardeş arasında en büyükleridir. Babası Hasan Bey ise oğlu Fahrettin Koca ile ilgili bakkallık yaparak büyüttüm demiştir.

Babası Hasan Bey oğlu için her zaman başarılı, merhametli, disiplinli ve temiz olduğunu söyleyerek oğlunun hiçbir zaman insanlara kıyamadığından söz etti. Oğlum haksızlığı hiç sevmez ve her zaman başarılı bir çocuktu. Elinden geldiğince her şeyin iyisini yapar ve herkese yaralı olur yorumunda da bulunmuştur.

İngilizce bilen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Medipol Hastanesi’nin sahibi olduğu biliniyor. Türkiye Eğitim ve Sağlık Araştırma Vakfı’nın’ (TESA) Kurucu Başkanı olan Dr. Fahrettin Koca, aynı vakıf aracılığıyla 1997 yılında Medipol Hastanesi ve Medipol Üniversitesi’ni kurdu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.