Solana Ekonomisi Bilgileri

2017’nin sonlarında eski Qualcomm, Intel ve Dropbox mühendisleri tarafından kurulan Solana, merkeziyetsizlikten veya güvenlikten ödün vermeden ölçeklenebilirlik sağlamaya odaklanan tek zincirli, delege edilmiş bir Proof-of-Stake protokolüdür.

Solana‘nın ölçeklendirme çözümünün özü, tek ve güvenilir bir zaman kaynağının olmadığı dağıtılmış ağlarda zaman sorununu çözmek için tasarlanmış, Proof-of-History (PoH) adlı merkezi olmayan bir saattir. Doğrulanabilir Gecikme İşlevlerini kullanarak PoH, her düğümün SHA256 hesaplamalarıyla yerel olarak zaman damgaları oluşturmasına izin verir. Bu, ağ genelinde zaman damgası yayınına olan ihtiyacı ortadan kaldırarak genel ağ verimliliğini artırır.

Piyasa Değeri ₺814.864.848 TRY

Solana Hakkında

Solana, katman 1 güvenliği ve basitliği ile katman 2 performansı sunan dünyanın ilk web ölçekli blok zinciridir.

Şimdiye kadar, blok zincirleri tek iş parçacıklı bilgisayarlar olup, paralel olarak yürütülürse iki işlemin çakışmayacağını garanti eder. Solana, eşzamanlı GPU paralelleştirmesinin kilidini ilk kez, geçmişin kanıtı (PoH) kullanarak, yüksek hız, düşük gecikme süresi ve ucuz işlemler sunarak, tümü katman 1’de parçalanmadan açıyor.

Solana Değerleri

Piyasa Değeri: $116,61M
Piyasadaki Arz: SOL35,40M
Toplam Arz: SOL0
(24S) Hac.: $19,30M
Değ (7G): +21,20%

24 Saatlik Hacim ₺148.747.527 TRY

Token Ekonomisi

SOL, Solana blok zincirinin yerel belirtecidir. SOL bir dizi amaca hizmet eder:

Stake etme ve ücretler

Solana, token sahiplerini işlemleri doğrulamaya teşvik eden bir Proof of Stake fikir birliği algoritması kullanır. Solana’nın güvenlik tasarımının bir parçası olarak, tüm ücretler SOL olarak ödenecek ve yakılarak toplam arz azalacaktır. SOL tedarikine yönelik bu deflasyonist mekanizma, daha fazla token sahibini hisseye teşvik eder ve bu da artan ağ güvenliğiyle sonuçlanır.

Yönetim altındaki varlıklar

Solana çekiş kazanırsa ve finansal ürünler protokolün üzerine inşa edilirse, SOL belirteçleri muhtemelen bu tür uygulamalar için temel teminat olarak hizmet edecektir (örneğin MakerDAO, DAI için temel teminat olarak ETH’yi kullanır).

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.