Şok İddia: Koronavirüs Kazara İle Mi Yayıldı?

Son güncelleme:

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavüs ile ilgili her gün yeni bir bilgi yayılırken uzunca sürede koronavirüsün insan yapımı olup olmadığı tartışılmıştı.

Tartışmalara en son Dünya Sağlık Örgütü cevap vermiş ve koronavirüsün insan yapımı olmadığını dile getirmişti.

Fakat bu tartışmaları yeniden alevlendirecek bir iddia ortaya atıldı. Britanya Gizli Haber Alma Servisi MI6’nın eski şefi Sir Richard Dearlove, koronavirüsün insan yapımı olduğunu ve Çin’in Vuhan kentindeki laboratuvardan ‘kazayla’ yayıldığını iddia etti.

Daily Mail’ın aktardığı habere, eski MI6 Şefi Sir Richard Dearlove, basına koronavirüsün kaynağı ile ilgili açıklama yaptı. Kaynak olarak koronavirüsün el yapımı olduğunu iddia ettiği açıklamada, Norveç ve İngiliz bilim insanlarına dayandırdığı bir rapora göre, koronavirüsün Vuhan’daki laboratuvarından kazayla yayıldığını ileri sürdü.

MI6’nın eski şefi Sir Richard Dearlove

VİRÜS AİLESİNDEN TAMAMEN FARKLI YAPIDA

Dearlove,yapılan çalışmayı incelediğini ve bunun sonucunda virüsün insan yapımı olduğunu ve kazayla ortaya çıktığını vurguladı. MI6’i 1999 ile 2004 yılları arasında yöneten Dearlove, St George’s Hastanesi’nden Profesör Angus Dalgleish ile Londra Üniversitesi’nden Norveçli Virolog Birger Sorensen’in birlikte hazırladıkları raporun çok önemli olduğunu belirterek bu iddiayı vurguladı.

Britanya Gizli Haber Alma Servisi MI6’nın eski şefi Sir Richard Dearlove

Raporda, SARS virüsüyle aynı aileden olan koronavirüsün (SARS-Cov-2) incelendiğinde, bu virüs ailesi ile farklı olduğunu çünkü tamamen farklı yapılara sahip olduğu belirtildi.

Bunun tespit edildiğini vurgulayan eski MI6 şefi, yayınlanan raporun sonucunda koronavirüsün insan yapımı olduğuna dair elle tutulur deliller olduğunu belirtti.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.