Sıcak Kemoterapi İle Saçlar Dökülmüyor, Karaciğer ve Böbrekler Korunuyor!

Son güncelleme:

Halk arasında “sıcak kemoterapi” olarak bilinen ‘Hipertermik Intraperitoneal Kemoterapi’ (HİPEK) tedavisi konusunda  Prof. Dr. Umut Barbaros önemli açıklamalarda bulundu. Barbaros “Bu yöntem damardan alınan kemoterapiden çok daha etkili ancak doğru anlatılamıyor ve doğru hasta grubuna ulaştırılamıyor” dedi.

Karın içine yayılmış tümörün tedavisinde damardan verilen kemoterapi etki etmediği için hastalara hep ‘öldü’ gözüyle bakılıyordu. Ancak 40 derecenin üzerindeki ısının tümör hücrelerini öldürdüğü biliniyordu. Böbrek hastalarına da diyaliz karından yapılabiliyordu. Bu bilgiler birleştirilip steril serumun içine kemoterapi konuluyor, belli bir ısıda tutuluyor ve cerrahi işlemle karın içindeki tüm tümörler temizlendikten sonra yaklaşık 90 dakika karın içine verilerek gözle görülmeyen tümörlere etki etmesi sağlanıyor.

Hastalara Zaman Kazandırıyor

Akciğere ya da beyine sıçramamış sadece karın içinde tümör bulunan uygun hastalara bu tedavi uygulanabilmektedir. Sadece 1-2 ay ömür biçilen hastalarda 1-1.5 yıl daha yaşama imkanı sunmaktadır. Bu zaman kazanma açısından çok önemli. Sadece bunu düşünmek bile insanı umutlandırıyor. Kazanılan zaman içerisinde kanser tedavisinde yeni yöntemler bulunabilir. Bugün öleceğini düşünen bir hastaya 1-2 yıl zaman kazandırırsanız neler olacağını tahmin bile edemezsiniz.

Damardan Alınan Kemoterapi’den Çok Daha Etkili 

Sıcak kemoterapinin uygulanması için zaman çok değerli. Tamamen bitap düşmeden, bütün enerjisi bitmeden, tümör karnının içine komple yayılmadan hastanın bize ulaşması gerekiyor. Bunun da evreleri var. Tümörün çapına, miktarına, ince bağırsağın üzerinde olup olmamasına, yerine gibi birçok kritere bakılıp değeri ölçülüyor. Bu değer 10 – 15 civarındaysa ameliyat için kabul ediliyor. Üstüne çıktıkça işlem yine yapılabilir ancak etkinliği düşer. Bu yöntem diğer kemoterapi şansını da kaybettirmiyor. Direkt içeri verildiği için damardan alınan kemoterapiden çok daha etkili ancak doğru anlatılamadığı ve doğru hasta grubuna ulaştırılamıyor.

Saç Dökülmesi Olmuyor, Karaciğer Ve Böbreklerde Korunuyor 

Ameliyat sonrası enfeksiyon, içerdeki dikişlerde kaçak riski, kanamalar, genel olarak uzun ameliyatlarda tansiyon ya da kalp hastalıkları varsa yoğun bakımda sıkıntılar yaşayabiliyor hasta. Ancak en az yaşanan şey ilaç toksisitesi. Damardan verildiği gibi hastalarda saç dökülmesi olmuyor ve karaciğer ile böbrek de korunuyor.

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.