Su, Vücudumuzda Neleri Değiştirir?

Su; sadece susuzluğunuzu gidermek ve vücudunuzun sıcaklığını ayarlamaktan daha fazlasını yapar; ayrıca vücudunuzdaki dokuları nemli tutar. Gözleriniz, burnunuz veya ağzınız kuruduğunda nasıl kötü bir his oluşur, düşünün! Vücudunuzu nemli tutmak, bu hassas alanlarda, ayrıca kanda, kemiklerde ve beyindeki optimum nem seviyelerinin korumasına yardımcı olur.

Yeterli su alımı vücudunuzun ter, idrara çıkma ve dışkılama yoluyla atığın dışarı atılmasını sağlar. Su, dışkılarınızı yumuşatarak ve bağırsak sisteminizden yediğiniz yiyeceklerin taşınmasına yardımcı olarak kabız olmanızı da önleyebilir. Fakat bu konuda yorumlar fazla olsa da kesin bir kanıt yoktur.

Sindirimde Suyun Yararı

Sindirim, temeli su olan tükürük ile başlar. Sindirim, yiyecek ve sıvıyı parçalamaya ve mineralleri ve diğer besin maddelerini eritmeye yardımcı olmak için tükürükte bulunan enzimlere dayanır.

Vücudunuzu Susuz Bırakmamalısınız!

Güçlü bir egzersize girdiğinizde, yüksek sıcaklıkta terlediğinizde veya ateşle düştüğünüzde veya kusmaya veya ishale neden olan bir hastalığa yakalandığında vücudunuz sıvı kaybeder. Bu nedenlerden herhangi biri nedeniyle sıvı kaybediyorsanız, vücudunuzun doğal nem seviyesini geri alabilmeniz için sıvı alımınızı arttırmanız önemlidir. Doktorunuz ayrıca mesane enfeksiyonları ve idrar yolu taşları gibi diğer sağlık durumlarını tedavi etmek için daha fazla sıvı içmenizi önerirler.

Ne Kadar Suya İhtiyacımız Var?

Bir çok kişi günlük susuzluk ihtiyaçlarını susadıkları zaman sadece içme suyu ile karşılamaktadır.  Uzmanlara göre, fiziksel sağlığı iyi olan çoğu insan susadıkları zaman içme suyu ve diğer içeceklerle ve yemeklerinin her biriyle bir içecek içerek yeterli miktarda sıvı alır. Hidrasyon(su, sıvı desteği) seviyenizden emin değilseniz, idrarınıza bakın. Eğer açıksa, iyi durumdasınız demektir. Eğer karanlıksa, muhtemelen susuz kalmışsınız anlamına gelmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.