Sapanca Minimal Evlere Ben De Gitmek İstiyorum Diyorsanız Bu Yazı Size Göre!

Son güncelleme:

Sapanca denilince akla son dönemlerde minimal evler gelmeye başladı. Minimal evler, tatilcilerin büyük beğenisini toplayarak sosyal medyada tatil yapılacak yerler arasında popüler sekmelerde yer alıyor. Sapanca’da genellikle minimal evlerin bulunduğu villa bölgelerini merkez hariç ikiye ayırmak mümkün:

Sapanca denilince akla huzurlu ve sahin tatil planları gelmeye başlar.

Yanık Köyü: Sessiz, sakin ve her şeyden uzak tatil yapmak isteyenler için akla ilk gelen yerlerden olan Yanık Köyü, doğa ile iç içe inzivaya çekilmenize olanak tanıyor. Bu köyün ismi ise 1895’li yılarda meydana gelen yangından dolayı ‘’Yanık’’ konulmuştur. Köy, Sapanca ilçe merkezine 7 km uzaklıktadır.

Kartal Vadisi Dağ Evleri, Sakarya

Kırkpınar: Sapanca Gölü’ne yakın olmasından dolayı tercih sırasının başında yer alan nezih yerlerden birisi de Kırkpınar’dır. Sahip olduğunu restoranlar tatilcilerin beğenisini toplamıştır. Burada bulunan villalar sizi bambaşka bir yerdeymiş hissine sürükleyerek huzurlu bir tatil yapmanızı sağlayacak!

Yoğun iş stresi, hayat rutini ve daha birçok şey tatil ihtiyacınızı alevlendirir.

Peki, İlk Etapta Tatile İhtiyacınız Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

  • İster uykuya dalmakta, ister her sabah 06.00’da uyanmakta sorun yaşıyor olun, uyku sorunları aşırı çalışma ve stresin bir belirtisi olabilir veya diğer her şey pahasına işinize fazla odaklandığınızın bir işareti olabilir. Bu da demek olur ki tatil zamanınız gelmiştir!
  • Finansal raporlarda veya müşteri işlemlerinde hatalar olsun, normalden daha fazla hata yaptığınızı fark ederseniz, zihinsel donanımınızı yeniden başlatmanız gerektiğinin bir işareti olabilir. Ya da bir pazartesi sabahı işe başlamak için bir zamanlar olduğu kadar heyecanlı değilseniz veya bir zamanlar zevk aldığınız bir iş etkinliğinden korkuyorsanız, muhtemelen ara vermeniz gerekir.
Sapanca Gölü, size doğa ile baş başa bırakır ve inzivaya çekilmenize olanak tanır.
  • Tüm kimliğiniz işinize sarılmışsa ve hatta o kadar ki gerçekte kim olduğunuzu unutmuş iseniz o zaman tatil zamanı!
  • Boş zamanlarınızda koşuya çıkmak veya eğlenceli aktivitelere katılmak yerine, yapabileceğiniz tek şey eve geldiğinizde kendinizi koltuğunuza atmaksa, enerjiniz kritik seviyededir ve sağlıklı ve zinde olmanın zamanı gelmiştir. Mutsuz hissetmek yerine bir ara vermelisiniz.
  • Kendinizi eskisi kadar kolay gülmüyorsanız veya zorlu çalışma koşullarında “komik olanı bulmanın” zor olduğunu düşünüyorsanız ara zamanı!
Sapanca Gölü, Sakarya ve Kocaeli illerimizde yer alan bir göldür.

Konaklama Konutlarına Bir Bakalım!

Sapanca Villa Kırkpınar Junior Garden: Bahçe ve dağ manzarasıyla sizi baş başa bırakan bu villalar, şehirden kaçıp doğaya sığınmanız için bir fırsat! Yaklaşık 70 metrekare olan villalarda,  mini mutfak, Wc, banyo ve çift kişilik yatak, şömineli 40 m2 salon bulunuyor. Hatta bu villalarda kalırken mevsiminde meyve ve sebzeler de yiyebilir, yeşilliğe doyabilirsiniz.

