Sosyal Medyanın En Şık İsmi ile Tanışın: Rachel Araz Kiresepi

Son güncelleme:
Modanın lider isimlerinden Rachel Araz.

Genç ve epey üretici bir girişken olan Rachel Araz Kiresepi, uzun zamandır sosyal medyada ilgi çeken bir isim.

Rachel Araz Kiresepi Kimdir

Moda mecrasına nasıl girmiştir ve biz onu nasıl tanımaya başladık? 24 Mart 1988 yılında dünyaya gözlerini açan Rachel Araz Kiresepi, 32 yaşında ve uzun yıllardır moda ile ilgileniyor. İstanbul’da, avukat bir anne ve mühendis bir babanın olduğu bir ailede dünyaya gelen Rachel Araz Kiresepi, lise eğitimini İstanbul’da bulunan ve 1856’da kurulmuş Osmanlı Devletinin ilk kız lisesi olan Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nde tamamladı. Lisans eğitimini ise Sabancı Üniversitesi’nde tamamladı ve ilk girişim hedeflerini burada oluşturdu, moda dünyasına ilk adımlarına üniversitede iken attı. Sabancı Üniversitesindeki lisans eğitimini yönetim bilimleri alanında başarıyla tamamlayan Rachel Araz Kiresepi, şu anda okuduğu bölümden bağımsız olarak moda işi ile uğraşıyor. Fakat mezun olduğunda akademik başarısı ile Beymen isimli ünlü giyim markasında mezun olduğu bölümle ilgili büyük işeler yürüten Rachel Araz Kiresepi, tam beş yıl boyunca Beymen’de çeşitli departmanlarda çalıştı. Bunlardan bazılarına bakacak olursak kurumsal iletişim ve pazarlama, Balenciaga Türkiye marka temsilciliği, satın alma, planlama ve merchandising gibi bölümlerde faaliyet gösterdi başarılı modacı. Bu günlerde ise sosyal medya danışmanlığı, içerik editörlüğü ve çeşitli sektör ve alanlardaki markalar ile birlikte iş birliği yapmakta Rachel Araz Kiresepi.

Rachel Araz Kiresepi, 1988 doğumlu.

Rachel Araz Kiresepi, Sabancı Üniversitesinde eğitimine devam ederken, bir blog açmaya karar verdi ve bu blogda kendi oluşturduğu tasarımları sergilemeye, başarılı bulduğu kombinleri paylaşmaya başlayarak yavaş yavaş başarılarını daha geniş kitlelere ulaştırmaya başladı. Rachel Araz Kiresepi’nin blogu çevresi ve moda camiası tarafından epey beğenildi ve Rachel Araz Kiresepi’nin tasarımları ve kombinlerine karşı oluşan talepler artmış oldu. Bu blog daha sonra bir alışveriş sitesi haline geldi. Rachel Araz Kiresepi, e-ticaret sitesi haline getirdiği bu tasarım ve kombinlerini içeren blogu satışa hazır hale getirdi. Burada satışa çıkan tasarım ürünleri büyük kitleler tarafından beğenilen Rachel Araz Kiresepi, tasarımlarını sosyal medyaya taşımaya karar verdi. Böylece İnstagram‘da bulunan büyük bir takipçi kitlesine ilk olarak alışveriş sitesinden sonraki zamanlarda adım atan Rachel Araz Kiresepi, İnstagram’da popüler olarak daha geniş alanda tüketicilere hizmet vermiş oldu. Buradaki serüvenine de adım adım ilerleyen Rachel Araz Kiresepi, ilk olarak İnstagramda bir blog yayın biçimi olan mikroblogging ile takipçilerine ulaşmaya ve onlara bilgilerini veya bulduğu fırsatları sunmaya başladı. İnstagram kullanıcıları ve takipçileri için kısa cümleler, story veya gönderi biçiminde attığı anlık ve profesyonel fotoğraflar, videolar, boomeranglar, alışveriş linkleri, makyaj önerileri ve çeşitli makyaj videoları ile sosyal medyada rağbet gören bir isim oldu Rachel Araz Kiresepi. Üniversite yıllarında oluşturduğu ve daha sonra alışveriş sitesi haline gelen blogda bulunan takipçileri Rachel Araz Kiresepi’yi İnstagram’da da takip etmeye başladı ve blogda aldıkları verimi ve yararlandıkları birçok konuyu Rachel Araz Kiresepi’nin İnstagram sayfasında da bulmaya başladılar. İnstagram’daki etkileşim daha hızlı yayıldığı için ve İnstagram’da bulunan fotoğaf ve video kaliteleri hem yüksek kaliteye sahip olduğu için, hem de blogda oluşturulan hızdan daha yüksek hıza sahip olduğu için Rachel Araz Kiresepi, İnstagram’ı daha sık kullanır hale geldi.

Şık tarzı ile göz dolduran Rachel Araz.

