Deep Blue Club

Save Ralph Nedir?

Son güncelleme:

‘Siz buna değersiniz’ benzeri sloganlar ile alınan binlerce ürün, kobay hayvanların korkunç etkilere maruz kalmasına sebep oluyor. Bilinç kazanılması gereken en önemli konulardan biri olan kozmetikler üzerine hayvan deneyleri ve çalışmaları konusu, yıllardır aktivistlerin tepki çekmek istedikleri bir konu olarak yer alıyor. Fakat bu konuda insanlar üzerinde ne yazık ki yeterli farkındalığa varılmadı. Save Ralph başlığı ile stop motion şeklinde çekilen kısa film, son zamanlarda hayvan deneyleri üzerinde en çok tepki çeken çalışmalardan biri. Kozmetik ürünlerin üretimi için kobay olarak tutulan bir tavşan olan Ralph’ın bir gün içerisinde yaşadıklarını anlatan ‘Save Ralph’ isimli kısa film, sosyal medyada binlerce kez paylaşıldı. Binlerce kez izlenen ve epey çarpıcı olarak kabul edilen bu kısa filmin, kozmetik kullanıcılarının etik anlayışını sorgulamalarına neden olacağı umuluyor.

‘Save Ralph’ hayvan deneyleri üzerine çekilmiş çarpıcı bir kısa film.

Kozmetik Ürünlerini Satın Almadan Önce, Bu Ürünlerin Nasıl Test Edildiğini Ralph’ın Gözünden Görün.

Her gün farkında olduğumuz ya da olmadığımız birçok ürün adına hayvanlar üzerinde canavarca deneyler yapılıyor. Etik anlayıştan epey uzak olan bu deneyler, binlerce hayvanın hayatını ölümcül bir şekilde etkiliyor. Tüketicileri bilinçlendirmeyi amaçlayan Save Ralph isimli kısa film, herkesi birkaç dakikasını ayırarak dikkatle izlemesi gereken bir yapım niteliği taşıyor. Birçok başarılı oyuncunun katkıda bulunduğu Save Ralph isimli stop motion kısa film, Taika Waititi, Ricky Gervais ve Zack Efron gibi isimlerin seslendirmesi ile gerçekleştirildi. Özellikle kozmetik sektöründe bazı şirketlerin kobay hayvanlar üzerinde yaptığı çeşitli bilimsel deneyleri konu alan bu kısa film, tüketicilerin büyük oranda dikkatini çekti. Kozmetik sektörünün acımasızlığına başarılı bir eleştiri niteliğinde çekilmiş olan Save Ralph filmi, #saveralph hashtag’i ile de sosyal medyada milyonlarca kullanıcıdan destek gördü.

Binlerce deney hayvanı, kozmetik ürünlerin deney aşamalarında can veriyor.

Kozmetik Sektörü, Binlerce Hayvanı Acımasızca Katlediyor.

Son günlerde çarpıcı bir dille çekilmiş olan Save Ralph filmi, Türkçe ismi ile ‘Ralph’i Kurtar’, özellikle sosyal medyada defalarca paylaşılarak destek görüyor. Peki kozmetik sektöründe meydana gelen bu zorbalığın ne kadarına göz yumuyoruz? Daha önce de birçok çalışma ile önlenmek istenen hayvan deneyleri, gün geçtikçe tüketim sektöründe daha da yayılıyor. Bir kişinin güvenli ruj sürebilmesi adına feda edilen hayvan sayısı, asla azalış göstermiyor. bir tüketici olarak, hayvanlar üzerinde deney yapılmayan ürünleri tercih ederek Ralph gibi binlerce tavşanın ve hayvanın hayatını kurtarabilirsiniz. ‘Cruelty Free‘ sertifikası ile tescillenmiş ürünleri satın almanız, hayvanlar üzerinde deney yapılmayan markaları tercih etmeniz anlamına geliyor. Kozmetik sektöründe banyonuza bir ürün daha koyarken, ürünün bu sertifikaya sahip olup olmadığına dikkat etmeniz gerekiyor.

Satın alınan ürünler, binlerce hayvanın ölümüne neden oluyor.

Kullandığınız Kozmetik Ürünlerin Hangi Aşamalardan Geçtiği Büyük Önem Taşıyor.

İnsanlar her gün sayısız ürün kullanarak kişisel bakım rutinlerini yerine getiriyor. Fakat bu rutinleri uygularken ellerindeki ürünün hangi aşamalardan geçtikleri konusunda ne yazık ki çoğu insan pek bir bilgi sahibi değil. Üretim aşamaları konusunda duyarsız kalınan bu kozmetik ürünler, canavarca aşamalardan geçerek banyonuza girmiş olabiliyor. Firmalar, bu acımasız deneyleri tüketicilere herhangi bir zarar gelmemesi için yapıyor. Fakat hayvanlar üzerinde yapılan deneylerin etik açıdan uygunsuzluğu, bu konuyu daha derinden düşünülmeye itiyor. Azımsanmayacak bir acımasızlıkla hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen bu deneyler, hiç de hafife alınacak bir düzeyde değil. Sayıları korkunç rakamları bulan binlerce hayvan, kozmetik ürünlerin üretimi aşamasında ölümcül çalışmalara maruz kalıyor. Bu hayvanlara zerk edilen büyük miktarlarda kimyasallar, onlarda kalıcı hasarlar bırakabiliyor ya da onları öldürebiliyor. Pek çok hayvan, birçok deneye dayanamayarak can veriyor. Save Ralph isimli kısa film ise, hayvanlar üzerinde yapılan bu acımasız işkencelerin sadece bir kısmını gözler önüne seriyor.

