Sizi Düşünmekten Çıldırtacak En İyi 10 Düşündürücü Film

Birbirinden düşündürücü izlerken ekrandan gözlerinizi ayıramayacağınız parçaları bütün film boyunca yerleştirmeye çalışacağınız süprizlerle dolu finalleriyle izledikten sonra bile düşünmeye devam ettiren 10 düşündürücü filmi sizler için derledik.

1-Brazil, (1985)

Brazil günümüzden çok çok uzak bir zamanda geçen kara komedi türünde bir filmdir. Bazıları için ince bir mizah filmi. Brazil filmi oldukça yaratıcı ve etkileyici sahneleriyle keyifli bir seyir sunar. Film aslında devlet yönetimini karıştığı, insanların tehdit altında olduğu bir dünyayı anlatıyor. Bilgi bakanlıgındaki görevinden sıkılan Sam, kaçış yolunu düşlerinde buluyor. düş kurmadığı zamanlarda en zevk aldığı şeylerden biri ise arkadaşlarıla eski dizileri seyretmektir. Durumlar iyice karıştıkca Sam’ inde hayallerini ve gerçeklerini birbirine girmesine sebep olacaktır. filmi izlerken fazlaca kafanız karışacak hayal ve gerçekliğin içinde kaybolacaksınız.

2-Split ,(2016)

Split filmi, 3 kız kardeşin babalarının etkisiz hale getirip kızlarını kaçırmasıyla başlıyor. 3 kız kardeşi kaçıran filmimizin asıl karakterlerinden biri olan Kevin’ dir. Kevinin psikolojik bir rahatsızlığı vardır. Çoklu kişilik rahatsızlığı adı verilen bir hastalığa sahiptir. Bu genç adamın 23 farklı karakteri vardır. 23 tanesi haricinde hali hazırda ortaya çıkmak için beleyen 24.karakterde de yoldadır. Kevin 3 genç kızı tutsak ettiği yerde her defasına farklı bir karaktere bürünerek iletişime geçmektedir. kızlar çaresizce içinde bulundukları durumdan kurtulmaya çalışmaktadırlar. Bunları yaparken Kevin aynı zamanda terapilerine de devam etmektedir. Terapisti degişikler gözlemler ve şüphelenir. 3 kız kardeş zamanla daha farklı kaçış planları yapmaya başlar. Kevin ‘in daha iyi huylu kişiliklerini ortaya çıkartmak için elinden geleni yaparlar. Kevin ‘in yim kişiliklerini öğrenmek için zaman kaybetmeden izlemenizi öneririm.

3-The Invisible Guest (2016)

kariyerinde hızlıca yükselen bir iş adamı olan Adrian Doria fotografşı sevgilisi Laurayı öldürmekle suçlanıyorudur. Ayrıca iş adamı evlidir. Adrian kendini savunması için bir avukat ayarlar. Fakat avukat hikayede bazı tutarsızlıklar olduğunu söyler ve olayı baştan dinlemeye başlar. bu hikayedeki karanlık tarafları çözmek için çabalar. Bu esrarengiz olayın akılalmaz hikayesini gecikmeden izlemelisiniz.

4-23 Numara / The Number 23 (2007)

23 Numara filmi pskolojik gerililm türündedir. Türünün en iyilerindendir. Genelde komedi filmlerinde adına aşina olduğumuz Jim Carrey, bu roldede çok başarılıdır. Walter Sparrow doğumgününde eşini almaya geç kalır. Karısı kitapçıda zaman geçirirken kırmızı kapaklı bir kitaba rastlar.bu kitap cinayetlerin gizemiyle alakalıdır. romanda herşey 23 sayısından meydana gelmektedir. bu hikaye Walter’ı cok etkiler ve kitabın yazarını bulmaya çalışır. Yazarls ilgili bilgi bulamayan Walter olayın yaşandığı otel odasını bulur ve 23 numarada konaklar. zamanla karısını ve oğlunu da tehlikeye atar ancak olaya adım adım yaklaşmıştır. Bu esrarengiz cinayetin gün yüzüne çıkmasına yardımcı olan Walter’ ın başına neler gelecek merak ediyor musunuz? Acaba çok yaklaştığı cinayeti bu gizemli kitap sayesinde çözebilecek mi? tüm bu cevapları öğrenmek için 23 numarayı izlemelisiniz.

5-Kapan / Fermat’s Room (2007)

Dört şanssız matematikciyi konu alan bir filmdir. Birbirini tanımayan bu genç matematikciler adeta kabir azabındalar. Tuhaf biri tarfından bir bulmacayı çözmek için mekana çağrıldılar. Gittikleri mekanda onları bir süpriz beklemektedir. Bu supriz onların aleyhinedir. Soruları zamanında çözemezlerse bu oyun onları ölümle burun buruna getiriyordu. Birbirleriyle olan bağlantılarını çözmeden buradan kurtuluşları yoktur.Birbirleri arasında hiç tanışmamış olan insanların nasıl bir bağ olabilir. Sizce de garip degil mi ? Eğer bu bağı çözemezlerse sona yaklaşmış olacaklar. Sizce bu garip bağı ve bulmacayı çözmeyi başarabilecekler mi? öğrenmenin en iyi yolu izlemek izlediğinize asla pişman olamayacağınız bir film olacağından emin olabilirsiniz.

