Sağlık ve Stres Arasındaki İlişki

Son güncelleme:

İnsanlar kalabalık toplumların içerisinde yaşamlarını sürdüren kişilerdir. Bireyler kendilerini daha iyi hissetme ve rahatlamaya ihtiyaç duymaktadır. bundan dolayı boş vakitlerimizi iyi değerlendirebilmek için çeşitli aktiviteler yapmalıyız. yoğun bir şekilde çalışan bir insanın boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendiremeyen bir insanlarda stres oluşmaktadır. Stres, insanlarda gerilime, üzüntüye ve çöküntüye yol açan durumlardır. Stres, insanları tehdit eden ve zorlayarak oluşturduğu bedensel ve ruhsal sıkıntılardır.

Dünyada hızlı nüfus artışı ve endüstriyel gelişmeye bağlı olarak köyden şehre göçün artması ve nüfus oranındaki artış ile şehirlerdeki kalabalık ve yoğun iş hayatı insanlarda strese bağlı sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Yoğun tempo geçen günün sonunda kendimize televizyon izlemeyi, operaya katılmayı, çimler üzerinde gezinmeyi, çocuklarınızı hayvanat bahçesine götürmeyi, dama oynamayı, müzik indirmeyi, şehirde bir akşam geçirmeyi aktivitelerle ödüllendirerek yaşanılan stres durumundan uzaklaşarak rahatlamamızı sağlarız.

Günlük Yaşam ve Stres

Stres, günlük yaşamamızda vazgeçemediğimiz bir durumdur. Yaşamamızda günler geçtikçe kontrol edilemeyecek kadar karmaşık bir duruma gelmektedir. Yaşamamız devam ettiği sürece stresi kontrol etmemiz çok zor bir durumdur. Ancak çevremizdeki insanlarla bol bol iletişim halinde kalarak ve çeşitli aktiviteler yaparak gün içerisinde yaşadığımız stresi azaltmış oluruz.

Stresin her ne kadar dışsal nedenlerden kaynaklandığı algısı hakim olsa da, aslında stres içimizdedir. Bireyin yaşamındaki stresli olaylar, sinir ve endokrin sistemini savaş ya da kaç tepkisi oluşturmak için harekete geçiren olumsuz çevresel uyaranlar olarak hizmet etmektedirler. Son yıllarda sosyal bir sorun haline gelen stres, yaşamın her alanında ve ayrıntısında ortaya çıkabildiği için stresin yok olması, yaşamın son bulması anlamına da gelmektedir.

Çevremizdeki insanların yaşadıkları stres ile ilgili bilinçlendirilmesi gerekir. Bunu başarabildiğimizde taktirde yaşam kalitemizde artış olduğunu gözlemleyebiliriz. Stresi azaltmanın sağlık üzerindeki olumlu etkisinin yanı sıra; daha fazla endüstriyel üretkenlik, daha mutlu insanlar ve çok daha az suç üretebileceği hedeflenmektedir. Stres, insanın yaşadığı hayat içerisinde karşılaştığı durumlara göre şekillenen ve değişim gösteren bir süreçtir. Beklenmedik durumlar karşısında stresle karşılaştığımız zamanlarda kendimizi ruhsal ve fiziksel sınırlarının üstünde zorladığımız zamanlarda ortaya çıkan tepkileri, çevremize uyum sağlamasına ya da uyumsuzluk göstermesine sebebiyet verebilmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.