Suda Doğum Nasıl Yapılır?

Son güncelleme:

Hamilelik sürecinde korkuların en büyüğü doğum şeklidir. Çoğu kişi normal doğumdan korksa da en sağlıklı doğumlardan biridir. Normal doğum için şartlanmanız ve bebeğinizin şartları uyum sağlıyorsa sezaryen yerine normal doğum yöntemlerini seçebilirsiniz. Doktorunuz sayesinde bu doğum aşamasını kolaylıkla tamamlayabilirsiniz. Suda doğum da normal doğum çeşitlerinden en rahat yapılan doğum çeşididir. Son zamanların da en fazla tercih edilen doğum türlerindendir. Bebeğinizin doğum süreci yaklaştığı vakit 37 derece sıcaklıkta olan su dolu havuz içerisine alınırsınız. Doktorunuzun muayeneleri eşliğinde sancıların ve kasılma hareketlerinize göre doğum süreci başlar. Suyun sıcaklığı ile kasılan kaslar ve kendi çabanız ile bebeğinizi dünyaya getirebilirsiniz.

Suda Doğumun Avantajları Nelerdir?

Sezaryen doğuma oranla daha fazla tercih edilen suda doğum sayesinde uzun süreli hastanede yatışınız gerçekleşmez. Kısa bir süre içinde ayağa kalkarak normal yaşantınıza devam edebilirsiniz. Suda doğumu gerçekleşen bebekler ise, anne karnında su dolu keseciklerin içinde bulunduklarından dolayı ortama adapte şeklinde dünyaya gelirler. Suyun içinde doğdukları için daha sakin olacaklar ve çok fazla ağlamayacaklardır. Doğum sancılarınız suda doğumda hafifler. Doğum süreciniz daha kısa sürer. Suyun içinde olmak anne adayını hafif hissettireceğinden daha rahat hareket edebilir. Salgılanan endorfin sayesinde daha az ağrı ve acı hissedilir. Kesi ve dikiş atılma olasılığı daha azdır. Suni sancı verilmesine gerek kalmaz.

Sizler De Suda Doğum Yapabilirsiniz

Normal doğum korkusu oluşan anneler bu süreci eşlerinin ve aile üyelerinin yardımıyla doğal olarak atlatabilirler. Doktorunuza rahatlıkla anlatabileceğiniz bu süreç suda doğum sayesinde korkusuz olabilir. Suda doğum yapmak oldukça rahat ve kısa süreceğinden çoğu anne adayının tercih ettiği yöntem şeklidir. İlk bebeğinize hamileyseniz sezaryen olmak yerine suda doğumu tercih edebilirsiniz. Normal doğumlara göre fiyatını biraz daha yüksek olabilir. Bunun en önemli sebeplerinden biri de gebeyle daha fazla yakından ilgilenilmesi durumudur. Zaman zaman stres ve kaygıyla geçen hamilelik süreciniz suda doğum ile rahatlayabilirsiniz. Her ne kadar korktuğunu belli etmeyen anne adaylarını eşleri yalnız bırakmamaları her daim yanında olmaları gereklidir. 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.