Sene 2021 Memur Olmanın Avantajları Nedir?

Son güncelleme:

KPSS sınavına giren herkesin kafasında memur olmanın avantajları ve dezavantajları dönüyor. Memur olmak çoğu insan için sıkıcı bir iş gibi görünse de oldukça avantajlı bir meslek olabilir.

memur olmanın avantajları nelerdir?

Peki memur olmanın avantajları nelerdir? Kamu personeli avantajları nedir? Genç yaşta memur olmak doğru mu? Kamu personeli olmanın artısı nedir? Devlet memuru olmak kolay mıdır? Bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

İşinizi kaybetmezsiniz

Kamu personeli avantajları nedir?

Memur olduğunuzda kovulma ihtimaliniz oldukça düşüktür. Özel sektörlerde çok kolay iş insanları işten kovulabilir. Ancak devlet memurları için bu durum söz konusu değildir. Eğer devlet memuru olarak işe başlarsanız uzun süre bu işte kalabilirsiniz ve kovulmazsınız.

Çalışma saatleri düzenlidir

Genç yaşta memur olmak doğru mu?

Devlet memurlarının çalışma saatleri düzenlidir. Bu durumda hayatınızı düzene sokabilirsiniz. Yemek düzeniniz oluşur, uyku düzeniniz oluşur ve mesai saatleri olduça avantajlıdır. Bu durumda özel hayatınıza vakit ayırmak daha kolaydır. Özel sektörde çalıştığınızda uzayan mesai saatleri olabilir. Ancak devlet memurlarının işe giriş ve çıkış saatleri bellidir.

Çalışma saatlerinin düzenli olması beslenme düzenini de etkiler. Sabah kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğini aynı saatlerde yiyebilirsiniz. Mesainiz erken bittiği için akşamları kendinize ayırabilirsiniz.

Tatil günleri fazladır

Kamu personeli olmanın artısı nedir?

Devlet memurları hafta sonları çalışmazlar. Ancak bu durum özel sektörlerde değişiklik gösterebiliyor. Özel sektörlerin mesai saatleri uzayabilir ve hafta sonları çalışmak durumunda kalabilirsiniz. Devlet memuru olduğunuzda böyle bir durumla karşılaşmazsınız. Haftasonu tatil yapabilir ve iş yoğunluğuna bakılmadan yıllık izninizi kolaylıkla alırsınız. Bu açıdan devlet memuru olmak oldukça avantajlıdır.

Maaşlar gününde yatar

Devlet memuru olmak kolay mıdır?

Bir ay boyunca çalıştınız. Emek verdiniz ve gününüzün uzun bir kısmını iş yerinde geçirdiniz. Bu durumda en can sıkıcı durum maaşınızın gününde yatmaması olacaktır. Devlet memuru olanların böyle bir sıkıntısı olmaz. Devlet memurlarının maaşı gününde yatar. Böylece hesabınızı bu tarihe göre yapabilir ve paranızı dileğinizce kullanabilirsiniz. Bazı özel sektörlerde maaş günü belli olsa da gecikme yaşanabilir. Bu durum memurlar için geçerli değildir.

Başka bir şehre kolaylıkla gidebilirsiniz

Devlet memurları tayin isteyebilir

Eğer bulunduğunuz şehirde mutlu değilseniz ya da başka bir şehre taşınmak durumunda kaldıysanız bu durum devlet memurları için sıkıntı değildir. Devlet memurları dilediği zaman başka bir şehre taşınmak için tayinini isteyebilir. Sonrasında ise taşınabilir vebaşka bir şehirde işinizi kaybetmeden yaşayabilirsiniz. Bu durum bulunduğu şehirden ayrılmak isteyenler için olduka avantajlıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.