SEO Danışmanı Nedir ve Neden İhtiyacınız Var?

Danışmanlar, belirli bir konuda uzmandır ve gereksinim duyan bireyler ya da şirketler tarafından o konu hakkında tavsiye/ fikir vermeleri için kendilerine ödeme yapılır. Yani bu şekilde bir SEO danışmanı da farklı değildir. Arama motoru optimizasyonu konusunda uzmandırlar ve işletmeler ve site sahipleri tarafından, daha yüksek sıralamalar, daha hedefli trafik ve nihayetinde web siteleri için nasıl daha fazla kâr elde edecekleri konusunda tavsiyelerde bulunmak için ödeme alırlar.

Sitenizde yaptığınız şeyler sayfa içi SEO’dur.

Sayfa İçi SEO

Sitenizde yaptığınız şeyler sayfa içi SEO’dur. Çoğu insan SEO‘yu site dışı bir strateji olarak görme eğilimindedir, bu genellikle bağlantı kurma ve sosyal sinyaller anlamına gelir, ancak diğer tekniklerden herhangi biri işe yaramadan önce sitenizde yapılması gereken pek çok şey vardır. Temel olarak, ne yaparsanız yapın, web sitenizin iyi bir sıralama elde etmek için “arama motoru dostu” olması gerekir ve SEO danışmanınız sitenizi sıralamaya hazır hale getirmek için sitenizde yapmanız gerekenler konusunda size tavsiyede bulunabilmelidir.

SEO danışmanları, arama motoru optimizasyonu konusunda uzmandırlar.

Danışmanlık şirketinizin size yardımcı olması gereken bazı sayfa içi faktörler şunlardır:

Başlık etiketleri – Bir başlık etiketini doğru almak düşündüğünüzden çok daha zordur. Ve uygun şekilde optimize edilmiş bir başlık etiketi SEO için harikalar yaratabilir.

Açıklama etiketleri – Bu etiket için başlıkta olduğu gibi hemen hemen aynı şey söylenebilir. Yerinde arama motoru çok önemlidir ve profesyonel gerektirir.

Meta etiketler – Başlığa ve açıklamaya ek olarak, web sitenize ve duruma bağlı olarak önemli olabilecek veya olmayabilecek birçok başka meta etiket vardır. İşe aldığınız SEO danışmanı size bunlar hakkında tavsiyede bulunabilmelidir.

Çoğu insan SEO’yu site dışı bir strateji olarak görme eğilimindedir.

Kaliteli içerik üretimi- Herhangi bir web sitesinin en önemli kısmı ve yüksek arama motoru sıralamalarına ulaşmak için hayati önem taşıyan kısım. Peki, Google, Bing, Yahoo ve diğer arama motorları açısından gerçekten kaliteli içeriğe sahip gerçekten iyi yazılmış sayfalar mısınız? Muhtemelen öyle düşünüyorsunuz ama şaşırabilirsiniz!

Anahtar kelime yoğunluğu – Bozmak istemediğiniz başka bir şey. Çok az ve sıralamak istediğiniz terimler için asla çok fazla sıralama yapabilirsiniz ve aşırı optimizasyon için cezalandırılabilirsiniz. Yürümek için ince bir çizgi vardır!

Temel olarak, ne yaparsanız yapın, web sitenizin iyi bir sıralama elde etmek için “arama motoru dostu” olması gerekir.

LSI (Latent Semantic Indexing) – LSI’nin temel özeti, bir web sitesinin içeriğinin Google ve diğer SE’ler tarafından taranmasıdır.

Örneğin; Sayfanızın başlığı “Hayvanlarla İlgili Gerçekler” ise, arama motorları sayfanın içeriğinde bununla ilgili başka kelimeler bulmayı beklerler. Örneğin köpekler, kediler, balıklar, kuşlar vb. Bu, daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olur çünkü sistem sayfanızın / sitenizin gerçekten konuyla ilgili olduğunu fark eder. Ayrıca, ana anahtar kelimelerinize ek olarak LSI terimleri için de sıralama yapabilirsiniz.

SEO danışmanınız sitenizi sıralamaya hazır hale getirmek için sitenizde yapmanız gerekenler konusunda size tavsiyede bulunabilmelidir.

Site yapısı – Sahip olduğunuz sayfa, listeleri desteklemek amacı için yapılandırılmış veriler kullanıyor mu? Mevcut arama motorları sitenizi rahatlıkla tarayabilir mi? Sitede yinelenen içerik sorunları doğru şekilde ele alınıyor mu? Sitenin tasarımı SEO dostu mu? Bunlar, danışmanınızın size söyleyebilmesi ve gerekirse düzeltmenize yardımcı olması gereken şeylerdir.

Başlıklar – Başlığınız ve alt başlıklarınız doğru HTML etiketlerini ve uygun anahtar kelimeleri kullanıyor mu?

Site hızı – İnternetteki her şey daha hızlı ve daha hızlı hale geldikçe SEO’nun önemi artıyor. İnsanlar sabırsızdır, bu nedenle sitenizin en iyi sonuçlar için çok hızlı yüklenmesi gerekir.

