Son Dakika..İran Merkezli Deprem’de Van’da 7 Kişi Hayatını Kaybetti!

Türkiye-İran sınırında saat 08.53’te 5.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin merkez üssü İran’ın Hoy şehrinde yerin 5 kilometre altında gerçekleşti. Van’da şiddetli hissedilen deprem nedeniyle kerpiçten yapılan bazı binalar ve ahırlar çöktü. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İran’daki depremin ardından Van’da 4’ü yetişkin 3’ü çocuk 7 vatandaşın hayatını kaybettiğini söyledi. 21 yaralıdan 8’inin durumu ise kritik olarak açıklandı.

Van, merkez üssü İran olan depremle sarsıldı! Saat 08.53’te İran’ın Hoy şehrinde meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki deprem Van’da şiddetli olarak hissedilen deprem, Başkale ilçesine bağlı Kaşkol, Güvendik, Özpınar ve Gelenler köyünde çok sayıda binanın çökmesine neden oldu. Dört köyde yaklaşık 2200 kişinin yaşadığı öğrenildi.

BAKAN SOYLU: DÖRDÜ ÇOÇUK SEKİZ VATANDAŞIMIZI KAYBETTİK

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İran’ın Hoy kentinde meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremde Van’ın Başkale ilçesinin etkilendiğini ve enkaz altında kalanlar olduğunu belirterek “”Sayın Cumhurbaşkanımıza İran’ın Hoy kentindeki meydana gelen depremde karşı karşıya kaldığımız durumu arz ettik. Evlerde özellikle yıkıklar söz konusudur. Valiliğimiz, kaymakamlığımız ve AFAD ekiplerimiz yola çıktılar. AFAD ekiplerimiz şu anda ilgili köylerde ulaştılar. Aldığımız ilk bilgiler çerçevesinde şu anda enkaz altında olanların olduğu belirtiliyor. 4’ü yetişkin 3’ü de çocuk olmak üzere 7 vatandaşımızı kaybettik. 6’sı Özpınar, 1’i de Güvenlik köyünde. 5 vatandaşımız yaralı olarak hastaneye ulaştırıldı. Arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir. Konuyla ilgili sahadan gelen bilgileri kamuoyuyla paylaşacağız. Dışişleri Bakanlığı’nda aldığımız bilgi çerçevesinde İran’ın Hoy kenti için herhangi bir yardım talebi İran tarafından yapılmadı.” açıklamasında bulundu.

“ŞİDDETLİ SARSINTIYLA KENDİMİZİ DIŞARI ATTIK”

Depremin hissedildiği Başkale ilçesine bağlı Gelenler Mahallesi Muhtarı Özcan Işık, sabah saatlerinde şiddetli depremle sarsıldıklarını, Köydeki bazı evlerin deprem nedeniyle yıkıldığını aktaran köy muhtarı “Köyümüz 80 haneli ve 700 nüfusu var. Bazı evler ve ahırlar yıkıldı. Şu anda enkaz altında kalan kimse yok. Bazı yaralılarımızı ambulanslarla hastaneye gönderdik. Şiddetli bir sarsıntıyla kendimizi dışarı attık. İnsanlar korktuğu için eve giremiyor. Ahırların yıkılması nedeniyle hayvanlarımız telef oldu. Komutanlarımız geldi. Şu anda incelemeler yapılıyor.” dedi.

21 VATANDAŞI DURUMU KRİTİK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “21 vatandaşımız yaralandı, 8’inin durumu kritik, diğerlerinin hayati tehlikesi bulunmuyor” açıklamasını yaptı.

ÖĞRENCİLER BÜYÜK PANİK YAŞADI

Deprem sırasında Van’da dershane öğrencileri, sarsıntıyla birlikte kendilerini dışarı attı. Büyük panik yaşayan öğrenciler, cep telefonları ile ailelerini arayarak iyi olduklarını söyledi. Bir süre dışarıda bekleyen öğrenciler, daha sonra dershaneye girdi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Başkale, Saray, Gürpınar ilçelerindeki birkaç köy okulunda ufak çaplı hasar meydana geldi” açıklamasında bulundu.

İRAN’DAN AÇIKLAMA GELDİ

Türkiye- İran sınırında 5.9 büyüklüğünde gerçekleşen depremin ardından İranlı yetkililerden ilk açıklama geldi. İranlı yetkililer ilk yardım ekiplerinin bölgeye sevk edildiğini açıkladı. Devlet televizyonuna konuşan İranlı bir yetkili, “Kurtarma ekipleri bölgeye gitti. Henüz bölgede bir hasar ve yaralanan olduğuna dair bir bilgi gelmedi. Burası çok yoğun nüfusun olduğu bir bölge değil” dedi.  İran haber ajansı Mehr’e konuşan İranlı yetkililer binalarda incelemelerin devam ettiğini söyledi.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.