Sizi Yorgun Hissettiren Davranışlar Nelerdir? Bunlardan Mutlaka Uzak Durun !

kişinin kendini yorgun hissettiği bir çok zaman vardır

Yorgunluk, sürekli bir durgunluk veya halsizlik hissidir ve fiziksel, zihinsel veya her ikisinin bir kombinasyonu olabilir. Herkesi etkileyebilirken, yetişkinler çoğu hayatlarının bir noktasında yorgunluk yaşarlar ve yorgun hissederler.

Her yıl yaklaşık 1,5 milyon Avustralyalı, doktorlarını yorgunluk konusunda görmektedir. Yorgunluk bir durum değil, semptomdur. Çoğu insan için yorgunluğun nedeni tıbbi bir durumdan ziyade; yaşam tarzı, sosyal, psikolojik ve genel sağlık sorunlarının bir kombinasyonudur.

Yorgunluk bazen yorgunluk olarak tanımlansa da sadece yorgun veya uykulu hissetmekten farklıdır. Herkes bir noktada kendini yorgun hisseder, ancak bu genellikle kısa bir kestirme veya birkaç gece iyi bir uyku ile çözülür. Uykulu biri egzersiz yaptıktan sonra da geçici olarak tazelenmiş hissedebilir.

Yeterince uyuyor, iyi besleniyor ve düzenli egzersiz yapıyorsanız, ancak yine de günlük aktivitelerinizi gerçekleştirmekte, konsantre olmakta veya normal seviyelerinizde motive olmakta zorlanıyorsanız, daha fazla araştırılması gereken yorgunluk yaşıyor olabilirsiniz.

Yorgunluk Belirtileri

Yorgunluğun birden fazla belirtisi olabilir.

Yorgunluğun belirtileri, aşağıdakiler dahil çok çeşitli başka fiziksel, zihinsel ve duygusal semptomlara neden olabilir:

Kronik yorgunluk veya uyku halsizlil

 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Ağrıyan veya ağrıyan kaslar
 • Kas Güçsüzlüğü
 • Yavaşlamış refleksler ve tepkiler
 • Bozulmuş karar verme ve muhakeme
 • Sinirlilik gibi huysuzluk
 • El-göz koordinasyonunda bozulma
 • İştah kaybı
 • Azaltılmış bağışıklık sistemi fonksiyonu
 • Bulanık görüş
 • Kısa süreli hafıza problemleri
 • Halüsinasyonlar

Yorgunluğun Nedenleri

Yorgunluğu tetikleyebilecek çok çeşitli nedenler şunları içerir:

Tıbbi nedenler

 Zamansız bitkinlik, troid bozukluğu, kalp hastalığı veya diyabet gibi altta yatan bir hastalığın işareti olabilir.

Yaşam tarzıyla ilgili nedenler, alkol veya uyuşturucu veya düzenli egzersiz eksikliği yorgunluk hissine yol açabilir.

İşyeri ile ilgili nedenler, işyeri stresi yorgunluk hissine yol açabilir

Duygusal kaygılar ve stres, yorgunluk, depresyon ve keder gibi zihinsel sağlık sorunlarının yaygın bir semptomudur ve sinirlilik ve motivasyon eksikliği gibi başka belirti ve semptomlarla birlikte olabilir.

Yorgunluğa, birlikte çalışan bir dizi faktör de neden olabilir.

Psikojik olduğu gibi tıbbi nedenler de vardır.

Tıbbi yorgunluk nedenleri

Yorgunluğu tetikleyen bir dizi hastalık ve rahatsızlık vardır. Uzun süreli yorgunluk nöbetleri yaşarsanız, doktorunuza danışın.

Yaşam tarzıyla ilgili yorgunluk nedenleri

Yorgunluğa neden olabilecek yaygın yaşam tarzı faktörleri şunları içerir:

Uyku eksikliği: Tipik olarak yetişkinlerin her gece yaklaşık sekiz saat uykuya ihtiyacı vardır. Bazı insanlar daha az uyumaya çalışır.

Çok fazla uyku: Her gece 11 saatten fazla uyuyan yetişkinler, gündüz aşırı uykululuğa neden olabilir.

Alkol ve uyuşturucu: Alkol, sinir sistemini yavaşlatan ve normal uyku düzenini bozan depresan bir ilaçtır. Sigara ve kafein gibi diğer ilaçlar sinir sistemini uyarır ve uykusuzluğa neden olabilir.

Uyku Bozuklukları: Rahatsız edici uyku, örneğin gürültülü komşular, gece uyanan küçük çocuklar, horlayan bir partner veya havasız bir yatak odası gibi rahatsız edici bir uyku ortamı gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir.

Düzenli egzersiz ve hareketsiz davranış eksikliği: Fiziksel aktivitenin zindeliği, sağlığı ve refahı iyileştirdiği, stresi azalttığı ve enerji seviyelerini artırdığı bilinmektedir. Ayrıca uyumana yardımcı olur.

Kötü beslenme: Düşük vitaminli diyetler, düşük karbonhidratlı diyetler veya beslenme açısından zayıf olan yüksek enerjili yiyecekler vücuda en iyi şekilde çalışması için yeterli yakıt veya besin sağlamaz. Çikolatalar veya kafeinli içecekler gibi çabuk çözülen yiyecekler, yalnızca hızla yıpranan ve yorgunluğu kötüleştiren geçici bir enerji artışı sağlar.

Yorgunluk nedenleri fazlaysa uzmana danışılmalıdır

Bireysel faktörler: Kişisel hastalık veya yaralanma, ailedeki hastalıklar veya yaralanmalar, çok fazla taahhüt (örneğin, iki işte çalışmak) veya mali sorunlar yorgunluğa neden olabilir.

