Seyhan’da 10 Gramlık Kedi Yavrusu Hayata Tutundu !

Adana Seyhan’da bir kedi kısırlaştırılırken hamile olduğu farkedilince sezeryan ile ameliyat edilerek dünyaya gelen 10 gramlık yavru kedi göreclilerin yardımı ile annesini emiyor.

Adana’nın Seyhan Belediyesi Sağlık Müdürlüğü Sokak Hayvanları Bakım ve Kısırlaştırma Merkezi’ne tedavi edilmek ve kısırlaştırılmak için getirilen sokak kedisinin hamile olduğu öğrenilince, Merkezde bulunan 2 veteriner hekim tarafından kontrollü bir şekilde sezeryan yoluyla ameliyat edilerek 10 gramlık yavru kediyi dünyaya getirdiler. Kediler normalde 60 gün ve sonrasında doğum yaparken sağlık durumu kritik olan 30-35 günlük hamile sokak kedisi acil ameliyata alınması gerekti ve 2 veteriner hekim ve sağlık teknikerlerinin katılımıyla sezaryenle kedinin yavrusu alındı.

Seyhan ilçesinde bulunan sokak hayvanlarının bakımı ile ilgilenen merkezde ilk kez doğumda sadece 10 santim uzunluğunda ve 10 gram ağırlığındaki minik kedinin yaşatılması için çaba harcadı.

Kediler normalde 70-110 gram arasındaki bir ağırlıkla doğarken, sadece 10 gram doğan yavru kedi her yeni doğan kedi gibi göremediği ve duyamadığı için sağlık ekibi tarafından özenle annesinden süt emmesi sağlanıyor.

Seyhan Belediyesi, Her gün gram gram büyüyen yavru kediye, görmeye, duymaya ve kendi başına beslenebilecek duruma gelene kadar özel bakım uygulanarak ilgilenecek. Daha sonra yavru kedinin Seyhan Belediyesinin ilçe genelindeki 84 sokak hayvanlarını besleme noktalarından birinde doğal yaşam alanına bırakılacağını belirtti.

“Sokak Hayvanları Bakım ve Kısırlaştırma Merkezi” kasım 2019’da Seyhan belediyesi tafından açılmış ve sokaklarda yaşayan kedi ve köpeklerin kontrolsüz üremesinin engellenebilmesi için kısırlaştırılma işlemine başlanmıştı. Korona pandemisi sürecinde verilen zorunlu ara dışında bu güne kadar merkezde toplamda 860 kedi ve köpeğin kısırlaştırılma işlemi sorunsuz olarak gerçekleştirilmiş.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.