Son Kalede Yıkıldı: Virüsün Sıcaklıkla Bir İlişkisi Olmadığı Anlaşıldı

Çin’in Şangay eyaletinde bulunan Fudan Üniversitesi’nden uzmanlar, koronavirüs salgını hakkında hepimizin tek umudu olan sıcak hava ile ilgili araştırma yaptı.

Uzmanlar araştırma kapsamında 224 şehiri değerlendirdi.

Herkes koronavirüs ile ilgili belli başlı şeyleri merak etmeye devam ederken onlardan biride  “Yaz ayları koronavirüsün yayılmasını engelleyecek mi?” sorusuydu.

Çin’de yapılan araştırmada koronavirüsünün görüldüğü bölgelerde hava sıcaklığı artışı ile vaka sayısındaki değişim analiz edildi. Fakat tek umduğumuz kalede bu araştırmayla yıkıldı.

Bilim insanları, havadaki ısı ile enfeksiyon oranları arasında anlamlı bir ilişki bulunamadığını aktardı.

Sonuçları European Respiratory Journal’da yayımlanan araştırma Halk Sağlığı Uzmanı Weibing Wang ve Fudan Üniversitesi araştırmacıları tarafından gerçekleştirildi.

Araştırmacılar daha sonra ise ocak ve mart ayındaki sıcaklıkları ele aldı. Araştırma ekibi yine sıcaklıkla virüsü ilişkilendiremedi ve böylece aralarında ilişki olmadığı açıklandı.

Bilim insanları ise konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

 “Analizimiz, ortam sıcaklığının SARS-CoV-2’nin (Covid-19) iletim yeteneği üzerinde önemli bir etkisi olmadığını gösterdi. Yeni tip koronavirüsü kontrol etmede sıcak havaya güvenmek için henüz çok erken. Pandemiyi durdurmak içim mevsimselliğe güvenmek tehlikeli bir düşünce yapısı.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.