Deep Blue Club

Sinüzit Hastalarını Uzmanlar Uyardı: 2 Gram Suyu Bile Öldürebilir

Son güncelleme:

Çoğumuzun korkulu rüyası olan ‘Sinüzit’e çözüm yolları aranıyor. Ancak bu yollar her zaman sağlıklı sonuçlar doğurmuyor ve yanlış bilinen doğrular kişide farklı sıkıntılara yol açabiliyor. “Sinüzite iyi gelir” diyerek halk arasında yaygın kullanılan acı kavunun 2 gramının öldürücü etkisi olduğunu uzmanlar ısrarla altını çiziyor.

Sinüzit sorunu toplumda yaygın olarak görüldüğü için halk arasında çeşitli çözüm yolları aranan problemler arasında başı çekiyor. Ancak bu çözüm yolları her zaman sağlıklı sonuçlar doğurmuyor ve hastada farklı komplikasyonlara yol açabiliyor. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Nurten Küçük, sinüzitte doğru bilinen yanlışları sıraladı:

Sinüzit cerrahilerinin amacı et büyümesi gibi burun içini daraltan patolojileri ameliyat ile ortadan kaldırmak, aynı zamanda sinüs ağızlarını genişleterek sinüslerin kendini temizlemesini sağlamaktır. Kronikleşen hastalar cerrahi işlem sonrasında kronik sinüzitten kurtulur ancak daha az olmakla birlikte akut sinüzit atakları geçirebilir. Bu ataklar da normal sağlıklı bireyler gibi antibiyotik tedavisiyle iyileşir.

Sağlık söz konusu olduğunda her şey bilinçli, uzman kontrolünde kullanılmalı. Bazı baharat ve çaylar kişinin varsa diğer kronik hastalıklarına göre tüketilmeli. Bazı besinler tansiyonu, bazı besinler diyabet hastalarında şekeri yükseltebilmektedir. Hastaların mevcut olan diğer hastalıklarını etkilemeyecek şekilde aktardan alınan bitkisel takviyelerin doktor kontrolünde tüketilmesi gerekir.

Acı kavun adı verilen bitkinin suyu sinüzitleri açmak için halk arasında yaygın olarak kullanılıyor. Ancak dokuları kimyasal olarak yakan bu bitki, körlüğe kadar gidebilen riskler taşıyor.

Eski bir alternatif tedavi yöntemi olan “acı kavun bitkisi” tedavisinin birçok zararı bulunuyor. Bu bitkinin suyu oldukça zehirli bir yapıya sahiptir. İki gramı insan için öldürücü olabilmektedir.

Sinüzit cerrahileri kronikliğin giderilmesi için yapılır. Ameliyat sonrası kişi herkes gibi örneğin senede 1 defa sinüzit atağı geçirebilir. Bunun dışında sürekli yaşam kalitesini düşüren kronik sinüzitten kurtulmuş olur.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.