Stok Fotoğrafçılıkla Para Kazanmak

Para kazanmayı eğlenceli hale getirmek istiyorsanız ve fotoğraf çekme tutkunuz varsa bu iş tam size göre..

Stok Fotoğrafçılığı nedir? Stok fotoğrafçılıkla nasıl para kazanılır? Fotoğraf çekerek para kazanmak mümkün mü? Bu soruların cevaplarını ayrıntılarıyla inceleyelim.

Stok Fotoğrafçılığı Nedir?

Stok Fotoğrafçılığı Nedir?

Okuduğunuz makaleleri ya da reklamları desteklemek amaçlı kullanılan fotoğraflar için kolay yöntemler kullanılıyor. Bu yöntem stok fotoğraf sitelerini kullanmaktan geçiyor.

Afişlerde, reklamlarda, makalelerde ya da baskılı ilanlardaki bu fotoğraflar stok fotoğraf sitelerinden seçilip alınıyor. Bu sitelere yüklenen fotoğraflar ise profesyonel ya da amatör fotoğrafçılar tarafından oluşturulmakta. Bu işi yapan kişilere ise stok fotoğrafçısı diyoruz.

Stok Fotoğrafçılık Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Stok Fotoğrafçılık Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Peki stok fotoğrafçılık yaparak nasıl para kazanırım? Diyorsanız bu işi yapmak fotoğraf çekme tutkusu olan biri için oldukça kolay olacak. Ancak her işte olduğu gibi bu iş için de belirli kurallar gerekiyor.

Stok fotoğraflar yayınlayan sitede yaptığınız fotoğraf paylaşımı sonrasında sattığınız her görsel için belirli bir miktarda komisyon alacaksınız. Hal böyle olunca her sattığınız fotoğraf için para kazanmaya başlıyorsunuz.

Aldığınız komisyon miktarında da değişiklikler olacaktır. Bu değişiklikler fotoğrafın kalite, boyut ya da profesyonelliğine göre değişiklik gösterir. Bu durumda kendinizi geliştirme yoluna girebilir ve fotoğraf kursları alabilirsiniz. Bunun için online fotoğraf kursları da size yardımcı olacaktır.

Stok Fotoğrafçılığı Nasıl Yapılır? Kuralları Nedir?

Stok Fotoğrafçılığı Nasıl Yapılır? Kuralları Nedir?

Peki Stok fotoğrafçılığı nasıl yapılır? Stok fotoğrafçılığın kuralları nedir?

Çektiğiniz fotoğrafların kalitesi, açısı ve ışığı gibi detaylar bu işte önemli olacak. Çektiğiniz fotoğrafların konusu oldukça geniş olacak. Bu durumda dikkat etmeniz gereken ise çok kullanılan ve dikkat çekici konuları bulmak.

Talebi yüksek olan konuları bulmalı ve bu konularda fotoğraf oluşturmalısınız.

Stok fotoğrafçılığın kuralları nedir?

Kullandığınız fotoğraflar için kişilerden izin almanız da gerekli olacak. Stok fotoğraflarını yayınlayan bir siteyle anlaşma yaptığınız zaman bir sözleşme yapmanız gerekecek. Bu sözleşme sonrasında ise başkasının fotoğraflarını kullanmanız mümkün olmayacak. Fotoğrafları özgün olarak sizin oluşturmanız gerekecek.

Stok fotoğraf sitelerine fotoğraflarınızı yüklemek için üyeliğiniz oluşturulacaktır. Anlaştığınız sitenin kurallarına uygun olarak oluştuğunuz fotoğrafları kolaylıkla yükleyebilirsiniz.

Fotoğraflarınızın görünürlüğünü arttırmak için etiketleme yapmanız ve açıklama yapmanız sizin için faydalı olacaktır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.