Sapanca Villa Kırkpınar Junior Garden

Piramit Evim 2, Sakarya: Dört kişi kapasiteye sahip ve 1 çift kişilik, 2 tek kişilik yatağa sahip tek banyolu olan bu evler, farklı tatil deneyimi arayanlar için seçenekler arasındadır. Bu piramit evlerin içerisinde çeşitli mutfak eşyaları, saç kurutma makinesi ve çalışma alanı mevcuttur. İçerisinde klima ve TV bulunmamaktadır.

Piramit Evim 2, Sakarya

Villa Limon, Kırkpınar: 10 kişilik kapasiteye sahip, iki banyolu ve 5 yatak odası olan Villa Limon, bahçeli ve havuzlu konsepti ile beğenilen villalar arasındadır. Kalabalık arkadaş grubuna sahipseniz veya ailenizle tatil yapmak istiyorsanız tam size göre olan bu villalarda wifi bulunuyor. Evcil hayvan kabul edilmeyen bu evlerde, klima, TV, şömine ve mutfak bulunmaktadır.

Villa Limon, Kırkpınar

Villa Kırkpınar Stone House, Kırkpınar: Kalabalık ailelerin uğrak noktası olan Stone House, 6 kişi kapasiteli ve 3 yatak odasına sahip bir yerdir. Bahçeli ve havuzlu olması nedeniyle oldukça ilgi görmektedir. Mutfak ,şömine, klima, televizyon ve daha birçok şeyi içerisinde barındırmaktadır. Lakin evcil hayvan kabul edilmemektedir.

Villa Kırkpınar Stone House, Kırkpınar

Villa Kırkpınar Country, Kırkpınar: Yaklaşık 10 kişi kapasiteli olan bu evler kalabalık arkadaş grupları için idealdir. Ortak yüzme havuzu olup yaz ayları için arkadaşlarınızla keyifli vakitler geçirmek istediğiniz bir tatil seçeneğidir. İçerisinde çalışma alanı, TV, ütü, çamaşır makinesi vb. olanaklar olan bu evlerde sigara içilebilmektedir.

Villa Kırkpınar Country, Kırkpınar

Kartal Vadisi Dağ Evleri, Sakarya: Bu dağ evleri, Sapanca Gölü’ne yaklaşık 5 kilometre mesafede bulunmaktadır. Merkeze ise 8 km mesafesi olan dağ evleri, 500 metre rakımdadır. Ahşap dağ evlerini seviyorsanız ve doğa ile huzurlu vakit geçirmek istiyorsanız hiç kaçırmayın!

Kartal Vadisi Dağ Evleri, Sakarya

Sapanca Göldibi Küçük Ev, Sakarya: Gölün kıyısında bulunan ve 3 kişi kapasiteli olan evler, tek banyolu olarak hizmettedir. Evlerin içerisinde klima, televizyon, çalışma alanı ve saç kurutma makinesi bulunmaktadır. Evlerin içerisinde ayrıca sigara içilebilmektedir. Evcil hayvan kabul edilmeyen bu evlerde wifi bulunmamaktadır.

Sapanca Göldibi Küçük Ev, Sakarya

Öyküm Villa, Sapanca Merkez: Merkezden uzaklaşmak istemeyenler için bir seçenek olan Öyküm Villa, yaklaşık 11 kişi kapasitelidir. Yemyeşil huzur dolu bir alanda olan Öyküm Villa, havuzlu olup parti organizasyonları için de idealdir. Ücretsiz otoparkı bulunan bu alan, arkadaş gruplarınız ile yapacağınız tatiller için sizleri beklemektedir!

