Son Dönemlerin Popüleri: Ayarlanabilir Mide Bandı Cerrahisi

Cerrahiye Genel Bakış

Laparoskopik ayarlanabilir mide bandı, mideyi küçültmek için yapılan ameliyattır. İnsanların kilo vermesine yardımcı olmak için yapılır. Ameliyat midenin tutabileceği yiyecek miktarını sınırlar. Bu, daha az yemenize ve daha çabuk tok hissetmenize yardımcı olur.

Karında kesi adı verilen birkaç küçük kesi ile ayarlanabilir mide bandı yapılır. Doktor, kesilerden küçük cerrahi aletler ve bir kamera yerleştirecektir. Doktor daha sonra bir halka oluşturmak için midenizin üst kısmına bir cihaz saracaktır. Halkaya, cilt altında bırakılan bir erişim portuna giden ince bir tüptür. Erişim portu, doktorun salin eklemek veya almak için bir iğne koyduğu yerdir. Salin eklemek bandı sıkılaştırır ve mideyi küçültür. Yüzük çok sıkı ise doktor salin alabilir.

Ameliyat sırasında bant şişirilmez. Bant kilo kaybı için ayarlanmadan önce ameliyattan sonra iyileşmeniz gerekecektir. Bu genellikle ameliyattan 4 ila 6 hafta sonradır.

Bu ameliyatın bir diğer adı mide bandıdır. Bazen insanlar buna marka isimleriyle, örneğin Lap-Band System veya Realize Band ile atıfta bulunur.

Laparoskopik ayarlanabilir mide bandı, mideyi küçültmek için yapılan ameliyattır.

Bu Operasyondan Ne Beklersiniz?

Ameliyattan sonra, rahatsızlık ve ağrıya yardımcı olması için ağrı kesici ilaçlara ihtiyacınız olabilir. Vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olmak için hareket etmeye başlamanız için teşvik edileceksiniz. Her şeyin doğru çalıştığını görmek için ameliyattan sonraki gün bir röntgen çektirebilirsiniz.

Doktorunuz size ameliyattan sonra ne yiyeceğiniz konusunda özel talimatlar verecektir. İlk 2 hafta, siz iyileşirken mideniz yalnızca küçük miktarlarda sıvıları kaldırabilir. Bazı insanlar birkaç yudum su veya başka bir sıvı içtikten sonra kendilerini tok hissederler. Diğer insanlar pek bir fark görmeyecekler. Susuz kalmamak için gün boyunca su içmeye çalışmak önemlidir. Ameliyatınızın hemen ardından bağırsak hareketlerinizin düzenli olmadığını fark edebilirsiniz. Bu yaygındır. Kabızlıktan ve bağırsak hareketleriyle zorlanmadan kaçınmaya çalışın.

Bu ameliyattan sonra kilo kaybı genellikle kademeli ancak sabittir.

Katı yiyecekleri yavaş yavaş diyetinize geri ekleyebileceksiniz. Yiyecekleri iyi çiğnemeye ve tok hissettiğinizde yemeyi bırakmaya dikkat etmelisiniz. Buna alışmak biraz zaman alabilir, çünkü yemeye alışık olduğunuzdan çok daha az yemek yedikten sonra kendinizi tok hissedeceksiniz. Yemeğinizi iyi çiğnemezseniz veya yeterince yemeyi bırakmazsanız, rahatsızlık veya mide bulantısı hissedebilir ve bazen kusabilirsiniz.

Doktorunuz, kilo verirken size yeterli protein, vitamin ve mineral sağlayan sağlıklı yemekler planlamak için bir diyetisyenle birlikte çalışmanızı tavsiye edebilir. Sağlıklı bir diyetle bile, muhtemelen hayatınızın geri kalanında vitamin ve mineral takviyeleri almanız gerekecektir.

Tekrar katı yiyecekler yedikten sonra, doktorunuz portunuza salin yerleştirerek midenizin etrafındaki bandı ayarlayacak, bu da bandı şişirecek ve gerginleşmesine neden olacaktır. Kilo vermenize, doğru zamanda tok hissetmenize ve kusmamanıza yardımcı olacak doğru bedeni bulmak için muhtemelen ilk yıl grupta pek çok ayarlamanız olacaktır. Bandın ayarlanmasına her ihtiyaç duyduğunuzda doktora gitmeniz gerekecektir.

Mide bandı/kelepçesi örneği

Kilo Kaybı

Bu ameliyattan sonra kilo kaybı genellikle kademeli ancak sabittir. Nasıl olduğunuzu kontrol etmek için doktorunuzla düzenli ziyaretler yapacaksınız. Beklendiği gibi kilo vermezseniz veya bantla ilgili problemleriniz varsa doktor bandı ayarlayabilir. Bazı kişiler ameliyattan sonra 3 yıla kadar kilo vermeye devam eder.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.