Stresle Başa Çıkmanın Yolları

Son güncelleme:

Günlük yaşamın bir parçası sayılan stres kişinin üzerinde hissettiği baskı ve gerginlik durumudur. Stres durumu arttığında keyfiniz bozulur veriminiz düşer ve çevrenizle ilişkiniz bozulabilir. Kişinin “endişe ve korku hissettmesi, kendini değersiz hissetmesi utanıp sıkılması, alıngan ve sinirli olması” stres belirtileridir.

Peki stresle nasıl başa çıkarız ?

-Kendime olumlu destek yaparak pozitif enerji verebiliriz. ” Ben bu işin üstesinden gelebilirim ” gibi.

-Yaşadığınız anın kıymetini bilin. Şimdiki anın önemini bilmek ve anın tadını çıkartmak iyi hissettirecektir. Böylece geçmiş sıkıntılarınız ve gelecek kaygılarınızdan uzaklaşıp anda kalırsınız.

-Bir konuda kararsız kalmak da kişiyi strese sokabiliyor. Bunun için her seçeneğin eksisini artısını düşünüp değerlendirme yaparak doğru kararı verebilirsiniz.

-Uyku düzeninize mutlka dikkat edin. Yetersiz ve düzensiz bir uyku stres yaratır. Uyku kalitenize özen gösterirseniz bu stres sve gerginlik seviyenizi olumlu yönde etkileyecektir. İyi bir uyku çekmek her zaman güne keyifle başlamak demektir. Kötü ve düzensiz bir uyku ise kişiyi yorgun gergin hissettirip strese sokabilir.

-Mutlaka spora rutininiz olsun spor yapmak stresi azaltır mental ve fiziksel yorgunluğu alarak pozitif enerji verir. Daha keyifli ve güçlü hissettirir.

-Yaşamınızda belirsizlik yaratan fazla kafa yorduğunuz meselerden uzaklaşıp zihninizi boşaltın.

-Hayır diyebilmeyi öğrenin.

-Zamanı akıllıca kullanın

-Sevdiklerinizle kaygılarınızı paylaşın.

-Hobiniz olsun boş kalmayın birşeyler ile meşgul olmak stresinizi azaltır.

-Meditasyon yapın.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.