Sarı Kafa: Trump Hakkında Bilinmeyenler

Son güncelleme:

Donald J. Trump, Amerika Birleşik Devletleri’nin 45. başkanıdır. Donald J. Trump, kimi kaynaklar bakımından Amerikan başarı öyküsünü tanımlanmaktadır. Hayatı boyunca, özellikle emlak, spor ve eğlence alanlarında sürekli olarak iş ve girişimcilikte mükemmellik standartlarını belirledi. Trump, siyasete ve kamu hizmetine girdiğinde özel hayattaki başarısı üzerine inşa etti. Herhangi bir siyasi makam için yaptığı ilk yarışmada başkanlığı dikkate değer şekilde kazandı.

Donald Trump aynı zamanda başarılı bir yazardır.

Pennsylvania Üniversitesi Wharton Finans Okulu mezunu olan Donald Trump, babasının izinden emlak geliştirme dünyasına adım atarak New York’ta iz bıraktı. Orada, Trump adı kısa sürede Manhattan’daki ve ardından tüm dünyadaki en prestijli adreslerle eş anlamlı hale geldi.

Donald J. Trump, Amerika Birleşik Devletleri’nin 45. başkanıdır.

Donald Trump aynı zamanda başarılı bir yazardır. On dörtten fazla çok satanlar yazdı. İlk kitabı The Art of the Deal, bir iş klasiği olarak kabul edilir. Trump, 16 Haziran 2015’te başkanlık için adaylığını açıkladı. Daha sonra, Cumhuriyetçi ön seçimlerde 17 diğer adayı mağlup ederek, 2016 yılının Temmuz ayında Cumhuriyetçilerin ABD Başkanı adaylığını kabul etti.

Donald J. Trump, kimi kaynaklar bakımından Amerikan başarı öyküsünü tanımlanmaktadır.

8 Kasım 2016’da, Trump, 28 yıl sonra bir Cumhuriyetçi için en büyük Seçim Kurulu heyelanında Başkan seçildi. Bay Trump, ülke çapında 2.600’den fazla eyalet kazandı; bu, Başkan Ronald Reagan’ın 1984’ten bu yana en yüksek oyu oldu. Bir Cumhuriyetçi aday için bugüne kadarki en yüksek oy olan 62 milyondan fazla Amerikalı’nın oylarını aldı.

Trump, Pennsylvania Üniversitesi Wharton Finans Okulu mezunudur.

Rekor kıran vergi indirimleri ve düzenleme kesintilerini geçti, enerji bağımsızlığını elde etti, NAFTA’yı ABD-Meksika-Kanada Anlaşması ile değiştirdi, Orduyu tamamen yeniden inşa etmek için 2 trilyon dolar yatırım yaptı, Uzay Kuvvetlerini başlattı, IŞİD Hilafetini ortadan kaldırdı, büyük bir başarı elde etti. Orta Doğu’da barış için atılım, yarım yüzyıldaki en önemli Gaziler İşleri reformlarını geçti, 2 Yüksek Mahkeme Yargıcı dahil 250’den fazla federal yargıcı doğruladı, iki taraflı Ceza Adaleti Reformunu imzaladı, ilaç fiyatlarını düşürdü, Medicare ve Sosyal Güvenliği korudu.

Donald Trump, babasının izinden emlak geliştirme dünyasına adım atarak New York’ta iz bıraktı.

Başkan Trump, COVID-19 küresel salgınını yenmek için II.Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük ulusal seferberliği başlattı. Trump yönetimi, Amerikan tarihindeki en büyük mali yardım paketini hayata geçirdi, dünyadaki en gelişmiş test sistemini yarattı, milyonlarca hayatı kurtarmak için etkili tıbbi tedaviler geliştirdi ve rekor sürede bir aşı sunmak ve virüsü yenmek için önemli adımlar attı.

Trump adı kısa sürede Manhattan’daki ve ardından tüm dünyadaki en prestijli adreslerle eş anlamlı hale geldi.

Başkan Trump, 15 yıldır Melania ile evlidir. Trump’ın ayrıca dört yetişkin çocuğu, Don Jr., Ivanka, Eric ve Tiffany’nin yanı sıra 10 torunu var.

Trump’ın ilk kitabı The Art of the Deal, bir iş klasiği olarak kabul edilir.

