Satış ve Pazarlamada Kullanılan Renkler ve Önemi

Renk psikolojisi, insan davranışlarında etkili olan renklerin tespitiyle karşımızda. Renk psikolojisi öncelikle satış, pazarlama ve reklam alanlarında sıkça kullanılıyor. Amaç ise tüketiciler üzerinde duygusal bir tepki uyandırmak ve kar arttırmak. Bu durumda işletmelerde, ürünlerde ya da yapılan reklamlarda bulunan renkler oldukça etkili.

satışı artıran renkler neler?

Peki satışı artıran renkler neler? Renklerin tüketici davranışlarına etkisi nedir? Renklerin reklam algısı üzerindeki etkisi nedir? Müşteri çeken renkler hangileri? Tüm bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

 Kırmızı renk psikolojisi

 Kırmızı renk psikolojisi

Kırmızı renk insanlarda aciliyet algısı yaratıyor. Kırmızı rengin bir diğer özelliği ise insanlarda iştah uyarıcısı olması. Bu durumdan faydalanan fast food zincirleri kırmızı rengi sıklıkla kullanıyor. Kırmızı renk kan basıncını arttırıyor ve kalp ritminin daha hızlı atmasına neden oluyor. Bu durumda da fiziksel olarak uyarılmış oluyorsunuz.

Kırmızı renk genelde heyecan ve tutku ile anılmaktadır. Kırmızı kullanan markalar için sabırsızlıkla alışveriş yağmak isteyebilirsiniz. Fırsatları kaçırmamak isteyebilirsiniz. Kırmızı kullanımı markalar için önemli bir yere sahiptir.

Yeşil Renk Psikolojisi

Yeşil Renk Psikolojisi

Yeşil renk ise daha çok sağlığı, huzuru, gücü ve doğayı andırır. Eğer mağazalar müşterilerini rahatlatmak ve çevreci bir izlenim bırakmak istiyorsa bu rengi kullanacaktır. Starbucks ve BP gibi markalar bu rengi kullananlar arasındadır.

Mor renk psikoloji

Mor renk psikoloji

Mor renk bir soyluluk göstergesidir. Bilgelik ve saygınlığı yansıtan bu renk yaratıcılığı körükler. Problem çözmeye olanak sağlar. Bu yüzden güzellik ürünlerinde ve yaşlanmaya karşı ürünlerde mor renk sıkça kullanılmaktadır.

Mavi renk psikolojisi

Mavi renk psikolojisi

Mavi renk doğadaki suyu, barışı ve güveni temsil eder. Güven veren ve aç gözlülüğü dindirmeye yardımcı olan mavi renk, iştahı bastırmak için de kullanılır. Kişiyi üretkenliğe teşvik eden bu renk korumacı markalar tarafından kullanılmaktadır.

Honda ve American Express gibi markalar tarafından mavi renk sıkça kullanılmaktadır.

Turuncu ve sarı psikolojisi

Turuncu ve sarı psikolojisi

Turuncu ve sarı renkleri neşe ve iyimserliğin göstergesidir. Harley Davidson ve Snapchat bu rengi kullanmayı tercih etmiştir.

Harley Davidson, macera ve heyecan etkisini yansıtmak için turuncu rengi kullanır. Markanın bu rengi kullanması oldukça mantıklı diyebiliriz. Snapchat ise neşe ve yaratıcılığı yansıtan sarı rengi kullanarak gençlere daha da yaklaşmıştır.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.