Danışmanlar, belirli bir konuda uzmandır.

Mobil uyumlu – Siteler, akıllı telefonlar ve tablet gibi cihazlarda normal bilgisayarlara göre çok farklı görünme eğilimindedir. Dünya giderek daha mobil hale geliyor ve bu günlerde daha fazla insan mobil cihazlar aracılığıyla bilgisayarlardan daha fazla çevrimiçi oluyor. Bu yüzden sitenizin mobil uyumlu olması ve bunun için doğru şekilde optimize edilmesi çok önemlidir.

Yapılandırılmış veri / Şema işaretlemesi – Yapılandırılmış veriler, Google gibi arama motorlarının sitenizi gerçekten anlamasına olanak tanır ve bu da SEO konusunda çok yardımcı olabilir.

… Ve daha pek çok şey! Web sitenizi optimize etmede veya size bunu nasıl yapacağınızı öğretmede çok başarılı olmaları gerekir. SEO danışmanlarını işe alıyorsunuz çünkü onlar bu konuda uzmanlar, bu yüzden paranızı vermeden önce gerçekten iyi olduklarından emin olun.

Yerinde arama motoru çok önemlidir ve profesyonel gerektirir.

Site Dışı SEO

Birçok sayfa dışı SEO stratejileri vardır. Yüzlerce kurs, e-kitap, üyelik siteleri, videolar, bloglar, gruplar ve kesinlikle bu konuya ayrılmış her türlü başka şey var. Bu yüzden bir SEO ajansı arıyorsunuz, böylece uzmanları bunları ekibinize öğretebilir veya sizin için yapabilir. Sadece hızlı bir özet bu yazıda bulunmaktadır. Böylece neyi bilmediğinizi biliyorsunuz ve olası danışmanınızın bildiğinden emin olabilirsiniz!

Sahip olduğunuz sayfa, listeleri desteklemek amacı için yapılandırılmış veriler kullanmalıdır.

Bağlantı Oluşturma – Bu, SEO’nun en önemli bölümlerinden biridir, ancak bunu yapmanın bazı iyi yolları ve bunu yapmanın birçok korkunç yolu vardır. Farkı bilmeli ve doğru yapmalısınız. Varsa, birkaç şey sıralamanızı doğru geri bağlantıları elde etmekten daha fazla artırabilir. Ve hiçbir şey, sıralamanızı ve web sitenizin veya işinizin geleceğini, kötü bağlantı kurma taktikleri kullanmaktan cezalandırılmaktan daha hızlı yok edemez. Bunun doğru şekilde yapılması kesinlikle çok önemlidir!

Siteler, akıllı telefonlar ve tablet gibi cihazlarda normal bilgisayarlara göre çok farklı görünme eğilimindedir.

Sosyal Medya – Bunun bir sıralama faktörü olarak önemi giderek artıyor. Aslında, artık SEO’nun en önemli parçalarından biridir. İçeriğiniz sosyal ağlarda mı paylaşılıyor? Sektörünüzdeki güvenilir ve saygın kişiler tarafından paylaşılıyor mu?

Siteniz ne kadar çok beğeni, paylaşım, tweet, pin, oy, favoriler ve diğer herhangi bir sosyal medya severse, Google, Bing ve diğer arama motorlarında sıralamanızı sağlamlaştırmak için o kadar iyi olacaktır. Bunların çok fazla doğrudan trafik getireceği ve işletmenizin markalaşmasına büyük bir destek sağlayacağı gerçeğinden bahsetmiyorum bile.

Dünya giderek daha mobil hale geliyor ve bu günlerde daha fazla insan mobil cihazlar aracılığıyla bilgisayarlardan daha fazla çevrimiçi oluyor.

Videolar – Birçok yönden videolar kullandığımız internet dünyasının geleceğidir ve video pazarlaması bu yüzden SEO’nun geleceğidir. YouTube’un kendisi, dünyada en çok ziyaret edilen 2 numaralı web sitesi ve aynı zamanda tesadüfen sahibi olan Google’ın arkasındaki 2 numaralı arama motorudur.

Doğru şekilde optimize edilmiş videolar çok iyi sıralama eğilimindedir ve genellikle normal bir web sitesinin yapacağından çok daha hızlıdır. Bağlantılar için de harikadır, teşhir ve markalaşma için olağanüstüdür ve kendi başlarına harika içeriklerdir. Ayrıca, metin içeriğinden çok daha fazla paylaşılır ve yeniden yayınlanır.

Sitenizin mobil uyumlu olması ve bunun için doğru şekilde optimize edilmesi çok önemlidir.

İçerik Pazarlaması – İnsanlar çoğu reklam biçimine karşı körleşti. Pankartları fark etmezler, TV reklamlarını atlarlar, reklam panolarını görmezden gelirler, uydu radyoları vardır ya da sadece radyo reklamlarını kapatırlar, PPC reklamları ile organik listeler arasındaki farkı anlarlar, tanıtım e-postalarını açmazlar, vb. Geleneksel pazarlama hızla ölüyor; hem çevrimiçi hem de çevrimdışı!