Birçok firma, kozmetik sektöründe hayvan deneyleri yapıyor.

Neden Hayvanlar Üzerinde Deney Yapılmamalı?

Her gün, kozmetik markaları adına kobay olarak kullanılan binlerce hayvan, acı bir şekilde can veriyor. İlaç sanayiinde de yürütülen bu deneyler, biyoloji ve birçok anabilim dalı adına da gerçekleştirilebiliyor. Bu acımasız hayvan ölümlerine rağmen deney yapmayı sürdüren şirketler, insanların zarar görmemesi için bu deneyleri yapmak zorunda olduklarını dile getiriyorlar. Bu gereksiz savunmanın yanı sıra, hayvanları kobay olarak kullanmayı tercih etmeyen birçok firma, insanlara zarar vermeden ürün üretebiliyor. Üstelik bu firmalar bunu yaparken doğaya ve çevreyi de korumayı ihmal etmiyorlar.

Hayvanlar üzerinde deney yapılmamış markaları seçmek, binlerce canlıyı hayatta tutuyor.

Her Marka Hayvanlar Üzerinde Deney Yapmıyor.

Save Ralph kısa filminde olduğu gibi hayvanlara eziyet eden onlarca firmanın hanında, hayvanları, doğayı ve çevreyi koruyarak üretim yapan markalar da var. Bu zararları vermeyerek ürünlerini piyasaya süren şirketler, ‘hayvan deneysiz‘, ‘vegan’, ya da ‘vejeteryan‘ başlığı altında sertifikalar alıyorlar. Hayvanları kobay olarak kullanmayan firmalar, bu sertifika dahilinde hiçbir zaman hayvanlara zarar vermiyor ve tedarikçi şirketlerinin de bu deneyleri gerçekleştirmesine izin vermiyor. Vegan ya da vejeteryan sertifikasına sahip firmalar ise, bu deneyleri yapmamanın yanında herhangi bir hayvansal gıdayı da ürünlerinde tercih etmiyor. Hayvanlar üzerinde deney yapılmadığını gösteren ve ürünler üzerinde görebileceğiniz etiketler ve logolar;

LEAPING BUNNY – CCIC&BUAV
BEAUTY WITHOUT BUNNIES
CHOOSE CRUELTY FREE 
UNFLOWER, The Vegan Society, Uluslararası
VEGETARIAN TRADEMARK, Vegetarian Society, Uluslararası

Hayvanlar Üzerinde Deney Yapmayan Markaları Nasıl Alabilirsiniz?

Birçok marka hayvanlar üzerinde deney yaparak ürünlerini piyasaya sürerken, yüzlercesi de hayvan deneysiz, hatta vejeteryan olarak ürünlerini satışa sunuyor. Peki bu ürünleri nasıl ayırt edebilirsiniz? Elimizin altında olan internet ve birçok kaynak yardımı ile, bu markaları hayvan deneyleri açısından ayırt etmek çok basit. Tek yapmanız gereken, markanın hayvan deneysiz veya vejeteryan sertifikasına sahip olup olmadığı öğrenmek. Eğer hayvan deneysiz ya da vejeteryan ürün tercih etmek istiyorsanız, kozmetik ürünleri almadan önce, ürünlerinizin ambalajını kontrol etmeniz gerekiyor. Gösterilen etiketlerdeki simgelere bakarak, ürünün hayvan deneysiz ve vejeteryan olduğunu teyit edebilirsiniz. Bir başka yöntem olarak, akıllı telefonlarınıza hayvan deneysiz markaları tespit eden appler ve uygulamalar yükleyebilirsiniz. ‘Deneysiz‘ isimli uygulama, ülkemizde satılan ürünlerin hayvan deneysiz ya da deneyli olduğunu size saniyeler içinde söylüyor. Böylece ürününüzün bir başka hayvana zarar vermemiş olduğunu hızlıca öğrenmiş oluyorsunuz ve o ürünü güvenle satın alabiliyorsunuz. Tüketiciler, bu uygulamayı Google Play Store üzerinden veya AppStore’dan indirip hemen kullanmaya başlayabilirler.

Hayvan Deneyi Yapmayan Ürünler ve Hayvan Deneyi Yapan Ürünler;

Hayvanlar üzerinde deney yapan markalar; Avon, L’oreal Paris, Batiste, Colgate, Bath & Body Works, Nivea, Love, Beauty & Planet, Finish, Gilette, Dove, Garinier, Signal, Nuxe, Oriflame, Pure Beauty, Simple…

Hayvanlar üzerinde deney yapmayan markalar ise; Gülşah, H&M cosmetics, Bingo, Eyüp Sabri Tuncer, Urban Care, The Body Shop…

Ayrıca hayvanlar üzerinde deney yapan ve yapmayan markaları ayırt eden site olan, https://www.deneysiz.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.