Samsun’da Gezilecek Yerler

Son güncelleme:

Samsun, Karadeniz’in başkenti olarak anılıyor. Karadeniz’in en kalabalık şehri olan Samsun’da gezilecek yerleri sıraladık. Doğal güzelliğiyle ve müzeleriyle oldukça ilgi çekici olan Samsun’u keşfetmeye hazırlanmalı ve bu güzel yerleri gitmeden şehirden ayrılmamalısınız.

Büyüleyici Bir Manzaraya Amisos Tepesi  ile eşlik edin

Amisos Tepesi, Samsun’un ilk yerlerim noktalarından bir tanesi. Burası Baruthane olarak da biliniyor. Her yıl çok sayıda turistin de ziyarete geldiği Amisos Tepesi, enfes manzarasıyla herkesi kendine hayran bırakıyor. Samsun’da gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken Amisos Tepesi’ne şehre geldiğinizde mutlaka uğramalısınız. Hem Samsun’u kuş bakışı izleyebileceğeniz hem de Amisos Antik Kentteki tarihi kral mezarlarını görebileceğiniz bu yer oldukça cezbedici.

Samsun’un Simgesi olan Onur Anıtı

Onur Anıtı diğer ismiyle Atatürk Anıtı, 1932 senesinden beri Samsun ilinin merkezinde yer alıyor. Bu eser Avusturyalı sanatçı olan Heinrich Krippel tarafından yapılıyor. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün olduğu ve bir at üzerinde bulunduğu bu anıtı Samsun’a geldiğinizde mutlaka görmelisiniz.

Tarihi Bir Yolculuk İçin Amazon Köyü

Amazonlar Yunan Mitolojisinde tamamen kadınların oluşturduğu bir ulus olarak yer alıyor. Amazonlar, Sokrates’in eserlerinde ve Eflatun’da da bu yer belirtiliyor.

Samsun’da gezilecek tarihi yerler olarak Amazon Köyü, kültürel değerlerin olduğu bir bölge. İçerisinde heykellerin, eşyaların ve kabartmaların da bulunduğu bu yeri Samsun’a geldiğinizde mutlaka görmelisiniz.

Bafra Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Eşine az rastlanan bir yer olan ve Samsun’da gezilecek doğal yerler için mükemmel bir yer olan bu yer, doğayı derinden hissetmenizi sağlayacak. Jeolojk olarak bin ile iki bin yıl kadar geçmişi olan bu deltada balık, Liman, Uzun Cernek, Gıcı, Karaboğaz, Tatlı, ve Mülk Gölleri gibi göller bulunuyor. eğer Samsun şehrine gittiyseniz bu doğal güzelliği görmeden dönmemelisiniz.

Samsun Kent Müzesi

Samsun Kent Müzesi Samsun’un tarihine ışık tutuyor. Samsun’da gezilecek müzeler arasında bulunan Samsun Kent Müzesi’ne mutlaka yer vermelisiniz. Eskiden Demiryolu Lokali olarak kullanılan ve TCFF binalarının restore edilmesi sonucunda oluşan bu yer, yemyeşil bir bahçeye de sahip. Tarihi Kentler Birliği jüri özel ödülünü alan Samsun Kent Müzesi 2015 yılından bugüne kadar Avrupa’nın en prestijli altı müzesinden bir tanesi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.