Sinüzit Teşhisi Nasıl Konur ve Başa Çıkılır?

Başınızda sisli bir his vardır ve tıkanıklık doludur. En sevdiğiniz yemeği tadamaz veya koklayamazsınız. Ve bunun da ötesinde, burun akıntısı vardır. Hepsinin en kötü yanı? Bu semptomların yıllık soğuk algınlığınız veya alerjinizle eş zamanda olmasıdır.

Sinüzit, soğuk algınlığı ve alerji durumunlarında artabilir.

Ancak kulak, burun ve boğaz uzmanı Dr. Michael S. Benninger, bu semptomların sinüzitiniz olduğu anlamına da gelebileceğini söylüyor. Bu yaygın durumla başa çıkmak alışmak biraz zaman alabilir, ancak Dr. Benninger sinüzit teşhisinin nasıl konulduğu ve en başta nasıl önleneceği hakkında bazı ipuçları sunuyor.

Randevunuzda neler beklemelisiniz?

Sinüzit semptomları diğer durumlarla örtüştüğü için, bir doktora görünmek tanıyı daraltmaya yardımcı olacaktır. Randevunuza hazırlıklı gelmek için tüm belirtilerinizi yazın. Doktorunuz, alerji öykünüz veya herhangi bir geçmiş durumunuz olup olmadığını daha iyi anlamak için sizinle birlikte tıbbi geçmişinizi gözden geçirecektir.

Doktor randevunuzda belirtilerinizi iletmenizde fayda vardır.

Belirtilerinize dikkat edin

Akut sinüzit (rinosinüzit), burnunuzu ve sinüslerinizi kaplayan dokunun iltihaplanmasıdır ve genellikle bir virüs veya bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanır. Tıkalı başınızın tepesinde, hapşırma ve burun akıntısı, yüzünüzde ve dişlerinizde ağrı ve renksiz akıntı olabilir.

Bazen sinüs enfeksiyonunuz çok daha uzun sürebilir ve 12 haftadan fazla sürebilir. Buna kronik sinüzit denir ve şiddetli vakalarda ağrının hafifletilmesine yardımcı olmak için ameliyat gerekebilir. Semptomlarınız burnunuz, gözleriniz ve alnınız etrafında basınç, burnunuzdan kalın sarı veya yeşil akıntı veya burun akıntısı olabilir.

Semptomlarınızı algılayın ve doktorunuza danışın.

Semptomlara zaman tanıyın ve gerektiği gibi davranın

Akut sinüzit tipik olarak 7 ila 10 gün içinde kendiliğinden geçer. Daha uzun sürerse, doktorunuz antibiyotik yazabilir. Doktorunuz, sinüzitinizin alerji sonucu olduğundan şüphelenirse bir alerji testi de yapabilir.

Kronik sinüzit farklıdır ve tedavisi daha fazla zaman ve sabır gerektirir. Nazal steroid spreyler, oral steroidler ve mukus inceltici ilaçlar dahil olmak üzere bir ilaç kombinasyonu semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Genellikle bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanmadığından, antibiyotikler tedavi yöntemi değildir.

Bu yaygın durumu teşhis etmek için, doktorunuz burnunuzun içini görmek için bir endoskop kullanabilir veya sapmış bir burun septumunuz veya büyümeniz (polipler) olup olmadığını görmek için bir CT taraması veya MRI isteyebilir.

İlaç kullanırken çok dikkatli olun.

Reçetesiz satılan ilaçları dikkatli kullanın

Dekonjestan spreyler ve damlalar semptomlarınızı kısa bir süreliğine hafifletebilir, ancak bazen yarardan çok zarar verir. Dr. Benninger, “Geri tepme sıkışıklığı tehlikesi nedeniyle bunları tutumlu kullanın veya tamamen önleyin” diye uyarıyor. “Rebound tıkanıklığı, onları almayı bıraktıktan sonra geri gelen ve tedavi edilecek yeni bir sorunla karşı karşıya bırakan tıkanıklıktır.”

Dekonjestan spreyler umduğunuz kadar iyi çalışmıyor mu? Ayrıca burun dokusundaki kirleticileri durulayarak temizleyen bir Neti kabı gibi burun sulamasından da yararlanabilirsiniz. Bu küçük çaydanlık şeklindeki su ısıtıcısını sıvıyla doldurun, başınızı eğin ve filizi her bir burun deliğine yerleştirin. Bu, burun geçişlerinizi temizlemeye yardımcı olur. Neti potunuza filtrelenmiş su döktüğünüzden emin olun ve enfeksiyonu önlemek için her kullanımdan sonra her zaman temizleyin ve dezenfekte edin. Flutikazon gibi reçetesiz intranazal steroidler alerjilere yardımcı olabilir, soğuk algınlığı semptomlarının yoğunluğunu azaltabilir ve kronik sinuisitte etkili olabilir.

Doktorunuzun teşhisine göre tedavi şekliniz değişecektir.

Ağır vakalar için cerrahi bir seçenektir

Yukarıdaki tedaviler etkili değilse veya burun polipleri gelişip sinüs drenajını bloke ediyorsa ameliyat gerekli olabilir. Lakin bu genellikle ayakta tedavi prosedürüdür. Cerrahi ayrıca kronik vakalarda ve solunum ve drenaj sorunlarına neden olabilecek sapmış bir nazal septumunuz varsa tanı koymaya yardımcı olabilir.

Önleyici tedbirler almanızda yarar vardır.

Önleyici tedbirler

Sinüzite neden olan mikroplardan kaçınmak için ellerinizi sık sık yıkamak ve polen, toz ve hayvan tüyleri gibi alerjenlerden kaçınmak bu durumu önlemeye yardımcı olabilir. Sadece bu da değil, dengeli beslenmek, sık egzersiz yapmak ve sigarayı bırakmak bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için önemlidir.

Dr. Benninger, “Bu adımlar sinüziti tedavi etmeyecek, ancak bundan kaçınmanıza yardımcı olabilir” diyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.