Deep Blue Club

Soğuk Algınlığına Karşı Savaş Açan 7 Yiyecek

Son güncelleme:

Kış mevsimlerinin korkulu rüyası soğuk algınlığı. Özellikle de soğuk algınlığına metabolizması zayıf olan kişiler çok daha kolay bir şekilde yakalanabiliyor. İstediğiniz kadar giyim kuşamınıza dikkat etseniz de soğuk algınlığı çok kolay kendini gösterebilmekte. Soğuk algınlığı için alınması gereken ilk önlem de yiyeceklere dikkat etmek ve metabolizmanızı güçlendirecek nitelikte olan besinleri tüketmek. Peki bu yiyecekler nelerdir?

Sardalya

Balık çeşitleri kış mevsimlerinin vazgeçilmezi olan besinler içerisinde. Özellikle de sardalya gibi balıkların Omega- 3 açısından mükemmel bir besleyiciliği içerdiğini biliyoruz. Kalp hastalıklarında da doktorlar tarafından önerilen sardalya kışın mutlaka tüketilmesi gereken balık çeşitlerinden birisi olarak karşımıza çıkmakta.

Biber

Tüm biber çeşitleri C vitamini deposudur. Çiğ olarak tüketilmesi önerilmektedir. Eğer çiğ olarak tüketemiyorsanız özellikle tavuk yemeklerinin içerisine ekleyip tüketimini sağlayabilirsiniz. Bu sayede C vitamini deposu olan biber kışın soğuk algınlığına yakalanmamanıza imkan tanıyacaktır.

Mantar

B vitamininin haricinde antioksidan açısından da güçlü olan mantar, bağışıklık sistemini güçlendirici bir yapıya sahip olmaktadır. Mantarların taze olmasına dikkat ederek yemeklerinizin içerisinde tercih edebilirsiniz.

Turunçgiller

C vitamini vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitaminlerin başında yer almakta. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bu vitaminlerle dolu olan yiyeceklerin ilk sırasında da turunçgiller yer alıyor. Meyve ve sebze açısından çok zengin olan ülkemizde soğuk algınlığına karşı önlem almak istiyorsanız, turunçgil tüketiminizi arttırmalısınız.

Zencefil

Uzak Doğu’da da özellikle çorba içerisine koyularak tüketilen zencefil mükemmel bir besindir. Çorba içerisinde de kullanarak tüketirseniz direkt olarak hastalığınızdan kurtulmanız mümkündür. Zencefilin genel anlamda çorba gibi yiyeceklerin içerisine karıştırılması önerilmektedir. Solunum yollarınızı da rahatlatacak olan zencefilin toz olanı değil taze olanı önerilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.