Soğuk Hava Kalbiniz ve Akciğerleriniz İçin Nasıl Sorun Yaratabilir?

Donma altı sıcaklıklarda dışarı çıktığımızda üzerini örterek cildimizi donmaya karşı korumayı biliyoruz. Ancak aşırı soğuk, kalp ve akciğerler gibi hayati organları da etkileyebilir. Girişimsel kardiyolog Leslie Cho, örneğin soğuk, kalbinizin daha hızlı atmasına neden olabilir ve bu da kan basıncınızın yükselmesine neden olabilir diyor.

Soğuk hava kalp sağlığınızı etkileyebilir.

Hipotermi ve Kalp

Dr. Cho, şiddetli bir rüzgar soğumasının sadece kalbiniz için işleri zorlaştırdığını, çünkü rüzgarın daha fazla vücut ısısını çalabileceğini ve bunun da hipotermiye yol açabileceğini söylüyor.

Hipotermi, vücudunuzun çekirdek sıcaklığının 95 derecenin altına düştüğü zamandır. Vücudunuz, iç vücut sıcaklığını yeterince sıcak tutmak için yeterli enerji üretemediğinde ortaya çıkar. Belirtiler arasında koordinasyon eksikliği, zihinsel karışıklık, yavaş tepkiler, titreme ve uyku hali yer alır. Dr. Cho, altta yatan kalp hastalığı olan kişiler için, vücudunuzun sıcak kalmak için yapması gereken fazladan iş göğüs ağrısına ve hatta muhtemelen kalp krizine neden olabilir. Eğer bu sizseniz, doktorunuzla egzersiz kurallarını, özellikle yorucu aktiviteyi tartıştığınızdan emin olun, diye ekliyor.

Hipotermi, kalbe etki edebilir.

Ancak belirli önlemleri almayan deneyimli kış sporları meraklıları bile kazara hipotermi yaşayabilir. Amerikan Kalp Derneği’ne göre, kalp yetmezliği hipotermiye bağlı ölümlerin çoğunun nedenidir . Soğuk havayı kar küremek veya yoğun, ıslak karda veya kar birikintilerinde yürümek gibi şiddetli bir aktiviteyle birleştirdiğinizde kalbiniz daha da büyük bir stres altındadır. Kürekle kürek çekme sırasında sık sık dinlenme molaları verin, böylece kalbinizi aşırı zorlamayın.

Soğuk hava, ciğerlerinizi etkilemektedir.


Soğuk Hava ve Ciğerleriniz

Soğuk hava, özellikle astım veya kronik obstrüktif akciğer hastalığınız (KOAH) gibi bir akciğer hastalığınız varsa nefesinizi de etkileyebilir. Göğüs hastalıkları uzmanı Rachel Taliercio, KOAH’lı insanlar için soğuk hava akciğerde spazmları tetikleyerek astım krizine benzer semptomlar yaratabileceğini söylüyor .

“Daha nefessiz olabilirsiniz veya nefessiz hissedebilirsiniz, öksürebilir veya hırıltıya başlayabilirsiniz.” diyen Dr. Taliercio ekliyor; ”göğsünüzde de biraz gerginlik hissedebilirsiniz. Bunların tümü, içeriye girmeniz gerektiğine dair işaretler olabilir.”

Soğuk kış günlerinde vücudunuzu daha dikkatli korumalısınız.

Her iki doktor da cıva düştüğünde sıcak giyinmenin önemli olduğu ve katmanların vücudunuzu yalıtmanın iyi bir yolu olduğu konusunda hemfikir. Katmanlar, sıcak havayı vücudunuzun yanına hapseder. Kafanızdan ısının kaçmaması için şapka takmak da iyi bir fikirdir. Burnunuzu ve ağzınızı bir eşarp ile örtün, böylece hava ciğerlerinize girmeden önce ısınsın.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.