Trump’ın Erken Yaşam Ve İş Kariyeri

Trump, beş çocuğunun dördüncüsüydü. Başarılı bir gayrimenkul geliştiricisi olan Frederick (Fred) Christ Trump ve Mary MacLeod ebeveynleri idi. Donald’ın en büyük kız kardeşi Maryanne Trump Barry sonunda ABD bölge mahkemesi yargıcı (1983-99) ve daha sonra 2011’de emekli olana kadar ABD Üçüncü Daire Temyiz Mahkemesinde yargıç olarak görev yaptı. Ağabeyi Frederick, Jr. (Freddy), 1960’larda havayolu pilotu olmadan önce babasının işi için kısa bir süre çalıştı. Freddy’nin alkolizmi 1981’de 43 yaşında erken ölümüne yol açtı.

Trump, 16 Haziran 2015’te başkanlık için adaylığını açıkladı.

1920’lerin sonlarından başlayarak, Fred Trump New York City’nin Queens ve Brooklyn ilçelerinde yüzlerce müstakil ev ve sıra ev inşa etti ve 1940’ların sonlarından itibaren, federal kredi garantilerini kullanarak, çoğunlukla Brooklyn’de binlerce apartman birimi inşa etti. II.Dünya Savaşı sırasında , Virginia ve Pennsylvania’da deniz personeli ve tersane işçileri için federal destekli konutlar inşa etti. 1954’te Fred, Senato Bankacılık Komitesi tarafından, ticari bankalardan daha büyük krediler almak için inşaat projelerinin maliyetlerini kasıtlı olarak abartarak kredi garanti programını kötüye kullandığı iddiasıyla soruşturuldu.

Başkan Trump, COVID-19 küresel salgınını yenmek için II.Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük ulusal seferberliği başlattı.

1954’te Senato komitesi önündeki ifadesinde Fred, Brooklyn’deki Beach Haven apartman kompleksini devlet sigortalı kredisinin miktarından 3,7 milyon dolar daha az bir fiyata inşa ettiğini itiraf etti. Herhangi bir suçla itham edilmemesine rağmen, daha sonra federal kredi garantileri alamadı. On yıl sonra bir New York eyaleti soruşturması, Fred’in kârını devlet sigortalı inşaat kredisinden tamamen kendi mülkü olan bir alışveriş merkezi inşa etmek için kullandığını ortaya çıkardı. Sonunda eyalete 1.2 milyon dolar iade etti, ancak daha sonra Brooklyn’in Coney Island bölgesindeki konut projeleri için devlet kredi garantileri alamadı.

Trump, 15 yıldır Melania ile evlidir.

Donald Trump, özel bir yatılı okul olan New York Askeri Akademisi’ne (1959–64) katıldı; Fordham Üniversitesi içinde Bronx (1964-1966); ve Pennsylvania Üniversitesi’nin Wharton Finans ve Ticaret Okulu (1966–68), iktisat alanında lisans derecesi ile mezun oldu. Mezun olduktan sonra Trump, babasının işi için tam zamanlı çalışmaya başladı, kiralık konutlarını yönetmeye yardımcı oldu. 1974’te Trump’a ait şirketler ve ortaklıklardan oluşan bir holdingin başkanı oldu ve daha sonra adını Trump Organizasyonu olarak adlandırdı.

Trump’ın dört yetişkin çocuğu, Don Jr., Ivanka, Eric ve Tiffany’nin yanı sıra 10 torunu vardır.

1960’larda ve 1970’lerin başlarında, New York City, Cincinnati, Ohio ve Norfolk, Virginia’daki Trump’ın sahip olduğu konut projeleri, Afrikalı Amerikalılara ve diğer azınlık gruplarına karşı ırk ayrımcılığına ilişkin çeşitli şikâyetlerin hedefi oldu. 1973’te Fred ve Donald Trump, şirketleriyle birlikte ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) tarafından New York City’de 39 apartman binasının işletilmesinde Adil Konut Yasasını (1968) ihlal ettiği iddiasıyla dava edildi. Kozlar başlangıçta Adalete karşı çıktı, 100 milyon dolarlık departman, itibarlarına zarar verdiğini iddia edildi. Dava, iki yıl sonra, Trump’ın suçu kabul etmesini gerektirmeyen bir anlaşma uyarınca çözüldü.

