Sigarayı Bırakmak İsteyenlere 7 Tavsiye

Son güncelleme:

Sigara son dönemlerde gelen zamlarla birlikte hem sağlığımızı bozmakta hem de cebimizi yakmakta. Uzun süre sigarayı bırakmak isteyen kişilerin bu işte başarılı olamayanları olduğu gibi başarılı bir şekilde bırakmış olanları da var. Sigarayı bırakmış olan kişilerin tavsiyeleri de sigarayı bırakmak isteyen kişiler için altın niteliğinde. Daha fazla sağlığını bozmak istemeyen kişiler için sigarayı bırakmış olan kişilerin tavsiyelerini sizler için derledik.

1)Sigarayı bırakmaya karar verdikten sonra evinizdeki sigara ile alakalı olan her şeyi çöpe atın. Kalan yarım paketinizi de atmanız gerekiyor. Eğer evinizde sigara varsa çok daha kolay bir şekilde sigaraya yeniden başlayabilirsiniz. Özellikle de küllük gibi sigarayı çağrıştıran nesnelerin evinizde olmaması gerekmekte.

2)Sigarayı bırakabilmek için günlük rutinlerinizi sigarasız bir şekilde yapmanız gerekmekte. Yemek sonrası içilen sigara, alkol ya da kahve ile içilen sigaralar hayatınızın çok büyük bir yerini kaplamış olabilir. Kahve ve alkol gibi sigarayı çağrıştıracak olan içeceklerin bir süreliğine kullanılmaması önerilmekte.

3)Sigarayı bıraktığınızdan arkadaş çevrenizin ve ailenizin haberi olmalı. En azından 1 hafta boyunca yanınızda sigara içmemelerini onlardan isteyebilirsiniz. Bu sayede sigaraya maruz kalmanız da engellenmiş olacaktır.

4)Kendinize sigarayı bıraktıktan sonra o döneme kadar sigaraya vereceğiniz parayla farklı bir hediye almayı düşünebilirsiniz. Mesela çok beğendiğiniz bir kol saatini kendinize alabilirsiniz. Her gün sigaraya vereceğiniz parayı bir kumbarada biriktirebilir ve bir süre sonrasında o istediğiniz ürüne kavuşabilirsiniz.

5)Sigarayı bıraktıktan sonra tüm kıyafetlerinizi yeniden yıkayın. Sigara içilen ortamı güzelce havalandırın. Özellikle sigara içilen alandaki perde gibi eşyaları da yıkayın. Daha temiz bir hava almanız ciğerlerinizin temizlenmesine imkan tanıyacaktır.

6)Kendinizi daha öncesinde hiç sigara içmemiş birisi olarak düşünün. ‘’Şimdi bir sigara içseydim.’’, düşüncesi yerine ‘’Ben zaten sigara içmiyorum.’’ düşüncesi çok daha büyük fayda sağlayacaktır.

7)Spor yapmak nikotinin daha kolay temizlenmesine imkan sağlar. Günlük olarak koşu ya da yürüyüş yapabilir ve nikotinin temizlenmesine olanak tanıyabilirsiniz. Böylece daha kolay bir şekilde sigaradan kurtulabileceksiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.