Siz de Bağımlı Olabilirsiniz! Alışveriş Bağımlılığı (Onyomani) Nedir? Belirtileri Neler?

Alışveriş bağımlılığı son zamanlarda artan ve önüne geçilemeyen bir durum olmaya başladı. Özellikle internet üzerinden alışveriş çok arttı. İnsanlar ihtiyacı olmasa bile alışveriş yapma gereği duyabiliyor. Bu devam ettiğinde mutsuzluk ve pişmanlık da beraberinde gelebiliyor.

Alışveriş bağımlılığı nedir?

Peki Alışveriş bağımlılığı nedir? Onyomani nedir? Alışveriş bağımlılığının belirtileri nedir? Alışveriş bağımlılığı nasıl tedavi edilir? Sürekli alışveriş yapma isteği normal mi? Bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

Alışveriş, bağımlılığa dönüşüyor mu?

Onyomani nedir?

Alışveriş çok sayıda insan için mutluluk kaynağı. İnternette yaygnlaşan alışveriş de bu sevdaya destek oluyor. Harcamak çok kolay bir hale geldi ve gereksiz tüketim söz konusu olmaya başladı. Sürekli tüketen, üretmeyen ve her şeye özenen bir toplumuz ne yazıkki.

Modern toplumda sürekli reklamlarla karşılaşıyoruz. Her geçen gün farklı ürünler üretiliyor ve piyasaya sürülüyor. Elbette ihtiyacınız olan ürünleri almak isteyeceksiniz. Ancak bu çılgınlık derecesine geldiyse ve sürekli alışveriş yapmak istiyorsanız durum normallikten çıkmış olabilir. Özellikle ihtiyacınız olmayan ürünleri sürekli almak çok da normal değildir. Sürekli yeni ürünler almak, sürekli alınan eşyaların modelini değiştirmek, eşyaları alıp ambalajını açmadan bir köşeye atmak oldukça risklidir. Sizi sürekli tüketmeye yönelten sisteme yem olmayın!

Peki bu bağımlılığın belirtileri neler?

Alışveriş bağımlılığının belirtileri nedir?

Yaş, cinsiyet ve statü fark etmeksizin alışveriş bağımlılığına rastlanabiliyor. Tedavi ve kontrol gerektiren aşamalarda iseniz bu durum ”Onyonomi” olarak adlandırıyor. Alışveriş bağımlı olduğunuzu keşfetmek için şu etkenlere sahip olup olmadığınıza bakabilirsiniz;

  • Mutsuz olduğunuzda, canınız sıkıldığında ve birine kızgınlık hissettiğinizde alışverişe başvuruyor musunuz?
  • Alışveriş yaparken aşırı bir mutluluk hissediyor ve aşırı bir keyif alıyor musunuz?
  • Alışveriş yaptıktan sonra pişmanlık yaşıyor ve keyfiniz üzgünlüğe dönüşüyor mu?
  • Dışarıda sosyalleşmek, sevdiklerinizle vakit geçirmek yerine alışveriş yapmayı mı tercih ediyorsunuz?
  • Giymeyeceğiniz, tarzınız olmayan ya da yine de dursun dolapta dediğiniz kıyafetleri sürekli alıp etiketini bile çıkarmıyor musunuz?

Eğer bu durumları yaşıyorsanız siz de alışveriş bağımlısı olabilirsiniz..

Alışveriş bağımlılığı nasıl tedavi edilir?

Alışveriş bağımlılığı nasıl tedavi edilir?

Alışveriş bağımlılığını tedavi etmek için öncelikle keşfetmeniz ve durumun farkında olmanız gerekiyor. Sonrasındaki en sağlıklı çözüm ise uzman bir doktora danışmak olacaktır. Uzman doktor tarafından gerekli öneri ve tedavi size uygulacaktır.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.