Soğuk Havalarda Hasta Olmayın! Soğuk Havalarda Üşümenizi Engelleyen Öneriler

Son güncelleme:

Kış mevsimi kendini hissettirmeye başladı. Kış mevsiminin olumsuz etkilerinden bir tanesi havanın soğuk olması. Hasta olmak için en müsait zamanlardan biri olan kış mevsiminde soğuktan korunmak çok önemli. Kendinizi soğuktan koruyacak yöntemleri uygulayarak vücut ısınızı artırabilir ve hastalıklarla savaşabilirsiniz.

Kışın üşümemek için ne yapılır?

Peki üşüme nasıl engellenir? Kışın üşümemek için ne yapılır? Kışın hasta olmamak için ne yapılır? Kış aylarında nasıl beslenilir? Vücut ısısını artırma yöntemleri nelerdir? Bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

Kapalı alanlara mümkün olduğunca girmeyin

üşüme nasıl engellenir?

Kapalı alanlar enfeksiyon bulaşımı için çok müsait. Soğuk kış aylarında bağışıklığınız bu enfeksiyonlarla savaşamayabilir. Toplu taşıma, iş yeri ve okul gibi bölgelerde dikkatli olmanız gerekiyor. Bir kişinin hastalığı kapalı alanda çok insana bulaşabiliyor. Kronik hastalığı bulunan ve bağışıklığı düşük olan insanlar bu alanlarda çok çabuk enfeksiyon kapabiliyor. Kapalı alanlara mümkün olduğunca girmemelisiniz. Eğer girmek durumunda kalıyorsanız mutlaka maske takmalı ve ağız, burun bölgenizi kapatmalısınız.

Evinizi ya da iş yerinizi çok ısıtmayın

Kışın hasta olmamak için ne yapılır?

Soğuk havadan eve ya da ofise geldiğinizde aşırı sıcakla karşılaşmak da olumsuz etki yaratır. Vücut bu aşırı sıcak havaya birden bire alışamaz. Sonrasında ise kılcal damar çatlamaları meydana gelebilir. Kalp krizi de bu etkenler sonrasında yaşanır. Bulunduğunuz bölgeyi aşırı ısıda tutmamalısınız.

Kafeine biraz ara vermelisiniz

Kış aylarında nasıl beslenilir?

Kahve ve sıcak çay vazgeçilmez içeceklerimizde. Kış aylarında sıcacık çay veya kahve içip ısındığınızı düşünebilirsiniz. Ancak kafein vücut ısısını düşürücü bir etki çıkarıyor ortaya. Bu durumda üşümeniz sizi olumsuz etkileyecektir. Kış içeceklerinizi daha çok zencefil, tarçın gibi bitki çaylarıyla geçirmelisiniz. Bu çaylar vücut ısınızı düzenleyerek bağışıklığınıza destek olur. Böylece hem ısınır hem de sağlığınızı korursunuz.

Elinizi cebinize koymayın

Elinizi cebinize koymayın

Kış aylarında ellerinizi soğuktan korumak için cebinize koyuyor olabilirsiniz. Bu mantıklı bir hareket gibi görünüyor. Ancak durum hiç de öyle değil. Yürürken kollarınızı oynattığınız zaman harcadığınız enerji dolayısıyla vücut ısısı olarak size dönecek. Ellerinizi soğuktan korumak için eldiven takmalı ve ellerinizi serbest bırakmalısınız. Böylece vücut ısınız diğerine oranla daha yüksek olacaktır.

Burnunuzda nefes almalısınız

Vücut ısısını artırma yöntemleri

Eğer soğuk havalarda ağzınızdan nefes alırsanız mikropları hemen akciğere taşırsınız. Bu durum da hastalıklara kapı açar. Soğuk havalarda burnunuzdan nefes almalı ve dışarı çıktığınız zaman mutlaka ağzınızı, burnunuzu kapatmalısınız. Böylece enfeksiyonlardan kaçabilir ve sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Düzenli uyumalı ve bol su içmelisiniz

Düzenli uyumalı ve bol su içmelisiniz

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek istiyorsanız düzenli uyumanız şart. Gün içinde yeteri miktarda su içmek de bu konuda çok önemlidir. Düzenli uyku ve düzenli beslenme ile bağışıklığınızı koruyabilir, hastalıklardan korunabilirsiniz.

Sıcak yemekler tüketin

Sıcak yemekler tüketin

Bol vitaminli sıcak çorbalar sizi sıcacık yapacak. Hem vitaminli hem de sıcak olan çorbaları kış aylarında mutfağınızdan eksik etmemelisiniz. Vitamin küpü olan o kadar çorba çeşiti var ki. Bu çorbalar hem sizi ısıtacak hem de sizi hastalıklardan koruyacak. Yemeklerinize mutlaka çorba da eklemelisiniz.

Beslenmenize dikkat etmeli ve enerji veren besinler tüketmelisiniz. Bu besinler vücut ısınızı artırır ve üşümenize engel olur. Böylece kış aylarını sıkıntı yaşamadan atlatabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.