Sivilce İzlerine Son!

Son güncelleme:

Genelde ergenlikte yaşanan sivilce sorunları kişinin hem fiziksel hem de psikolojik olarak kötü hissetmesine sebep olur. Sivilce gözekelerin tıkanması ve bu yağlar ile beslenen bahterilerin o bölgede birikmesiyle oluşur ve çopunlukla yağlı cilt tipine sahip olan insanlarda daha çok bulunur. Sivilcelerin oluşmasından daha çok ise onun bıraktığı izler daha korkunç olur. Yüz’de görülebildiği gibi sırt, göğüs ve karın bölgelerinde de sıkça rastlanmaktadır.

Genetik faktörler, ilaçlar, homonal değişiklikler, kozmetik ürünleri, stres, regl dönemi, androjen ve lityum içeren bazı ilaçların kullanımı da sivilce oluşmasını tetikleyen etkenler arasında bulunmaktadır. Sivilce izlerinden kurtulmak için pek çok alternatif yöntem bulunmakla beraber dikkat edilecek nokta cildin alerjik reaksiyon göstermeyeceği bir tedavi yönteminin seçilmesi ve cilde zarar vermeden bu tedavi yönteminin uygulanmasıdır. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz sivilce izlerini gideren kürleri sizler için araştırdık..

Limon

Limon dezanfektan özelliğine sahip içeriğinde C vitamini ve sitrik asit sayesinde sivilce izlerinden kurtulmak için doğal bir yöntemdir. Ciltteki aşırı yağlanmayı ortadan kaldıracağı için sivilce oluşumunu engeller. Limon suyunu sıkın ve pamuğa batırın, her gece yatmadan önce cildinize masaj yaparak uygulayın. Bir diğer yöntem ise bir çay kaşığı tarçınla, bir çorba kaşığı limon suyunu karıştırıp sivilce izlerinizin olduğu yere sürebilir ve sonra uyuyabilirsiniz. Sabah kalkınca yıkamanız yeterli olacaktır.

Karbonat Tozu

Cildi fazla yağlardan arındırırken, sivilce lekelerini giderir ve bu lekelerin oluşmasını önler. Cilt rengini açma özelliğine sahip olduğundan cildin normal bir görünüm elde etmesine yardımcı olur. 1 tatlı kaşığı karbonata su ilave ederek macun kıvamını getirin. Daha sonra  yüzünüze masaj yaparak yedirin. Cildiniz çok kuru ise içine 1 çay kaşığı zeytinyağı ekleyebilirsiniz. 10 dakika sonra cildinizi ılık su ile durulayın. Dikkat bu maskenin yüzünüzde fazla kalmamasına dikkat edin!

Elma Sirkeli Tonik 

Elma sirkesi ciltteki lekelerin rengini açma da ve sivilce lekelerini yok etme konusunda etkili bir malzemedir. Kolajen üretimini desteklediği için hücrelerin onarılması ve sağlıklı hücre oluşumuna katkı sağlar. Su ve sirkeyi bir kap içerisine eşit miktarda karıştırın. Daha sonra pamuğunuzu bu karışıma batırın ve sivilce lekelerinizin bulunduğu bölgeye sürün. Beş dakika bekledikten sonra yüzünüzü su ile yıkayın ve bu işlemi her gün uygulamaya çalışın. Sonucu fark edeceksiniz.

Buhar Banyosu

Kırmızı sivilce lekelerinden kurtulmak için buhar banyosu oldukça yaralıdır. Gözeneklerin açılmasına ve cildin ferahlamasına katkı sağlayan buhar banyosunu evde kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Bir kabı kaynar su ile doldurun ve başınız ile su arasına başka hava girmemesi için bu bölgeyi bir havlu ya da battaniye yardımıyla kapatın. Daha sonra bu alanda buharın yüzünüze doğrudan gelmesini sağlayın ve bunu on dakika boyunca sürdürün.

Patates

Patets nişasta açısında oldukça zengin bir sebzedir ve ciltteki sivilce lekelerini yok etmede önemli bir yardımcıdır. Büyük bir patatesi rendeleyin ve tülbentin içinde iyice sıkıp suyunu çıkartın. Çıkan suyu yüzünüzdeki sivilce lekelerinin üzerine uygulayın ve yirmi dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın. Bir diğer yöntem ise ; kalın dilimler halinde kesin ve  patates dilimlerini bir dakika boyunca cildinize sürün ardından  15-20 dakika bekletin ve yüzünüzü yıkayın. Bu yöntemlerden hangisini seçerseniz günde 2-3 defa uygulayı unutmayın.

Yoğurt Maskesi

Sivilceler yüzünden oluşan tahrişi ortadan kaldırarak sivilce izlerinin yok olmasına katkı sağlayan yoğurt, hem doğal bir besin kaynağıdır. Sivilce izlerinden en çok kullanılan yöntemlerden biri haline gelmiştir. Bir miktar yoğurdu, yüzünüze yayacak şekilde sürün ve bu şekilde 15 dakika bekleyin. Bu uygulamanın etkisini artırmak isterseniz yoğurdun içine beş damla taze sıkılmış limonun suyu ve bir tatlı kaşığı ezilerek toz haline getirilmiş yulaf ezmesi ekleyebilirsiniz. Lekelerin azaldığını, sivilcelerin iyileştiğini gördüğünüz güne kadar bu maskeyi uygulamaya devam edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.