Sakız Kilo Vermenize Yardımcı Olur Mu?

Daha az aç hissetmenize ve daha az istek duymanıza yardımcı olabilir

Çiğneme eylemi açlığı azaltabilir, kendinizi daha tok hissetmenize neden olabilir ve özellikle atıştırmalıklar için daha az istek duymanıza yardımcı olabilir. Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, sakız çiğnemek, kalorisi zengin bir içecek içmek kadar etkili bir şekilde 10 saatlik bir oruçtan sonra açlığı ve istekleri azalttı. Başka bir çalışmada, katılımcılardan bir yemekten sonra 30 dakika boyunca şekersiz sakız çiğnemeleri istendi. Sakız çiğneyenler, çiğnemeye başladıktan 5 dakika sonra sakız çiğnemeyenlere göre daha tok hissettiklerini bildirdiler.

Sakız zayıflamaya yardımcı mı?

Ayrıca, 5’i özel olarak sakız çiğnemeyi inceleyen 15 çalışmanın yakın tarihli bir incelemesi, çiğneme sürecinin belirli bağırsak hormonlarının salınımını uyararak açlığı ve gıda alımını azaltabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, tüm çalışmalar benzer bulgular gözlemlemedi. Bu nedenle sakız çiğnemek herkes için açlığı veya gıda alımını azaltmanın etkili bir yolu olmayabilir Ayrıca araştırmalar, sakız çiğnemenin meyve yeme isteğinizi azaltabileceğini ve muhtemelen genel diyet kalitenizi azaltabileceğini göstermektedir.

Yapılan çalışmalarda sakızın gıda alımını durdurma hissinin olduğuna dair kesin sonuçlara varılamadı.

Daha az kalori yemenize yardımcı olabilir

Bazı insanlar , gün içinde daha az kalori tüketmelerine yardımcı olarak kilo vermeye yardımcı olduğuna inandıkları için öğünler arasında sakız çiğnemeyi severler.

Bir çalışmada, kahvaltı ile öğle yemeği arasında sakız çiğneyen katılımcılar, yalnızca öğünler arasında daha az aç hissetmekle kalmayıp, aynı zamanda öğle yemeğinde sakız çiğneyenlere göre yaklaşık 68 kalori daha az yemişlerdir.

Sakız, bazı bireylerde daha az kalori tüketimini sağlamıştır.

Benzer şekilde, diğer çalışmalar, bir yemekten sonra sakız çiğnemenin, herhangi bir sakız çiğnemediğinizden 3 saat sonra bir atıştırmalığın %10 daha küçük bir kısmını yemenize yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu bulgular umut verici görünse de, kalori alımındaki azalmanın küçük kaldığını unutmayın. Ayrıca, uzun vadede önemli ölçüde kilo kaybına neden olup olmadıkları şu anda belirsizdir.

Ek olarak, tüm çalışmalar benzer sonuçlar bulamadı. Aslında, bazıları sakız çiğnemenin yiyecek veya kalori alımı üzerinde çok az etkisi olduğunu bildirmektedir. Bu nedenle, güçlü sonuçlar çıkarılmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kimi insanlarda sakız, daha fazla kalori yakılmasını sağlamıştır.

Biraz daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olabilir

Birkaç küçük çalışma, sakızın hareketinin birkaç ek kalori yakmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Küçük bir çalışmada, kahvaltıdan önce ve sonra sakız çiğneyen katılımcılar, sakız çiğneyenlere kıyasla yemekten sonraki 3 saat içinde yaklaşık %3–5 daha fazla kalori yaktılar.

Yapılan çalışmalarda net bir şekilde sakızın kilo vermeyi sağladığına ulaşılmamıştır.

Başka bir çalışmada, bir yemekten sonra sakız çiğnemek, sindirim yoluyla yakılan kalori sayısı olan diyet kaynaklı termojenez (DIT) artırdı. Bununla birlikte, yakılan fazladan kalori miktarı çok az kaldı ve aynı yemeği daha yavaş yemek, DIT’i artırmada sakızdan daha etkiliydi. Araştırmalar ayrıca yürürken sakız çiğnemenin kilo vermeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Bunu, kalp atış hızınızı ve yürüme hızınızı artırarak, muhtemelen artan kalori ve yağ yakımına neden olarak yaptığına inanılıyor.

Bununla birlikte, 15 dakikalık yürüme başına 0,4–6 ek kalori yakıldığında, faydalar küçük kalır. Bu nedenle, diğer diyet ve yaşam tarzı değişiklikleriyle birleştirilmeden önemli kilo kaybı sonuçları vermesi olası değildir. Dahası, bazı insanlar sakızın kaslarınızı güçlendirerek yüzünüzü şekillendirmeye yardımcı olabileceğini iddia ediyor. Ancak hiçbir araştırma bu iddiayı desteklemiyor.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.