Siber Zorbalık Nedir?

Son yıllarda teknolojinin de ilerlemesiyle birlikte genel anlamda siber zorbalık hayatımıza girdi. Her 3 kadından 2’sinin siber zorbalığa maruz kaldığı yapılan araştırmalar sonucunda ortaya koyuldu. Peki siber zorbalık nedir?

Siber zorbalık genel anlamda sosyal medya ya da internet üzerinde yer alan iletişim ağları üzerinden karşıdaki kişiyi rahatsız etmek olarak adlandırılabilecektir. Genel anlamda fazla üzerine düşülmese de son dönemlerde bu siber zorbalığın yoğun bir şekilde artış gösterdiği anket sonuçlarıyla da ortaya koyuluyor. Yapılan en büyük hatalardan birisi ise siber zorbalığa maruz kalındığının ne yazık ki anlaşılamaması.

Siber Zorbalığa Maruz Kalındığında Ne Yapılmalı?

Gençlerin pek çoğunun siber zorbalığa maruz kaldıkları biliniyor. Bunun için de aile içi iletişimin son derece önemli olduğu uzmanlar tarafından belirtilmekte. Çocuğunuzun siber zorbalığa maruz kalması durumunda onunla iletişime geçmeniz ve buna uygun bir önlem almanız gerekmektedir.

Siber zorbalığa maruz kaldıysanız internet üzerinden kişinin profilini yaymak da çözüm olmamakta. Bu gibi durumlarda genel olarak ne yazık ki siz suçlu sayılabilirsiniz. Bunun için de polisle iletişime geçmek en sağlıklı yöntemlerden birisi olacaktır. Eğer siber zorbalığa maruz kalmışsanız polise delillerinizle birlikte gitmeniz gerekecektir. Özellikle de konuşma geçmişi en büyük delillerden birisi olacaktır. Bu sayede o kişiye dava da açabilirsiniz. Mümkün olduğunca bu gibi durumlarda sessiz kalmamak siber zorbalığın yayılmasını da engellemekte.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.