Reklam Ver

Son Dakika! Bakan Koca: Türkiye’de İlk Ölüm Gerçekleşti, Vaka Sayısı 98’e Yükseldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, “Koronavirüsle mücadelemizde bugün ilk kez bir hastamı kaybettim. Kendisi 89 yaşındaydı, virüsü Çin temaslı bir çalışanından aldı.” ifadelerini kullandı. Bakan Koca, Türkiye’deki toplam vaka sayısının 98’e yükseldiğini açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün koronavirüs nedeniyle ilk ölümün gerçekleştiğini, Çin temaslı bir çalışanınandan koronavirüs bulaşan 89 yaşında bir hastanın hayatını kaybettiğini açıkladı. Bakan Koca, 51 yeni testin pozitif çıkmasıyla vaka sayısının 98’e yükseldiğini duyurdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bakanlığın Bilkent Yerleşkesinde basın toplantısı düzenledi. Bakan Koca, alınan tedbirlerle koronavirüsün Türkiye’ye ulaşmasına 90 gün direnildiğiniği, olayı bir pandemi senaryosunu öngörerek değerlendirdiklerini anlattı. “İnsalık bu tablonun içindeyken Türkiye’nin kendini tümden yalıtması imkan dışıydı” diyen Koca, “7 gün önce size ilk vakayı bildirmiştim. Koronavirüs hakkında araştırmalar bugün bize çok şey öğretmiş durumda. Solunum yoluyla bulaşıyor, temas virüse aradığı fırsatı sunuyor. Araştırmaların kesin olarak ortaya koyduğu gerçekse farklı yaş grupları üzerinde etkisi” diye konuştu.

“YAŞLILAR DİKKATLİ OLMALI”
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamasında “Bilim Kurulu’nun verdiği bilgileri pek çok defa ifade ettim, ölüm oranı sanılanın çok daha altındadır. Hastalığın en ağır seyrettiği kişiler direnci düşük ve başka hastalığı olan kişilerdir. Direnci düşük ve kronik hastalığı olan yaşlılarımız çok dikkatli olmalıdır.” dedi.

KORONAVİRÜSTEN İLK ÖLÜM VAKASI AÇIKLANDI
Bakan Koca; “Geç saatlerde karşınızda bulunmam planlı bir toplantı değil. Özel bir durum nedeniyledir. Sizi ve bütün halkımızı gerçekten üzen bir haberi aynı üzüntüyü hissederek bildireceğim. Koronavirüs nedeniyle bugün ilk defa bir hastamı kaybettim. Kendisi 89 yaşındaydı. Virüsü Çin temaslı bir çalışanından aldı. İlk kaybımız olan beyefendiye Allah’tan rahmet diliyorum, ailesinin üzüntüsü hepimizin üzüntüsüdür. Hepimiz bu ölümü metanetle karşılamalıyız.

Salgına dönüşmesi dünyada olduğu gibi ülkemizde de ihtimal dahilinde olan bu hastalığa set çekmenin yolu tedbir almaktır. Bulgusu olanlardan test için numune alıyoruz. Temas ve bulgular nedeniyle izole edilen vakalar bulunmakta ve yakınları taranmakta. Önceden tanı konulan hastalarımızın temas çevresini incelemeden geçiriyoruz.”

51 YENİ POZİTİF SONUÇ İLE VAKA SAYISI 98’E ÇIKTI
Koca koronavirüste vaka sayısının arttığını belirterek, “Bugün yapılan testlerde pozitif sonuç 51 kişidir, toplam hasta sayımız 98 olmuştur.Herkesi tedbirlere tam olarak uymaya çağırıyorum. Hayatımızı bu şartlara göre düzenleyelim. 1,5-2 ay direnelim. Pozitif sonuçların büyük kısmı iyileşmeyle sonuçlanıyor. Bunun için gerekli destek tedavisini veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.