Sıla’nın Şarkısı ‘Sigarayı Özendirici Nitelikte’ Gerekçesiyle Yayından Kaldırıldı!

Sıla’nın ‘Karanfil’ adlı şarkısının klibi, ‘sigarayı özendirici nitelikte’ olduğu gerekçesiyle yayından kaldırıldı.

 

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı’na gönderilen yazıda, “Sıla Gençoğlu isimli sanatçının ‘Karanfil’ isimli klibinin yayından kaldırılması hususunda medya hizmet sağlayıcılarla yapılan görüşmeler sonucunda, söz konusu video yayından kaldırılmıştır.” ifadesi ile klibin yayından kaldırıldığı açıklanmıştır.

 

Sarıay Derneği Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, geçen sene Ekim ayında Sıla’nın Karanfil şarkısının klibi için ‘sigarayı özendirici nitelikte’ olduğunu gerekçe göstererek, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Dava sonuçlandı ve alınan karar ile klip yayından kaldırıldı bunun üzerine Prof. Dr. Orhan Kural açıklama yaptı.

Milliyet’te yayımlanan habere göre; Prof. Dr.

Kural, “Çok mutluyum, bu Türkiye’de bir ilk oldu! Beni, ‘Yasaklardan yana mısınız?’ diye eleştirenler oluyor ama ben demokratik ve Atatürkçü bir insanım. Amacım bunların devamının gelmemesi. Bunun savunulacak bir tarafı yok! Milyonlarca gencin kafasına, şarkıda defalarca bu sözleri geçirerek, sigara yerleştiriliyor. Bunların kasıtlı yapıldığını düşünüyorum. Çalışmalarıma devam edeceğim.” diyerek sevincini dile getirdi.