Trump, beş çocuğunun dördüncüsüydü.

1970’lerin sonunda ve 1980’lerde Donald Trump, lüks otellere ve konut mülklerine yatırım yaparak ve coğrafi odağını Manhattan’a ve daha sonra Atlantic City, New Jersey’e kaydırarak babasının işini büyük ölçüde genişletti. Bunu yaparken, babasından aldığı kredilere, hediyelere ve diğer mali yardımlara ve ayrıca babasının New York City’deki siyasi bağlantılarına büyük ölçüde güveniyordu. 1976’da, şehirle 40 yıllık emlak vergisi içeren karmaşık bir kar paylaşım anlaşması kapsamında Grand Central Station yakınlarındaki yıpranmış Commodore Oteli’ni satın aldı. Babası ve projeye ortak olan Hyatt Corporation tarafından garanti edilen bir inşaat kredisine güvenen Trump, binayı yeniledi ve 1980 yılında 1.400 odalı Grand Hyatt Oteli olarak yeniden açtı. Equitable Life Assurance Company ile ortaklaşa inşa edilen bir ofis, perakende satış ve konut kompleksi olan Trump Tower, 56. Cadde ve Beşinci Cadde’deki 58 katlı bina sonunda Trump’ın Manhattan’daki konutunu ve Trump Örgütü’nün genel merkezini içeriyordu.

Bu dönemde Trump, kısa ömürlü ABD Futbol Ligi’nde yer alan New Jersey Generals takımını da satın aldı. Florida, Palm Beach’te 1920’lerde tahıl varisi Marjorie Merriweather Post tarafından inşa edilen 118 odalı bir konak olan Mar-a-Lago; 282 metrelik bir yat, ardından Trump Princess adını verdiği dünyanın ikinci en büyüğü; ve Trump Shuttle adını verdiği bir Doğu Yakası hava servisi satın aldı.

Donald’ın en büyük kız kardeşi Maryanne Trump Barry sonunda ABD bölge mahkemesi yargıcı (1983-99) ve daha sonra 2011’de emekli olana kadar ABD Üçüncü Daire Temyiz Mahkemesinde yargıç olarak görev yaptı.

1977’de Trump, 1992’de boşanmadan önce üç çocuğu olan (Donald, Jr., Ivanka ve Eric) Çek model Ivana Zelníčková Winklmayr ile evlendi. Evlilik hayatlarının yanı sıra Trump’ın iş ilişkileri de önemli bir konuydu. Trump, 1993’te Trump’ın dördüncü çocuğu Tiffany’yi doğurduktan sonra Amerikalı aktris Marla Maples ile evlendi. Evlilikleri 1999’da boşanmayla sona erdi. 2005’te Trump, Sloven model Melania Knauss ile evlendi ve oğulları Barron ertesi yıl doğdu. Melania Trump, Trump’ın 2017’de cumhurbaşkanı olarak göreve başlamasıyla, Amerika Birleşik Devletleri’nin yalnızca ikinci yabancı doğumlu First Lady’si oldu.

Ağabeyi Frederick, Jr. (Freddy), 1960’larda havayolu pilotu olmadan önce babasının işi için kısa bir süre çalıştı.

ABD ekonomisi 1990’da durgunluğa düştüğünde, Trump’ın birçok işi zarar gördü ve kısa süre sonra, 900 milyon $ ‘ı şahsen garanti ettiği yaklaşık 5 milyar dolarlık borcunu ödemekte sorun yaşadı. Birkaç bankayla yeniden yapılanma anlaşması uyarınca, Trump, 1992’de US Airways tarafından devralınan havayolunu teslim etmek zorunda kaldı. Neredeyse tüm mülkleri üzerinde ikinci veya üçüncü ipotek almak ve bunlardaki mülkiyet hissesini azaltmak ve kendini yılda 450.000 dolarlık kişisel bir bütçeyle yaşamaya adamıştır. Bu önlemlere rağmen Trump Taj Mahal iflas ilan etti. 1991’de ve Trump’ın sahip olduğu diğer iki kumarhane ve New York City’deki Plaza Oteli 1992’de iflas etti. Bu aksiliklerin ardından, çoğu büyük banka onunla daha fazla iş yapmayı reddetti. Bu dönemde Trump’ın net değerine ilişkin tahminler 1,7 milyar dolar ile eksi 900 milyon dolar arasında değişiyordu.