6-Sınav / Exam (2009)

Yetenekli 8 aday, gizemli bir şirketin giriş sınavında son aşamaya kadar gelmişlerdir. bu adyalardan en iyi olan ve sınavı geçen bu şirkette işe başlayacaktır. Başvuran kişilere pencereleri olmayan bir yere girmeleri söylenir. Odadaki katılımcılara sadece bir kagıt, birde kalem verilmiştir ayrıca cevaplamaları gereken soru sayısı da 1 dir. 80 dakika boyunca kurallara uygun olarak soruyu cevaplamaları gerekmektedir. Fakat bğyğk bir sorun vardır cevaplamaları gerekn bir soru yoktur… bir yandan izleyip bir yandan da sorunun ne oldugunu düşündüğünüz akıl almaz bir film deneyimi yaşamak istiyorsanız kesinlikle izlemeniz gerekiyor.

7-Küp / Cube (1997)

farklı sosyal sınıflarda bulunan insanlar bir anda kendilerini boşlukta bulurlar , kocaman bir küpün ortasında. Nasıl küpin içine girdikleri konusunda bir fikirleri olmayan bu insan topluluğunun durumdan haberdar olmları için birbirleriyle iletişim kurup tanımaları gerkmektedir. Küpün içerisinde bilinmezliği aramak ve buna cevap bulmak da bir o kadar zordur. bu insanları en yoğun hissettikleri duygu ise korkudur. bu küpün içinde olanlaarı merak ediyorsanız hemen izlemelisiniz.

8-Kaçış Planı / The Next Three Days (2010)

Çok mutlu ve sorunsuz bir evlilik haytaları olan John ve Lara çiftinin hayat hikayelerini konu alan bir film. Lara bir cinayet yüzünden tutuklanır ve işler sarpa sarar. Suçsuz olduiunu kanıtlmak için çabalayn Lara bunu başaramaz ve mahkeme kararıyla suçlu bulunur.Lara hapishanedeyken ogullarıyla babası ilgilenmek zorunda kalır. Aynı zamnada da çalışmaya devam etmektedir.Johnbir yandan da işlemediği ibr suç sebebiyle hapishanede olan eşini kurtsrmaya çalışıyordur. Aradan geçen 3 senenin sonunda Lara hala suçlu olarak gösterince eşi bir kaçırma planı yapar ve filmin en sürükleyici sahneleri de kaçırma planı ve anıdır.

9-Yaşam Şifresi / Source Code (2011)

Hızlı tirende uyan ve neden orada olduğunu bilmeyen yüzbaşı colter steves, yan koltuğunda bulunan Christina adındaki ibr yabncıyı bulur. kadının bazı harektleri Colter’ı tanıdığını belirtmektedir.neler olduğunu idrak etmeye çalışan yüzbaşı ,aynada kendini görir ve yüzünün ona ait olmadığını fark eder. cüzdanından da başka birinin kimliği çıkar. bunlar olurken tende şiddetli bir patlama meydan gelirç bu olaylar olurken kedşnş farklı bşr mekanda daha bulan Colter’ e olan biteni anlatan resmi adamlarla konuşur. Colter gizli bir görev için seçildiğini öğrenir.bir bombacıyı aramaktadır. trenden her dönüşünde sadece 8 dakikası vardır bombacıyı tarif edebilmek için. zamanı iyi kullanabilirse avını yakalayabilecegine inanir …

10-Bay Hiçkimse / Mr. Nobody (2009)

Film gelecekten bir tarih aralığında geçmektedir ve günümüze çok uzaktır. 2092 ‘de artık ölümsüzlüğü bulmuşlardır. Dünya üzerinde yaşayan son ölümlü ise 118 yaşındadır. 118 yaşındaki Nemo hasta yatağındadır.Nemo eski anılarını hatırlar ufak bir çocukken bir tren peronunda olduğu zihninde canlanır. Bir çok ikilemde kalmıştır annesini mi babasını mı seçmeli ve bu seçimlerde pek çok olasılık oluşturup hayatını belirleyecektir. ölümsüzlükten önceki hayatı merak edenler Nemo ile röportaj yaparlar. pisikiyatrist onun anılarını düşlemesinde tekrardan zihinde belirmesine yardımcı olur. Bunun için hipnozdan faydalanır. Nemo hayatının 3 temel noktasını anlatır; anne ve babasını ayrıldığı zamanı, bir kıza ilk aşık olduğu zamanı ve 34 yaşını anlatmaktadır. Her birçok olasılık meydana getiri. Nemoya göre çocuklar dogumdan önceki hayatlarını da hatırlar. gebelik oluşması sırasında hafızamız da silinir. Hafıza siliciler Nemoyu unutmuşlardır bu nedenle kendisi için yapılmış olan seçimleri hatırlamaktadır… bu ilginç ve bize de acaba dogmadan önce bizim için nasıl seçimler yapıldı diye düşündüren izlerken bulmaca çözme hazzı veren filmlerin en iddialılarından. Eger filmi bitirdikten sonra da düşünmeye devam etmek istiyorsanız tam da size göre.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.