Dolayısıyla içerik artık günümüzde ve özellikle çevrimiçi pazarlamanın geleceğinin büyük bir parçası olacak. Basit ifadeyle; Günümüzde ve çağımızda harika içerik olmadan etkili internet pazarlaması mümkün değildir. Ve bu kesinlikle SEO’yu içerir, hatta çoğundan daha fazla!

Birçok sayfa dışı SEO stratejileri vardır.

SEO danışmanınızın, faydalı ücretsiz içeriği nasıl oluşturacağını ve sitenize hedeflenen trafiği çekecek, bu ziyaretçileri potansiyel müşterilere dönüştürecek ve ardından onları alıcıya dönüştürecek şekilde web’de nasıl paylaşacağını bilmesi gerekecektir. Ardından, bu insanları sürekli müşterilere dönüştürmek için içeriği yeterince çekici tutun. Kolay değil ama birinin yapması gerekiyor.

İnternet pazarlamacılığı, yukarıdakileri içeren birçok stratejiyi kapsar, ancak bu buzdağının sadece görünen kısmıdır. Çok daha fazlası vardır. Ve arama motoru optimizasyonu, kullanılan taktiklerin çoğunun birbiriyle örtüştüğü ve birden fazla şekilde yardımcı olduğu devasa çevrimiçi pazarlama şemsiyesinin altındadır.

Video pazarlaması SEO’nun geleceğidir.

YAPILMAMASI GEREKENLER!

Arama motoru optimizasyonu söz konusu olduğunda, yapmamanız gereken pek çok şey vardır. Bunlar genellikle yapmanız gerekenden çok daha önemlidir. Bunlardan kaçınmak, web sitenizin çevrimiçi başarısı için çok önemlidir! 100 şeyi doğru yapabilirsiniz ve tek bir hata sıralamanızı tamamen mahvedebilir, sizi cezalandırabilir ve hatta yasaklanabilir. Sizinle SEO danışmanlığı yapan kişi veya şirketin ne yapmamanız gerektiğini bilmesi ve bunlardan kaçınmanıza yardımcı olması çok önemlidir.

Doğru şekilde optimize edilmiş videolar çok iyi sıralama eğilimindedir ve genellikle normal bir web sitesinin yapacağından çok daha hızlıdır.

İşte bunlardan sadece birkaçının hızlı bir özeti:

* Aşırı optimizasyon – Anahtar kelimenizi içeriğinizde veya bağlantı kurma çabalarınızda çok fazla kullanmak.

* Doğal olmayan bağlantı – Bir tür siteden çok fazla bağlantı, çok fazla dofollow bağlantısı, aynı bağlantı metnini tekrar tekrar kullanma vb.

* Bağlantı spam’ı – Sitenizi her yerden ve her yerden bağlantılarla patlatmak. SEO söz konusu olduğunda daha az genellikle daha fazladır.

Günümüzde ve çağımızda harika içerik olmadan etkili internet pazarlaması mümkün değildir.

* Düşük kaliteli bağlantılar – Günümüzde ve arama motoru optimizasyonu çağında kesinlikle niceliğin üzerinde kalite istiyorsunuz. Sadece bir avuç süper yüksek kaliteli, alakalı bağlantılar her gün yüzlerce düşük kaliteli bağlantıyı geçecektir.

* Belirli bağlantı türleri – Tüm bağlantılar eşit oluşturulmaz. Bugünlerde yarardan çok zarar verebilecek bazı bağlantı kurma taktikleri var. Danışmanınız bunların ne olduğunu bilmeli ve sitenizin onlardan uzak durmasını sağlamalıdır.

* Kötü içerik – Döndürmek, kopyalamak, intihal yapmak veya sadece düşük kaliteli içerik yazmak web sitenize birçok yönden zarar verebilir.

SEO danışmanınızın, faydalı ücretsiz içeriği nasıl oluşturacağını ve sitenize hedeflenen trafiği çekecektir.

Google Güncellemeleri

SEO endüstrisi her zaman değişiyor. Bunun büyük bir nedeni, Google ve diğer arama motorlarının spam ve diğer şüpheli taktikleri durdurmak için her zaman algoritmalarını (sıralama faktörleri) güncellemesidir. Bu nedenle, gerçek bir SEO uzmanı, sektörle her zaman güncel olmak için sürekli değişikliklerin üstünde kalacaktır.

Güncel olmayan stratejileri kullanmadıklarından emin olmak için güncellemeler hakkında çok sayıda soru almayı düşündüğünüz şirkete veya danışmana sorun. Onlarla konuşmadan önce her zaman “Google Algoritma Değişiklik Geçmişi” araması yaparak en azından son zamanlarda hangi önemli güncellemelerin gerçekleştiğine dair hızlı bir fikir edinebilirsiniz. Bu şekilde, onları işe almadan önce en azından bilgilerini bir şekilde test edebilirsiniz.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.