Spot Işığı Etkisi Nedir? Nasıl Kurtuluruz?

Spor ışığı etkisi, utanç veren bir olay yaşandığı zaman kişinin, etraftakilerin bu durumu abartılı karşıladığı bir algıya kapılması durumudur. Bu durum mevcut ise bu etkide kalan kişi olması gerekenden çok daha fazla utanma ve içe dönme davranışlarında bulunuyor. Herkes hayatında utanç verici anlar yaşayabilir. Ancak bu durum o an yaşanır ve biter. Ancak eğer bir kişi “Kalabalığın bakışlarını, sırtımda hissediyordum.” “O an bir sessizlik oldu ve herkes dönüp bana baktı” gibi cümleler kuruyorsa muhtemelen spot ışığı etkisindedir.

spot ışığı etkisi nedir?

Peki spot ışığı etkisi nedir? Spot ışığı etkisinden nasıl kurtuluruz? Spot ışığı etkisinden kaçınmak için ne yapılır? Bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

Spot ışığı etkisi nedir?

Spor ışığı etkisi

Spor ışığı etkisi, utanç verici olayların abartılı bir şekilde algılanması diyebiliriz. Buna yol açan durum ise her durumu kendi gözümüzden görmemizden dolayı kaynaklanıyor. Olayları eğer kendi gözümüzden görürsek, başka insanların da bu şekilde gördüğünü kafamızda canlandırmaya başlıyoruz. Kendi dünyamıza odaklanmak, diğer insanlara olan dikkatin dağılmasından kaynaklanıyor. Bu dağınıklık sonucu ise çevremizdekilerin algısını yanlış değerlendirmemize yol açıyor. Sonrasında ise olayları daha abartılı bir şekilde gözümüzde canlandırmaya başlıyoruz.

Spot ışığı etkisinden kurtulmak için ne yapılmalı?

Spot ışığı etkisinden nasıl kurtuluruz?

Bu durumu engellemek için öncelikle farkında olmanız gerekiyor. Bu şekilde olumsuz etkiyi ortadan kaldırmanın en önemli adımını atmış oluyorsunuz. Bu durumda hayatınızda spot ışığı etkisi yaratacak bir olaya rastladığınız zamanları tespit etmelisiniz. Her zaman insanlar kendine aptalca gelen cümleler kurabilir ya da olaylar yaşayabilir. Ya da görüntümüzün çirkin olduğu düşüncesine kapılabiliriz. Ancak önemli olan nokta, insanlar bu durumu sizin kadar önemsemiyor. Sizin abartılı gördüğünüz durumları insanlar sizin gibi algılamıyor. Bu algıyı siz yaratıyorsunuz. Bu durum sandığınız kadar rezil bir durum değil ve olaylara sürekli kendi açınızdan bakmayı bırakmalısınız. Bu durumda utanç verici bir anın etkisinde kalıp sürekli bu anı düşünmemelisiniz. Bu anı ve hayatı bir kere yaşıyorsunuz.

Spot ışığı etkisinden kurtulmak için ne yapılmalı?

Anınızı küçük olaylarla kötüleştirmemeli ve hayatınızı güzelleştirmeye odaklanmalısınız. Hayatta yaşadığınız her an önemli ve bu anları iyileştirmek sizin elinizde…

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.