Sınavda Başarılı Olmanın Sırları! ALES’e Nasıl Hazırlanılır?

Son güncelleme:

ALES sınavı, sözel ve eşit ağırlık olmak üzere ayrı ayrı hesaplanmaktadır. Ales sınavı, hazırlananların akıl yürütme, yorumlama ve düşünme becerilerini ölçen nitelikte konulara sahiptir. Bu durumda adayları temel matematik, sayısal mantık, anlatım bozukluğu ve sözel bilgi gibi konulardan oluşan 100 soruluk bir sınav karşınıza çıkacak. Bu soruları cevaplarken başarılı olmak için elbette iyi çalışmak gerekiyor. ALES sınavında rakiplerinizin önüne geçmek için sunacağımız öneriler işinize yarayabilir.

Peki ALES’e nasıl çalışılır 2020 yılında? ALES’e kaç ay çalışmalı? ALES sınavına nasıl hazırlanılır? ALES sınavı içeriği nedir? Bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

ALES’e nasıl hazırlanmalı?

ALES’e nasıl hazırlanmalı?

ALES’e hazırlanırken öncelikle sizin için sayısal mı yoksa sözel mi daha önemli ona karar vermelisiniz. Bu şekilde konu dağılımını yapabilir ve türkçe ya da matematik konularındaki ayrıntıları inceleyebilirsiniz.

Sınava hazırlanırken öncelikle kendinize hedef belirlemelisiniz. Sonrasında ise bu hedefe göre türkçe ya da matematikten almanız gereken puanı hedefleyebilir ve çalışmaya başlayabilirsiniz.

ALES’e kaç ay çalışmalı?

Artık bir hedefe ulaştınız ve ilk yapmanız gereken bu hedefi gerçekleştirmek için soru bankaları temin etmek olacak. Aynı zamanda detaylı konu anlatım kitapları alabilir ya da internet üzerinde konulara çalışabilirsiniz. Bu durumda dikkat edilmesi gereken şey, soru anlatım kitabı alırken soru çözümünü detaylı anlatanlardan olmasına dikkat etmelisiniz. Ders çalışırken yapılan en büyük hata yanlış çözülen sorulara dönüp bakmamak ve detaylı çözümünü incelememek olacaktır.

ALES hazırlık kitaplarına sahip olduğunuz zaman sınav konularına dair tüm bilgilere ulaşmanız mümkün olacaktır. Bu kitaplar sizi sınava hazırlamak için oldukça etkili olacak. Sınava yaklaşılan süreçte ise bol bol deneme sınavı yapmak faydalı olacaktır. Yaptığınız deneme sınavları kendinizi ölçmenizi sağlar.

ALES sınavına nasıl hazırlanılır?

Deneme sınavlarını yaparken gerçek sınavda gibi hissetmek için süre tutabilir ve kendinizi daha gerçekçi şekilde ölçebilirsiniz. Bu şekilde süre kontolünü daha iyi yapabilir ve eksiklerinizi görebilirsiniz. Hangi bölümden sınava başlayacağınızı, nasıl daha hızlı olduğunuzu bu deneme sınavları ile test edebilirsiniz. Deneme sınavları sınav öncesi yapılan en etkili değerlendirme yöntemi olacaktır. Deneme sınavı çözerken yapmanız gereken bir diğer şey de önceden çıkmış soruları çözmek olacak. Önceden sorulan ALES soruları ile kendinizi değerlendirebilirsiniz. Böylece yakın zamanda gireceğiniz sınavda ne tip sorular çıkacağını tahmin edebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.