Öyküm Villa, Sapanca Merkez

Yanık Köyü’nde Villa, Sakarya: Yanık Köyü’nde 3 kişi kapasiteli ve tek yatak odası bulunan bu evlerde ücretsiz otopark bulunmadır. Ütü, saç kurutma makinesi vb. araçları barındırmaktadır. Evcil hayvan kabulü ne yazık ki yoktur. Bu evlerde ayrıca doğum günü organizasyonu, kutlama, parti vb. etkinlikler için rezervasyon alınmaktadır. Evlerin içerisinde sigara kullanımına izin verilmemektedir.

Yanık Köyü’nde Villa, Sakarya

Villa Vanilya, Kırkpınar: Sapanca’da yer alan butik evlerden olan Villa Vanilya, yaklaşık 1000 metrekarelik alana sahip. Havuzlu ve bahçeli olmasıyla birçok ziyaretçinin tercihi olan bu butik evlerde ne yazık ki evcil hayvan kabul edilmiyor. Ücretsiz otoparka sahip Villa Vanilya, çifler için ideal tatil yerlerden birisi. Evlerde mutfak, şömine, TV ve çamaşır makinesi bulunuyor.

Villa Vanilya, Kırkpınar

Tiny Ev, Kırkpınar: Son yıllarda sıklıkla duyulan Tiny Evler, 2 kişilik kapasitesi ile çiftler için harika bir konfor alanı sağlıyor. Minik evcik olarak da bilinen Tiny ev, tek banyolu ve klimalıdır. Evlerde sigara içmek yasaktır ve ne yazık ki evcil hayvan kabul edilmemektedir. Ayrıca bu minik evler çocuklu ve bebekli bireyler için uygun değildir.

Tiny Ev, Kırkpınar

Minimal Evler (Tinny House) Nedir?

Tiny House, Amerika’da eski ve köklü bir kavramdır. Küçük Ev terimi, birçok farklı insan için çok şey ifade eder, mümkün olan birçok yorum vardır. Tiny House hareketi tamamen felsefeyle ilgilidir. Özünde ise şu vardır: ‘’Yeterince sahip olmaktan ve önemli olanın özüne geri getirilen bir yaşam yaratmaktan memnun olmak.’’

Minimal bir yaşam tarzına sahip olan bireyler için harika bir konut biçimi: Tiny House

Biraz Da Tarih

Tiny House adındaki yaşam biçimi, konut piyasasını sarsan bir dizi olaya yanıt olarak ABD’de ortaya çıktı. O dönemde çöken bir ekonomi ve Katrina kasırgası gibi felaketler bireylerin evlerini kaybetmelerine sebep oldu ve gençlerin konut sahibi olması giderek zorlaştı. Uygun fiyatlı konut ihtiyacı arttıkça, kimi insanlar kendi küçük evlerini yapmaya başladı. Böylece, Jay Shafer ve Dee Williams, Tiny House hareketinin öncüleri oldu.

Küçük evler her insan için farklı anlamlar ifade edebilmektedir.

Bu bireyler, konut birimlerinin minimum ölçülerini belirleyen sınırlayıcı düzenlemeleri atlatmak için evlerini bir treyler üzerine inşa ediyor ve böylece güzel bir felsefeyle ilginç bir hareket başlatıyor: Tiny House hareketi. Bugünlerde Tiny Houses’ın popülaritesi oldukça büyük sayılara ulaştı. Şaşıracaksınız ki, 2015 senesinde ilk Tiny House Jamboree’yi yaklaşık olarak 40.000 kişi ziyaret etti!

Tiny House hareketi tamamen felsefeyle ilgilidir.

Felsefesine Bakalım

Son yılarda yalnızca evlerimiz büyümekle kalmadı, ticaretin etkisiyle topladığımız maddi varlıkların miktarı da artı. Lüks bir otomobile, seçkin kıyafetlerle dolu bir gömme dolaba, en son aletlere sahip olmalısınız, aksi takdirde uyum sağlayamazsınız. Bir dönüm noktasının ortasındayız. İnsanlar, tüm bu fazla alanın ve diğer şeylerin bizi daha mutlu etmediğini ve birçoğunun bu yaşam standardına ulaşmaya çalışırken mali sıkıntıya girdiğini anlamaya başlıyor. Tiny House hareketi, daha basit bir hayat yaşama ve dünyayı çok fazla etkilemeyecek şekilde yaşama arzusuna bir cevap sunuyor.

