Spora Başlamadan Önce Bunu Mutlaka Yapmalısınız!

Günlük hayatımızda vücudumuzu zinde tutmak için evde ya da spor salonlarında spor yaparız. Peki ısınma hareketleri olmadan spor anlamsız, hatta zararlı desem?

Spor Yapayım Derken Kendinize Zarar Vermeyin!

En Verimli Şekilde Spor Nasıl Yapılır?

Spor öncesinde esneme ve ısınma hareketleri yapılmadığı takdirde, kaslar yeterince esneyemiyor ve ısınamıyor. Isınmamış kaslar, ani hareketler sonucu direkt yırtılma yaşıyor. Bu yırtılma, ameliyata kadar gidebilecek yaralanmalara sebep oluyor. Kas yırtılması olmaz hafif hareketler yapıyorum demeyin. Çok basit bir hareket yaparken bile kas yırtılması, yani kasa kramp girmesi veya spazm durumu yaşanabiliyor. Bu sebeple de spor öncesinde yapılacak olan hareketler oldukça önem kazanıyor.

Kas spazmı.

En Azından Bunlar Kurtarır

En basit ısınma hareketlerinden biri

Fazla zamanım yok, direk spora başlıyorum diyorsanız size koşma veya ip atlama tavsiyesinde bulunabilirim. Örneğin spor salonuna yürüyerek mi gidiyorsunuz, biraz tempolu yürümek yeterli! Spordan önce yapılan 10 dakikalık bir koşu veya 10 dakikalık bir ip atlama, vücudunuzdaki birçok kası çalıştıracaktır. İşte şimdi hazırsınız!

En basit ısınma hareketlerinden biri

İşte Sporun Hakkını Verenlerin Yapacağı İki Önemli Hareket!

Kaslarınızı spora hazırlayan en iyi iki hareket: Pelvic Curl ve Spine Stretch

Pelvic Curl

Pelvic Curl Nedir?

Daha çok bacak, sırt ve karın kaslarını esnetmek ve güçlendirmek için kullanılan bir tür ısınma hareketi olarak düşünülebilir. Kıvrılma ile, omurgayı ve karın kaslarını daha zorlu egzersizler için hazır hale getirmeye başlarken, kaldırma ise bacak ve kalça kaslarını kuvvetlendirmeyi amaçlar. Daha çok reformer pilatesin ısınma egzersizi olarak gösterilse de en ağır sporlar için bile etkilidir.

Spine Stretch

Spine Stretch Nedir?

Omurganızın hareketleri daha rahat ve zarar görmeden yapabilmesi, kaslarınızı esnetmek için uygulayabileceğiniz iyi bir egzersizdir. Bildiğimiz üzere spor esnasında vücudumuz tüm yükünü omurgaya ve dizlerimize paylaştırır. Bilinçsiz yapılan hareketler ve spor sonucunda da ilerleyen yaşlarda en problemli bölgelerden biridir dizler ve omurga. Geleceğimiz için yatırım veya birikim yaparız ya da planlarız. Ama en önemlisi olan gelecekteki sağlığımız için de yatırım yapmayı unutmayalım.

Tam Verimle Spor Yapmak İçin Liste:

  • İlk olarak sporu kısa süreli kilo vermek amacıyla değil, uzun süreli ve formda kalmak için yapın.
  • Aç olarak spora gitmek çok büyük bir yanlıştır. Spordan 1 veya 2 saat önce karbonhidrat ağırlıklı beslendikten sonra, spor bitince de protein ağırlıklı beslenmelisiniz.
  • Spora başlamadan en az 20 dakika önce mutlaka ısınma ve esneme egzersizleri yapın.
  • Yapılacak hareketleri profesyonel bir hocadan yardım alarak yapın ki hem kendinize zarar vermeyin hem de sporunuzu tam verimle geçirin.
  • Günlük içmeniz gereken suya ek olarak su içmelisiniz. Örneğin spor süreniz 1 saat ise ekstra olarak 1 L daha su içmelisiniz ki vücudunuz terleyerek kaybettiğini yerine koyabilsin.
  • Sporunuzu yine küçük ısınma hareketleriyle bitirin ki vücut sporu tamamladığınızı yavaş yavaş idrak edebilsin. Aksi takdirde birden bırakırsanız, kas tutulmaları yaşayabilirsiniz.
  • Son olarak sporunuz bittikten sonra direkt olarak soğuk havaya çıkmak boyun veya sırt gibi bölgelerde tutulmaya sebep olabilir. Kendinizi iyi koruyun!
Bol Bol Su Tüketin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.