Salgında Ölüm Oranları Açıklandı! Türkiye Dünya Devlerine Taş Çıkarttı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınındaki ölüm oranlarına ilişkin resmi sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerini paylaşan Koca,Türkiye’deki ölüm sayısı ile ilgili dikkat çekici bir veriyi açıkladı.

TÜRKİYE DÜNYA DEVLERİNDEN DAHA BAŞARILI

Koca, ABD Dışişleri Eski Bakan Yardımcısı Matthew Bryza’nın açıklamalarını anımsattığı paylaşımında ölüm oranın diğer ülkelere göre çok daha düşük olduğunu vurgulayarak “Ölüm oranları da Ankara’nın başarısını ortaya koyuyor. Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre 26 Mayıs itibarıyla Türkiye’de ölüm oranı yüzde 2,8. Bu oran İngiltere’de 14,1. İtalya’da 14,3. Fransa’da 15,5. ABD’de ise 5,9 açıklamasında bulundu.

Salgında Ölüm Oranları Açıklandı! Türkiye Dünya Devlerine Taş Çıkarttı

MATTHEW NE DEDİ?

ABD’nin eski Avrupa- Avrasya ilişkilerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Matthew Bryza, kaleme aldığı makalesinde koronavirüs ile mücadele de Türkiye’den övgü dolu sözler ile bahsetti.

Türkiye’de koronavirüsle birlikte büyük bir sağlık felaketi yaşanmasını beklendiğini ancak bu tahmin edilen durumun aksine başarılı bir politika izlendiğini belirten Bryza,

” Madrid, Lombardiya veya New York’tan farklı olarak, Türkiye’nin sağlık sistemi Kovid-19 karşısında yenik düşmedi. Dahası, Türkiye ekonomisi ABD ve Avrupa’nın çoğunda görülen yıkıcı etkilerden korundu.” ifadelerini kullandı.

Matthew Bryza’nın yazısında, Türkiye’deki başarıyı anlattı. Bryza, “Mart ayının başında, Türkiye’de tam bir sağlık felaketinin olmasını bekliyordum. Kimse COVID-19’u ciddiye almıyor gibiydi; işimdeki ve sosyal çevrelerimdeki neredeyse hiç kimse, yeni koronavirüsün İran’a, İtalya ve İspanya’ya yayılan yıkıcı etkisiyle ilgilenmiyordu. Ve ilk başta korkularım doğru çıktı. Türkiye’de vakalar artmaya başladı sosyal medyada hastalara yeterli yatak olmadığını dair dedikodular yayılıyordu. Ancak Türk hükümeti Nisan ayında ilk koronavirüs vakasının resmi olarak açıklanmasından önce pandemi ile mücadele için 229 sayfalık bir plan yayınlamıştı. Virüs Türkiye’de etkisini göstermeye başladığı andan itibaren Ankara bu plana sıkıca bağlı kaldı. Yaşlılara ve gençlere sokağa çıkma yasakları ile bazı illerde seyahat yasakları uygulamaya kondu. “ açıklamasında bulundu.

 

 

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.