Sürekli Bozulan Şarj Aletini Korumak İçin İpuçları

Son güncelleme:

Akıllı telefonlar hayatımızın büyük parçası. Şarj aletleri ise onların yaşam kaynağı. Bu durumda şarj aletinin bozulması sıkıntı yaratabilir. Şarj aletinin devamlı bozulması yaptığınız bazı hatalardan ötürü olabilir. Şarj aletini kullanırken ona daha titizlikle davranmalı ve bozulmasını engellemelisiniz.

Peki şarj aleti neden bozulur? Şarj aleti nasıl korunur? Iphone şarj aleti neden bozulur? Bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

Şarj aletini sürekli prize takılı tutmayın

şarj aleti neden bozulur?

Şarj aleti adına yapılan en büyük hatalardan bir tanesi onu prizden çıkarmamaktır. Eğer şarj aletini prizden çıkarmazsanız şarj aleti çalışmaya devam eder. Bu durumda şarj aleti sürekli çalışır durumda kalacaktır. Şarj aletini işi bittikten sonra prizden çıkarırsanız ısınmaya devam etmez.

Şarj aletini kullanırken daha bilinçli olursanız bozulma ihtimali azalacaktır. Bunun için ilk adım onu sürekli prizde tutmamak olacaktır. Bu sık yapılan bir hatadır. Şarj aletinin sağlığını koruması ve telefonunuza hayat vermesi için onu kullandıktan sonra prizden çıkarın.

Kuru yerde kullanın

? Şarj aleti nasıl korunur?

Şarj aleti için en büyük düşmanlardan biri nemdir. Telefonunuzu şarj ederken kuru ortamları tercih etmelisiniz. Evinizde banyo gibi nemli bölgelerde telefonunuzu şarj etmemelisiniz. Bu durum şarj aletinin bozulmasına neden olacaktır. Telefonunuzu kuru ve nemden uzakta olan bölgelerde şarj ederseniz şarj aletinin ömrü daha uzun olacaktır.

Kuru ve nemden uzak olan bölgelerde telefonu şarj etmek telefonunuz açısından da daha sağlıklı olacaktır.

Sıcak ve soğuk ortamlar riskli

Iphone şarj aleti neden bozulur?

Şarj aletinin bozulmasına neden olan bir diğer faktörde aşırı sıcak ve aşırı soğuk ortamlardır. Bu durumda şarj aletinizi aşırı sıcak ya da soğuk olan bölgelerden uzak tutmalısınız. Örneğin telefonunuzu kalorifere yakın olan bir bölgede şarj ediyorsanız yerini değiştirmelisiniz. Kış aylarında şarj aletini çantanızda ya da cebinizde taşıyarak soğuktan koruyabilirsiniz.

Şarj aletini daha titiz kullanın

Şarj aletini daha titiz kullanın

Şarj aletini kullanırken dikkatli olmak gerekir. Eğer kasası çatlayan, uçları birbirine bakan bir şarj aleti varsa durum tehlikeli olabilir. Bu şarj aletlerinin yangın potansiyeli bile vardır. Kabloda kırılma ya da ezilme olmamalıdır. Orijinal şarj aleti kullanmak daha yararlı olacaktır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken hususda şarj aletini başka cihazlara kullanmamaktır. Amper farklılıkları varsa şarj aletiniz zarar görecektir. Sonrasında akıllı telefonunuz da bu durumda zarar görebilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.