Soğuk Havalarda Formda Kalmanın Yolları

Son güncelleme:

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte evde sıcak ortamda oturup abur cubur yeme alışkanlığı ne yazık ki kilo almaya sebep oluyor. Kiloların kolay bir şekilde alınması da fit kalabilmenin engellenmesine ve zor olmasına neden olmakta. Bunun için soğuk havalarda formda kalmanın yollarını bu yazımızda sizin için sıraladık.

Kış mevsimleri vücudun kendini soğuğa karşı dirençli hale getirebilmesi için yağların daha kolay oluşmasına neden oluyor. Kış mevsimlerinde kolay bir şekilde kilo almak da aslında vücudun kendini savunmasından kaynaklı. Özellikle de kışın yediğiniz pek çok besinin daha kolay bir şekilde kendini yağa çevirdiğini unutmamalısınız. Bunun için de olabildiğince yağlı besinleri tüketmemek gerekmekte. Formda kalmanın yollarından bir diğeri ise günlük kalori cetvelinizi hazırlamaktan geçiyor. Son dönemlerde hızlı bir şekilde gelişen teknoloji sayesinde bu uygulamaların telefon üzerinden indirilmesi de mümkün. İndirebileceğiniz kalori hesaplayıcılar sayesinde günde tam olarak kaç kalori almanız gerektiğini görebilir ve her yediğiniz besinin kalorisini bu sayaca girebilirsiniz. Böylece daha bilinçli bir beslenme de mümkün hale gelecektir.

Kışın soğuk olduğu için su içmeyi unuttuğumuz da bilinen bir gerçek. Fakat kışın olabildiğince su tüketimini de hızlandırmamız gerekiyor. Su ihtiyacınızın da bir listesini yapmanız mümkün. Dilerseniz telefonunuza hatırlatıcı da kurabilirsiniz. Suyun tüketilmemesi takdirde vücudunuzun kolay bir şekilde kuruyacağını da unutmamalısınız.

Her zaman olduğu gibi uzmanların en çok önerdiği konu yürüyüş. Yürüyüşün aksatılmadan gerçekleştirilmesi de kolay bir şekilde formda kalmak için önem arz etmekte. Her gün düzenli bir şekilde yapılabilecek olan tempolu yürüyüşler sayesinde kendinizi daha da fit hissetmeniz mümkün olacaktır.

Hava soğuk olduğu için dışarıda yürümek istemeyen kişiler evde de kendilerine bir program hazırlayabilirler. İnternet üzerinden kolaylıkla yapılabilecek ev egzersizleri sayesinde günlük yakmanız gereken kaloriyi de kolayca yakabilirsiniz. Ayrıca spor sonrasında vücuttan teri atmak da çok büyük önem taşıyor. Bunun için her spor sonrasında mutlaka duşa girmeniz gerekmekte.

Son olarak kendinize hedef belirlemeyi unutmamanız gerekiyor. Önce küçük hedeflerle başlayıp başarmanın tadını alın ve sonrasında büyük hedeflerle istediğiniz bir görünüme rahatça kavuşun.

Mutlaka her gün spor yapın ve bu şekilde zinde kalın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.