Süphan Gölünde Tedirgin Eden Balık Ölümleri Yaşanmaya Başladı!

Van’ın Çaldıran ilçesine bağlı Süphan Gölü’nde kıyıya vuran ve 20 gün önce öldüğü tahmin edilen balıklar için Tarım ve Orman Bakanlığı harekete geçti.

SU SICAKLIĞINDAKİ ANİ DEĞİŞİKLİKLER OKSİJEN SEVİYESİNİ DÜŞÜRDÜ

Van‘ın Çaldıran ilçesine bağlı Süphan Gölü’nde kıyıya vuran ve 20 gün önce öldüğü tahmin edilen balıklar Tarım ve Orman Bakanlığını harekete geçirdi. Yapılan analizler sonucuna su kriterlerinin balıklar için uygun olduğun, göl çevresinde bulunan  yerleşim yerlerde kimyasal atıkların olmadığı belirtildi.  Tarım ve Orman Bakanlığı İl Müdürülüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Muhammet Demir, su sıcaklığındaki ani değişiklik dolayısıyla oksijen seviyesinin düştüğünü ve balık ölümlerinin bu nedenle gerçekleştiğini belirtti.

KİMYASAL ATIK BULUNMADI

Van’ın Çaldıran ilçesine bağlı Süphan Gölü‘nde balık olduğu ihbarı üzerine Van Tarım ve Orman Bakanlığı İl Müdürülüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şubesi ekipleri harekete geçti. Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Muhammet Demir ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesinde görevli  Dr. Öğrt. Üyesi Ataman Altuğ Atıc, personel ile birlikte bölgeye gitti. Ekipler araçlarla belirli bir noktaya geldikten sonra Süphan Gölü’ne ulaşmak için 5 kilometre karlı dağlarda yürüdü. Yaklaşık 1,5 saat süren yolcuğun ardından ulaşan ekipler, incelemeye başladı. 

Ekipler tarafında yapılan incelemeler sonucunda göl çevresinde çok sayıda balık iskeleti olduğu tespit edildikten sonra, Süphan Gölü‘ne analiz yapıldı. Analizde göldeki su kriterlerinin balıklar için uygun olduğu, göl çevresinde yerleşim yerlerinin, kimyasal atıklarının olmadığı belirlendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı İl Müdürülüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Muhammet Demir, su sıcaklığındaki ani değişiklik nedeniyle oksijen seviyesinin düştüğü ve balık ölümlerinin bu sebeple gerçekleştiğini söyledi. Demir, suda yapılan tahlillerde herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmadığını ” Daha önce suda yaşanan oksijensizlik nedeniyle hasar gören balıkların ölümünün gerçekleştiğini tespit ettik. Zaman zaman kentteki bazı göllerde bu tür balık ölümleri yaşanıyor” şeklinde konuştu. 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.