Tiny House adındaki yaşam biçimi, konut piyasasını sarsan bir dizi olaya yanıt olarak ABD’de ortaya çıktı.

Küçük Bir Evde Yaşamanın Faydaları Neler?

Özgürlük

Taşınırken evinizi yanınızda götürebilirsiniz. Farklı bir mahallede veya şehirde iş bulursanız ya da her gün aynı çevreye bakmaktan yorulursanız, evinizi aracınıza bağlar ve taşınırsınız. Bu tür bir özgürlüğün birçok insana büyük bir çekiciliği vardır. Bazı insanlar dünyayı görmek, ellerinden geldiğince seyahat etmek isterler, ancak yine de evlerini arayacakları ve barınma masrafları konusunda endişelenmeden dönebilecekleri bir yerleri vardır.

Tiny House hareketi, daha basit bir hayat yaşama ve dünyayı çok fazla etkilemeyecek şekilde yaşama arzusuna bir cevap sunuyor.

Basit Yaşam

Bazı insanlar Tiny House’u seçiyor çünkü günümüz yaşam standardının kim olduklarını ifade etmediğini, bir değerler çatışmasına neden olduğunu fark ediyorlar. Gerçekten önemli olan şeye odaklanarak daha az maddi varlıkla yaşamak, basit bir yaşam sürmek istiyorlar. Daha az dikkat dağıtıcı, daha bilinçli yaşamak ve hayallerinizi ve tutkularınızı yaşamak gibi…

Özgürlük her zaman çekici özelliğini korur, bu da ev standartlarımızı etkilemektedir. Tiny house, özgür ruhlu bireyler için bir seçenektir!

Sürdürülebilirlik

Gittikçe daha fazla insan aydınlanmaya başlıyor ve gezegene yaptığımız kadar kötü davranmaya devam edemeyeceğimizi fark ediyor. Olabildiğince sürdürülebilir yaşayarak ve karbon ayak izlerini azaltarak, olumlu bir örnek oluşturuyor ve başkalarını eğitiyorlar. Küçük bir evde yaşayarak, normal bir evde olduğundan daha az atık üretir ve daha az enerji kaynaklarını tüketirsiniz.

Daha az eşya, çok fazla huzur mantığıyla yaşam sürmek isteyen bireyler, evlerde küçükmeye gitmektedir.

Estetik

Tiny Houses, pek çok farklı insanın hayal gücüne hitap ediyor çünkü çok iyi yapılmışlar. Tasarımda işçilik, detaylara dikkat, çok özen ve özen gösteriliyor. İnsanlar bu evleri inşa ediyor veya satış değerini göz önünde bulundurarak değil, mümkün olan en iyi yaşam deneyimini yaşatmak amacıyla kendi isteklerine göre inşa ettiriyorlar.

Minimal görüntünün estetik olduğunu savunan kişiler, Tiny house ile yaşam standartlarını korumaktadır.

Zaman

Evinizin sahip olduğu maliyeti düşürerek, bir veya iki gün daha az çalışma ya da dünyayı gezmek için biraz izin alma seçeneğiniz vardır. Arkadaşlarınızı ve akrabalarınızı ziyaret etmek için daha fazla zamanınız var. Ayrıca evinizin temizliği ve bakımı çok zaman almaz. Tiny’yi yaşam alanınıza entegre etmenin basitliği, sizin için önemli olan şeylere odaklanmanız için sürdürdüğünüz hayatınızda önemli yer açar. Her şeyin bir yeri vardır, ortalığı dağıtacak yeriniz yok.

Tiny Houses, pek çok farklı insanın hayal gücüne hitap etmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.