Eşi Sami Kiresepi ile bir restoranda tesadüf eseri karşılaşan Rachel Araz Kiresepi, restoranın olduğu muhitte evi olan eşiyle aynı restoranda ard arda karşılaşmasının ardından eşi Sami Kiresepi, Rachel Araz Kiresepi’nin adını öğreniyor ve böylece tanışmış oluyorlar. Santa Farma adlı Şişli’deki ilaç şirketinin üçüncü nesil yöneticisi olan Sami Kiresepi, akademik olarak da başarılı biri. İstanbul’un Maslak adlı semtindeki Fevziye Mektepleri Vakfı Ayazağa Işık Lisesi’nde lise öğrenimini tamamlayan Sami Kiresepi, üniversite öğrenimini ise American University Kogod School of Business adlı üniversitede tamamladı. MBA derecesi de bulunan Sami Kiresepi, bu dereceyi ise Brandeis University International adlı üniversitenin işletme dalından elde etti. Akademik eğitiminden sonra ilk iş deneyimine 2001 yılında başlayan Sami Kiresepi, şirketin merkezi de Amerika’da bulunan Johnson & Johnson adlı temizlik, hijyen, kozmetik, tıbbi malzeme ve ilaç üreten bir çok uluslu şirkette kariyerine ilk adımı atmış oldu. Johnson & Johnson adlı temizlik şirketinde uzun süre görev yapan Sami Kiresepi, burada ticari pazarlama asistanı, pazarlama müdür yardımcısı ve ürün müdürlüğü konumlarında çalıştı. Daha sonra şu anda da çalıştığı ilaç şirketinde işe başlayan Sami Kiresepi, 2006 yılında Santa Farma adlı ilaç şirketinde kariyerine devam etti. Burada da çeşitli konumlarda görevine uzun yıllardır devam eden Sami Kiresepi, ürün müdürü, bölge tanıtım müdürü, pazarlama müdürü ve pazarlama direktörü görevlerinde Santa Farma adlı ilaç şirketinde şimdiki görevinden önce ise stratejik planlama direktörü görevini yerine getiriyordu.

Rachel Araz, eşi Sami Kiresepi ile birlikte.

Çeşitli model ve ünlüleri sosyal medyadan takibe alan Rachel Araz Kiresepi, bazı ünlüleri çok beğendiğini belirtti. Bunlardan biri Shorty Moda Ödül sahibi Meksikalı bir blog yazarı olan Julie Sariñana. Bir diğeri ise, Amerikalı bir model ve televizyon kişiliği olan ve Justin Bieber ile geçtiğimiz yıllarda dünya evine giren Hailey Baldwin Bieber.

Modadaki tarzına bir tanım getiren Rachel Araz Kiresepi, tarzını hem romantik hem de bir çeşit karma desen modası olan ve farklı tarzlardan zıt parçaların ve birbirine uyumu olmayan modellerin ve renklerin  bir araya getirilmesiyle oluşturulan kombinlerden oluşan bir tarz olan eklektik olarak tanımlıyor. Moda dünyasındaki başarıları ile birlikte Türkiye modasının tarzını büyük ölçüde iyi yönde etkileyen Rachel Araz Kiresepi, yurt dışındaki moda tasarımcılarından etkileniyor ve ilham alıyor. Beğendiği tasarımcılardan biri ise Gürcü bir moda tasarımcısı olan ve şu anda  Balenciaga’nın yaratıcı direktörü ve ünlü moda önderi bir marka olarak bildiğimiz Vetements’ın kurucu ortağı olan Demna Gvasalia. İtalya’nın müthiş moda evreninden de ilham alan Rachel Araz Kiresepi, İtalyan bir moda tasarımcısı olan Riccardo Tisci’nin tasarımları ve kombinlerinden de etkileniyor. Givenchy’nin kadın giyimi ve haute couture bölümlerinin yaratıcı yönetmeni olan Riccardo Tisci, Givenchy dışında Versace Burberry adlı dünyaca ünlü giyim ve aksesuar markaları ile birlikte çalıştı. Markalarla birlikte çalışmanın yanı sıra, Riccardo Tisci’nin kendine ait erkeklere özel giyim ve aksesuar tasarımları da bulunuyor. Türk tasarımcılardan da büyük ölçüde feyz alan Rachel Araz Kiresepi’in Türkiye’de bulunan favori tasarımcısı ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Tasarımı bölümünden mezun olan ve tıpkı Rachel Araz Kiresepi gibi moda ile ilgilenmeye öğrencilik yıllarında başlayan Türk moda tasarımcısı Murat Türkili. Öğrencilik yıllarında Beymen Ankara mağazasının okul projesine destek vermesiyle birlikte Beymen’le olan ilişkisi başlayan Murat Türkili’nin Beymen Academia’dan bir ödülü de var. Paris’e yerleşen ve Beymen’de çalışmak için daha sonra İstanbul’a dönüş yapan Murat Türkili, şu anda Beymen’de artistik direktörlüğü yapıyor. Bunun dışında da Academia, Beymen Club ve Beymen Collection için tasarım yapmaya devam ediyor.

Rachel Araz Kiresepi’yi İnstagram’da Rachelararaz kullanıcı ismi ile takip edebilirsiniz.

YouTube’da da moda alanında birçok moda severe ışık olan Rachel Araz Kiresepi’nin, bu platformda 153 bin abonesi bulunuyor. YouTube’a ”Merhaba YouTube’luk, Ben Geldim!” adlı videosu ile giriş yapan Rachel Araz Kiresepi, tatlı ve eğlenceli birçok içeriği ile blog sitesinde başladığı yolculuğu ile hem İnstagram’da hem de YouTube’da bizlerin hoş vakit geçirmesini sağlıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.