Abisi Freddy’nin alkolizmi 1981’de 43 yaşında erken ölümüne yol açtı.

Trump’ın serveti, 1990’ların sonundaki daha güçlü ekonomiyle ve Frankfurt merkezli Deutsche Bank AG, ABD ticari emlak piyasasında yer aldı. Deutsche Bank 1990’ların sonlarında ve 2000’lerde New York’taki Trump World Tower (2001) dahil olmak üzere projeler için Trump’a yüz milyonlarca dolar kredi verdi.

1970’lerin sonunda ve 1980’lerde Donald Trump, lüks otellere ve konut mülklerine yatırım yaptı.

1990’ların başında Trump, alacaklılarına, Mar-a-Lago’daki mülkünü birkaç küçük malikaneden oluşan lüks bir konut geliştirmeye dönüştürme planını sunmuştu, ancak yerel muhalefet, onu, özel bir kulübe dönüştürmeye yönlendirdi. 1996’da Trump , Miss Universe, Miss USA ve Miss Teen USA güzellik yarışmalarını yapan Miss Universe Organization’u satın almak için NBC televizyon ağı ile ortaklık kurdu . Bununla birlikte, Trump’ın kumarhane işletmeleri mücadeleye devam etti: 2004’te şirketi Trump Hotels & Casino Resorts, birçok mülkünde yönetilemez borç biriktirdikten sonra iflas başvurusunda bulundu ve aynı şirket, Trump Entertainment Resorts olarak yeniden adlandırıldı, 2009’da tekrar iflas etti.

Trump, kısa ömürlü ABD Futbol Ligi’nde yer alan New Jersey Generals takımını da satın aldı.

Emlak girişimlerine ek olarak, 2004’te Trump başrol oynadığı bir realite televizyon dizisinin prömiyerini yaptı. İşle ilgili çeşitli projelerde yarışan yarışmacılardan oluşan ekiplerin yer aldığı The Apprentice, sonunda tek bir yarışmacının bir Trump çalışanı (“çırak”) olarak kârlı bir yıllık sözleşme kazandı.

Melania Trump, Trump’ın 2017’de cumhurbaşkanı olarak göreve başlamasıyla, Amerika Birleşik Devletleri’nin yalnızca ikinci yabancı doğumlu First Lady’si oldu.

Trump, ismini bir ipotek şirketi olan Trump Financial ve emlak yatırımı ve girişimciliğe odaklanan çevrimiçi bir eğitim şirketi olan Trump Entrepreneur dâhil olmak üzere diğer birçok iş girişiminde marka olarak pazarladı. 2011 yılında faaliyete geçen ikinci firma, eski öğrencilerin sınıf davası davalarına ve New York eyaleti başsavcısının dolandırıcılık iddiasıyla ayrı bir davaya hedef oldu. Trump, iddiaları ilk başta reddettikten sonra, Kasım 2016’da 25 milyon dolarlık davaları sonuçlandırdı. 2019’da, başkanlığının iki yıldan fazla bir süredir, Trump, 2 milyon dolar tazminat ödemeyi ve New başsavcısı tarafından başka bir davayı halletme suçunu kabul etmeyi kabul etti. York, 2016 başkanlık kampanyasını finanse etmek için yardım kuruluşu Trump Vakfı’nın varlıklarını yasadışı olarak kullanmakla suçlamıştı. Anlaşmanın bir parçası olarak, Trump Vakfı feshedildi.

ABD ekonomisi 1990’da durgunluğa düştüğünde, Trump’ın birçok işi zarar gördü.

2018’de The New York Times, Fred Trump’ın vergi, menkul kıymetler ve gayrimenkulü içeren stratejiler aracılığıyla çocuklarına düzenli olarak büyük miktarlarda, nihayetinde yüz milyonlarca dolarlık para aktardığını belgeleyen uzun bir araştırma raporu yayınladı. Rapora göre Donald, 2000’li yılların başında 413 milyon dolar eşdeğerini almış olan transferlerin ana yararlanıcısı oldu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.