İşyeri ile ilgili yorgunluk nedenleri

Yorgunluğa neden olabilecek yaygın iş yeri sorunları şunları içerir:

Vardiyalı çalışma: İnsan vücudu gece boyunca uyumak için tasarlanmıştır. Bu model, beynin sirkadiyen saat olarak bilinen küçük bir bölümü tarafından belirlenir. Vardiyalı bir işçi, vücutları uykuya dalmaya programlandığında çalışarak bu saati karıştırır.

Kötü işyeri uygulamaları: Bir kişinin yorgunluk düzeyini artırabilir. Bunlar, uzun çalışma saatleri, ağır fiziksel emek, düzensiz çalışma saatleri (örneğin, vardiyalı vardiyalar gibi), stresli bir çalışma ortamı (aşırı gürültü veya aşırı sıcaklıklar gibi), can sıkıntısı, başkalarıyla çok az etkileşimle veya hiç etkileşim olmadan tek başına çalışma veya sabit konsantrasyon içerebilir.

İşyeri stresi: İş tatminsizliği, ağır iş yükü, patronlar veya meslektaşlarla çatışmalar, zorbalık, sürekli değişim veya iş güvenliğine yönelik tehditler gibi çok çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir.

Tükenmişlik: Hayatın bir alanında çok çaba sarf ederken diğer her şeyi ihmal etmek olarak tanımlanabilir. Örneğin, “işkolikler” tüm enerjilerini kariyerlerine harcayarak aile yaşamlarını, sosyal yaşamlarını ve kişisel çıkarlarını dengeden çıkarır.

İşsizlik: Finansal baskılar, başarısızlık veya suçluluk duyguları ve uzun süreli iş aramadan kaynaklanan duygusal yorgunluk stres, endişe, depresyon ve yorgunluğa yol açabilir.

Yorgunluğun Psikolojik Nedenleri

Araştırmalar, yorgunluk vakalarının en az yüzde 50’sinde psikolojik faktörlerin mevcut olduğunu göstermektedir. Bunlar şu maddeleri içerebilir:

Depresyon: Bu hastalık şiddetli ve uzun süreli üzüntü, üzüntü ve umutsuzluk duygularıyla karakterizedir. Depresyonda olan kişiler genellikle kronik yorgunluk yaşarlar.

Anksiyete ve stres: Kronik olarak endişeli veya stresli bir kişi vücudunu aşırı hızda tutar. Sürekli olarak adrenalin akışı vücudu yorar ve yorgunluk başlar.

Keder: Sevilen birini kaybetmek, şok, suçluluk, depresyon, umutsuzluk ve yalnızlık gibi çok çeşitli duygulara neden olur.

Yorgunluğun Teşhisi

Yorgunluk çok çeşitli semptomlar gösterebileceğinden ve kombinasyon halinde çalışan birçok farklı faktörden kaynaklanabileceğinden, teşhis zor olabilir. Doktorunuz, aşağıdakileri içeren bir dizi test kullanarak yorgunluğu teşhis edebilir:

Tıbbi geçmiş: Doğum, ilaç tedavisi, ameliyat veya yas gibi yakın tarihli olaylar yorgunluğa katkıda bulunabilir.

Fiziksel muayene: Hastalık veya hastalık belirtilerini kontrol etmek için. Doktorunuz ayrıca diyet, yaşam tarzı ve yaşam olayları hakkında ayrıntılı sorular sorabilir.

Testler: Kan testleri, idrar testleri, röntgenler ve diğer araştırmalar gibi. Buradaki fikir, herhangi bir fiziksel nedeni, örneğin anemi, enfeksiyon veya hormonal problemleri ortadan kaldırmaktır.

Yorgunluğu Tedavi Etmek

Yorgunluğu tedavi etmek çevrenin yanında kişiye de bağlıdır

Yorgunluk, bir durum veya hastalık değil, hissedebileceğiniz ve tarif edebileceğiniz bir semptomdur. Yorgunluğunuzu azaltmak için, öncelikle yorgunluğunuzun altında yatan nedenlerin ne olduğunu anlamanız gerekir.

Yorgunluk yaşam kalitenizi olumsuz etkiliyorsa veya sizi rahatsız ediyorsa, bir sağlık uzmanıyla konuşmayı düşünün. Sorular sorarak, neden yorgunluk yaşadığınızı anlamanıza yardımcı olurlar ve nasıl rahatlayabileceğiniz konusunda bazı öneriler sunarlar.

Gerekirse, yorgunluğunuzun nedeninin teşhis edilmemiş bir tıbbi sorun (örneğin, anemi veya tiroid disfonksiyonu) olma ihtimali varsa, doktorunuz bazı tıbbi testler önerebilir.

Neyse ki, çoğu insan için yorgunluk zamanla kendi kendine veya bazı basit ve pratik yaşam tarzı değişiklikleri ile iyileşecektir.

Sevgili okurlar, bugünkü yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarız size faydalı bir haber olmuştur. Günümüzde ne kadar uzak durmaya ya da kendimizi sakinleştirmeye çalışsak da bunu yüzde yüz başarmak hiç kolay değil, oldukça zordur. Bugün sizlere sizi yorgun hissettiren fiziksel ve psikolojik nedenleri inceledik ve bu nedenlerden hangi tedavi yöntemleriyle kurtulacağınızı anlatmaya çalıştık. Siz de bunlardan hangi etken daha fazlaysa kendinizi ölçmeniz ve buna uygun bir rahatlama yöntemiyle kendinizi sinir ve stresten uzak tutmaya çalışmalısınız. Unutmayın ; Siz her şeyden değerlisiniz..

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.