Sinop’da Gezilecek Yerler

Sinop, ismini Amazon Kraliçesi olan Sinope’den alıyor. Gerek tarihi ile gerekse doğasıyla enfes bir yer olan Sinop, Karadniz’in ortasındaki Boztepe Yarımadası’ndaki dar kısımda kuruluyor. Bölgenin en güzel limanına sahip olan Sinop’ta gezilecek yerleri sıraladık. Bu yerleri görmeden Sinop’tan ayrılmamalısınız.

Aşıklar Caddesi

Sinop’da gezilmesi gereken yerler için ilk seçeneğiniz Aşıklar Caddesi olabilir. Güneşin batarken palmiyeler arasında yürüyüş yapabilirsiniz. Burada çok sayıda çay bahçesi bulunuyor. Bu çay bahçelerinde gezinize mola verebilir şehrin tadını çıkarabilirsiniz. Yol boyunca kurulan dondurma, patates cipsi, kitap, hediyelik eşya ve tattoo standlarını dolaşabilirsiniz.

Güzelyalı Plajı

Samsun-Sinop karayolundan başlayan Güzelyalı, merkeze yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunuyor. 30 km’lik bir alan olan bölge düzenlemeler sonrasınde sahilde hem denizi görebilir hem de spor akticiteleri bulunan ekipmanlarda spor yapabilirsiniz. Burada çocuk alanları ve bisiklet yolu da mevcut. Açılan golf sahası ile beraber şehrin cazip yerlerinden bir tanesi haline gelmiş Güzelyalı plajı.

Karakum Plajı

Sinop, plajlarıyla ve deniziyle ön planda olan bir şehir. Bu şehir, tatil şehri olma yolunda hızlı bir şekilde ilerliyor. Merkeze yaklaşık olarak 2 km uzaklıkta bulunan Karakum Plajı, doğallığıyla ve sessizliğiyle huzur veren bir yer. Sinop’ta gezilip görülecek yerler arasında bulunan Karakum Plajı’na şehre geldiyseniz mutlaka uğramalısınız. Böylece denizin, güneşin ve enfes doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Harzana Plajı

Sinop’ta gezilecek plajlardan bir tanesi de Harzana Plajı’dır. Bu plaj, Ayancık ilçesine yaklaşık olarak 11 km uzaklıkta bulunuyor. Bölgenin en ilgi çekici plajlarından bir tanesi olan Harzana Plajı, 500 metrelik bir kumsala sahip. Kamp yapmayı sevenler için de bu plaj ideal bir ortam sunuyor. Plajda yeme-içme benzeri küçük işletmeler de yer alıyor.

Sarıkum Gölü Plajı

Sinop’ta bulunan en uzun plaj olma özelliğine sahip ola Sarıkum Gölü Plajı, gidenlerin cennet olarak adlandırdığı, huzur dolu bir bölge. Kendi ile aynı ismi taşıyan Sarıkum Köyü’ne yaklaşık 25 km uzaklıkta bulunuyor bu plaj. Döl ve denizi birleşmesi sonucunda oluşan sarı renkli çöl kumundan alıyor ismini Sarıkum Gölü Plajı.

Langoz ormanıyla çevrili olan bu bölge çok sayıda kuş çeşitini, kurbağaları ve su kaplumbağalarını içerisinde barındırıyor.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.